VychovávameVychovávame deti

Učiteľka: Najlepšia vec, ktorú môžeš urobiť pre svoje dieťa

 Anna Veselá   18.03.2019   0

Lisa Long, mama a učiteľka na základnej škole, mala tú česť stretnúť sa počas svojej praxe s rôznymi charaktermi žiakov. Od takých, ktorí rešpektujú pravidlá, cez problematických, po triednych klaunov, a to sa zoznam zďaleka nekončí.

Čo majú deti spoločné, sú rodičia, ktorí by pre svoje ratolesti chceli čo najšťastnejší život. Práve z toho však, paradoxne, pramenia niektoré ich najväčšie chyby.

Shutterstock

 

„Rozumiem, že nechceme vidieť naše deti frustrované, že nás bolí, keď sa im nedarí. Ale keď dospejú, svet okolo nich už nebude plný dúh a motýľov. Prechod do tohto sveta by bol pre nich oveľa ľahší, keby rodičia za nich prestali robiť niektoré veci,“ napísala učiteľka, vychádzajúc zo svojich skúseností.

1. Ospravedlnenky

Deti sa musia naučiť, že život je plný prirodzených následkov. My dospelí to poznáme: ak si nerobíme svoju prácu, vyhodia nás. To isté platí aj pre deti. Ak si zabudnú urobiť domácu úlohu, dostanú zlú známku.

Neposielaj učiteľke svojho dieťaťa e-mail, aby si požiadala o výnimku. Nežiadaj o predĺženie termínu. Nevymýšľaj príbehy o tom, prečo si ju dieťa nespravilo. Pretože to dieťa učí, že hoci mešká s plnením svojich povinností, tak či onak sa mu podarí dostať dobrú známku.

Lenže takto skutočný svet nefunguje. Ani tvojho šéfa by nezaujímal e-mail či telefón od tvojej mamy, keby sa mu snažila vysvetliť, prečo ti práca nejde ako zvyčajne. Prečo by to malo zaujímať učiteľa tvojho dieťaťa?

Viem, že je ti ťažko, keď vidíš, aké je tvoje dieťa nešťastné, ale tento okamih nešťastia ho naučí doživotnú lekciu. Ak ide dieťa vyhĺbiť dieru do stoličky, sediac nad zabudnutou úlohou, garantujem ti, že každý raz, čo si bude baliť svoj ruksak sa zamyslí, či má všetko hotové a na úlohy nikdy viac nezabudne.

 

2. Robíš všetko namiesto dieťaťa

„Môžete mi zaviazať šnúrky?“ „Mama mi nedala zošit do tašky.“ „WC papier na záchode je príliš hrubý. Môžem zavolať mame, aby mi priniesla druhý?“

Áno, toto všetko som ako učiteľka počula.

Tvoje dieťa je v škole asi sedem hodín. To, ako to v nej prebieha, sa učí už prvý deň. Rutina je viac menej tá istá do posledného dňa pred prázdninami, potom pokračuje v ďalšom ročníku, a tak ďalej. Nie je dobré, ak doma nemá dieťa žiadnu rutinu. Lebo režim mu pomáha aj v škole, učí ho byť zodpovedným.

Prečo nie je v poriadku, keď si mu zbalila školskú tašku, aby si ráno ušetrila čas? Nebude vedieť, čo má vnútri, čo má kde hľadať. Potom si myslí, že jeho ruksak je ako taška Mary Poppinsovej, že stačí do nej vložiť ruku a všetko, čo potrebuje, sa mu zázrakom objaví. 

Deti by si mali svoje tašky a ruksaky baliť samy. Potom sú si vedomé aj toho, čo im je treba pripraviť, naučia sa zodpovedne baliť si svoje veci. Mimochodom, ty by si išla preč z domu s taškou, ktorú by ti zbalilo dieťa? Tiež si nemyslím...

Toto sa týka aj mám, ktoré ako slúžky chodia deťom v pätách, upratujú po nich, dávajú do poriadku všetko, čo si dieťa ani len nevšimlo, že zhodilo na zem.

Potom sa mi v škole naskytne pohľad na dva typy detí: také, ktoré po sebe všade nechávajú svoje odpadky a tie, ktoré si upracú po sebe aj po svojich kamarátoch. Dôvod je jednoznačný. Mamy tých prvých detí práve nie sú v škole.

3. Očakávaš cenu aj za účasť

Nie každý si zaslúži trofej, je mi ľúto. Trofej, medaila, či veniec, to sú ceny, na ktoré je dieťa hrdé, ak si ich zaslúži. Opakujem, zaslúži.

Ak ťa v práci povýšili alebo ti zvýšili plat, asi veľmi dobre vieš, koľko tvrdej práce ťa to stálo. Možno, že tvoja kolegyňa získala lepšiu pozíciu ako ty, a tak si sa rozhodla, že budeš pracovať viac, aby si ju nabudúce dostala ty.

Deti sa tiež učia tieto lekcie. Usilovná, ťažká práca vedie k odmenám. Nie je ľahké dívať sa na dieťa, ktoré plače, lebo prehralo, ale táto skúsenosť mu dá cennú lekciu a možnosť premyslieť si, ako byť v budúcnosti lepší.

4. Každý deň chystáš dieťaťu osobitný obed

Mala som žiakov, ktorí so svojou triedou nezjedli v školskej jedálni ani jeden obed, pretože im rodičia pripravili do krabičky špeciálne jedlo, a to každý deň. Vec sa má tak, že ak je dieťa hladné, bude jesť. A ak nie? Spomenie si na to, ako mu škvŕkalo poobede v bruchu a už tú istú chybu nezopakuje.

Vieš, aká je najlepšia vec, ktorú môžeš urobiť pre svoje dieťa?

Nechať ho, aby bolo dieťaťom. Nech robí chyby a ty sa s ním potom rozprávaj o tom, aké lekcie sa z toho naučilo a ako to môže druhýkrát urobiť lepšie.

Nechaj ho pretrpieť si neúspech a potom ho povzbuď, aby sa snažilo a skúsilo bojovať znova.

Nechaj ho zožať následky, aj keď sú nepríjemné. Nechaj ho, nech si to odsmúti.

Lebo som si istá, že o desať rokov neskôr nebudeš chcieť písať profesorovi na strednej škole rozprávku o tom, že so seminárkou tvojho dieťaťa odletel papagáj.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čakáme postihnuté bábätko
24.05.2019   0
Každý okolo mňa ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa. Ale ja som to intuitívne vedela. Že niečo nie v poriadku, že sa nemýlia.
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
babetko
Vyberáte hrazdičku? 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať.
25.05.2019   0
Najlepšie je ísť si hrazdičku obzrieť do kamenného obchodu. Len tak „vychytáte“ muchy. Aké?
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.