VychovávameVychovávame deti

Učiteľka pred dôchodkom: Dnešné deti majú samé práva, ale žiadne povinnosti

 Anna Veselá   18.11.2019   1

Pani učiteľka Eva robí v materskej škôlke 25 rokov. Hovorí, že je to práca, ktorá si vyžaduje človeka celého, kladie na neho veľa nárokov a hlavne zodpovednosť. Energie už nemá ako kedysi, s tým sa akosi počíta. Iné je však prostredie, do ktorého prichádza každý deň do práce.

Pred odchodom na dôchodok rekapituluje rozdiely, ktoré vnímala pred desiatimi, dvadsiatimi, či tridsiatimi rokmi. Tvrdí, že najväčší rozdiel je dnešná generácia detí. A samozrejme, ich rodičia.

 

Deti vychováva obrazovka

„Máme tu generáciu závislú na hrách a mobiloch. Rodičia nemajú čas, sú unavení a najľahšie je pustiť dieťaťu rozprávky alebo dať mu telefón. Ale prestáva to mať mieru.

Čo vidia deti, keď sa pozrú na rodičov? Dospelých, ktorí sami majú celý čas v rukách mobily, pozerajú filmy, seriály, telka je zapnutá celý deň. Aký je to pre deti vzor?

Keď si s deťmi nevedia rady, potom počuť iba: „Zoberiem ti mobil,“ alebo „Budeš týždeň bez telky.“ Kedysi sme im zobrali obľúbenú hračku alebo zakázali ísť von. Teraz to vyzerá, že deti idú von za trest.

Prechádzka? Opýtajte sa detí, či boli cez víkend s rodičmi v prírode, v lese. Viac sa prihlási tých, ktorí boli v nákupnom centre.

Rodičia si možno neuvedomujú, že takto sa deťom nevenujú. Že výchovu zverujú do rúk rôznym médiám.

Na deťoch vidno, že trávia nezdravo veľa času pred obrazovkami. Odráža sa to na tom, ako sa hrajú, ako kreslia, ako sa správajú. Sú agresívnejšie, znudené, obyčajné hry bez svetelných a zvukových efektov ich nevedia zaujať.“

Majú len práva, ale žiadne povinnosti

„Deti majú svoje práva, ale len práva. Povinnosti, zodpovednosť, žiadna. Hranice žiadne. Nemajú pravidlá. Majú problém s autoritami. Príkazy, zákazy im nič nehovoria.

Rodičia si s nimi nevedia dať rady, nevedia ich zvládnuť. Ale zvyčajne si nepriznajú chybu, obviňujú vždy niekoho iného.

Napríklad mám v skupine dieťa, ktoré sa správa agresívne, napáda a bije iné deti. Snažím sa o tom s rodičmi porozprávať. Obrátia to proti mne, ja za to môžem, lebo nedávam na deti pozor, nevenujem sa im dostatočne a nechránim ich dieťa pred tými deťmi, ktoré ho bijú a šikanujú.

A nestalo by sa to, vraj, keby som si deti všímala a mala v triede väčší prehľad. Čokoľvek sa stane, prvá otázka je – a kde bola učiteľka?

Alebo mám v skupine dieťa, ktoré sa nezapája do aktivít. Nebaví ho kresliť, nebaví ho vystrihovať, nechce vziať do ruky plastelínu, nebude stavať kocky. Slovnú zásobu má veľmi slabú. Keď na to príde reč s rodičmi, očakávajú, že zmením svoj prístup, nájdem spôsob, ako ho motivovať a zapojiť.

Veľa rodičov si myslí, že ich dieťa je špeciálne a ja mu mám venovať svoju plnú pozornosť, tých zvyšných dvadsať v triede mám nechať bokom. O tom, ako sa dieťaťu venujú rodičia vo voľnom čase, sa nedozviem nič, pozerajú na mňa zarazene, ako si dovoľujem vôbec sa pýtať, to sú ich súkromné veci.“

Prečítajte si aj: Škôlka nie je úschovňa na deti

 

Rodičia sú frustrovaní zo života a z práce

„Myslím si, že dnešní rodičia sú veľmi citliví, predtým takí nebývali. Myslím si, že sú plní frustrácie zo života a my sme na rane, keď prídu zobrať dieťa domov.

Ale tiež je rozdiel medzi rodičmi, ktorí pracujú, tí sú akoby viac vďační a viac sa zaujímajú o to, ako veci fungujú v materskej škole.

Tí, ktorí nepracujú, majú čas na to, aby si čítali na internete, žijú na sociálnych sieťach a čím viac majú naštudované, tým viac kritizujú. Aj nás, učiteľky. Všeličo zlé na nás vypisujú.

Máme v triede aj deti, ktoré sú tu desať hodín a mamy nechodia do práce, sú doma s mladším súrodencom. Nedonesú dieťa, nech sa trochu pohrá a niečo naučí, ale dieťa tam trčí od rána do večera. Do záverečnej.

Také deti sú veľmi smutné a veľmi frustrované, lebo vedia, že mama je doma s bratom alebo sestrou. My, učiteľky, s nimi trávime viac času ako vlastná rodina.

Niekedy hovorím, že s deťmi je ľahká práca, tvrdý oriešok sú rodičia. Našťastie sa nájdu aj takí, ktorí si našu prácu vážia, sú ústretoví, dá sa s nimi porozprávať, spolupracujú, a potom to prinesie výsledky, pozitívnu zmenu, dieťa sa cíti v škôlke lepšie, lepšie napreduje.

Takí rodičia vidia, že nejdeme proti nim, ale vždy nám ide o dobro dieťaťa.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 26 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
ivana napísané 18.11.2019 13:33

suhlasim a dakujem Vam...20 deti nechapem ako mozte fyzicky a psychicky zvladat

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...