VychovávameVychovávame deti

Učiteľka: Najlepšia vec, ktorú môžeš urobiť pre svoje dieťa

 Anna Veselá   18.03.2019   0

Lisa Long, mama a učiteľka na základnej škole, mala tú česť stretnúť sa počas svojej praxe s rôznymi charaktermi žiakov. Od takých, ktorí rešpektujú pravidlá, cez problematických, po triednych klaunov, a to sa zoznam zďaleka nekončí.

Čo majú deti spoločné, sú rodičia, ktorí by pre svoje ratolesti chceli čo najšťastnejší život. Práve z toho však, paradoxne, pramenia niektoré ich najväčšie chyby.

Shutterstock

 

„Rozumiem, že nechceme vidieť naše deti frustrované, že nás bolí, keď sa im nedarí. Ale keď dospejú, svet okolo nich už nebude plný dúh a motýľov. Prechod do tohto sveta by bol pre nich oveľa ľahší, keby rodičia za nich prestali robiť niektoré veci,“ napísala učiteľka, vychádzajúc zo svojich skúseností.

1. Ospravedlnenky

Deti sa musia naučiť, že život je plný prirodzených následkov. My dospelí to poznáme: ak si nerobíme svoju prácu, vyhodia nás. To isté platí aj pre deti. Ak si zabudnú urobiť domácu úlohu, dostanú zlú známku.

Neposielaj učiteľke svojho dieťaťa e-mail, aby si požiadala o výnimku. Nežiadaj o predĺženie termínu. Nevymýšľaj príbehy o tom, prečo si ju dieťa nespravilo. Pretože to dieťa učí, že hoci mešká s plnením svojich povinností, tak či onak sa mu podarí dostať dobrú známku.

Lenže takto skutočný svet nefunguje. Ani tvojho šéfa by nezaujímal e-mail či telefón od tvojej mamy, keby sa mu snažila vysvetliť, prečo ti práca nejde ako zvyčajne. Prečo by to malo zaujímať učiteľa tvojho dieťaťa?

Viem, že je ti ťažko, keď vidíš, aké je tvoje dieťa nešťastné, ale tento okamih nešťastia ho naučí doživotnú lekciu. Ak ide dieťa vyhĺbiť dieru do stoličky, sediac nad zabudnutou úlohou, garantujem ti, že každý raz, čo si bude baliť svoj ruksak sa zamyslí, či má všetko hotové a na úlohy nikdy viac nezabudne.

 

2. Robíš všetko namiesto dieťaťa

„Môžete mi zaviazať šnúrky?“ „Mama mi nedala zošit do tašky.“ „WC papier na záchode je príliš hrubý. Môžem zavolať mame, aby mi priniesla druhý?“

Áno, toto všetko som ako učiteľka počula.

Tvoje dieťa je v škole asi sedem hodín. To, ako to v nej prebieha, sa učí už prvý deň. Rutina je viac menej tá istá do posledného dňa pred prázdninami, potom pokračuje v ďalšom ročníku, a tak ďalej. Nie je dobré, ak doma nemá dieťa žiadnu rutinu. Lebo režim mu pomáha aj v škole, učí ho byť zodpovedným.

Prečo nie je v poriadku, keď si mu zbalila školskú tašku, aby si ráno ušetrila čas? Nebude vedieť, čo má vnútri, čo má kde hľadať. Potom si myslí, že jeho ruksak je ako taška Mary Poppinsovej, že stačí do nej vložiť ruku a všetko, čo potrebuje, sa mu zázrakom objaví. 

Deti by si mali svoje tašky a ruksaky baliť samy. Potom sú si vedomé aj toho, čo im je treba pripraviť, naučia sa zodpovedne baliť si svoje veci. Mimochodom, ty by si išla preč z domu s taškou, ktorú by ti zbalilo dieťa? Tiež si nemyslím...

Toto sa týka aj mám, ktoré ako slúžky chodia deťom v pätách, upratujú po nich, dávajú do poriadku všetko, čo si dieťa ani len nevšimlo, že zhodilo na zem.

Potom sa mi v škole naskytne pohľad na dva typy detí: také, ktoré po sebe všade nechávajú svoje odpadky a tie, ktoré si upracú po sebe aj po svojich kamarátoch. Dôvod je jednoznačný. Mamy tých prvých detí práve nie sú v škole.

3. Očakávaš cenu aj za účasť

Nie každý si zaslúži trofej, je mi ľúto. Trofej, medaila, či veniec, to sú ceny, na ktoré je dieťa hrdé, ak si ich zaslúži. Opakujem, zaslúži.

Ak ťa v práci povýšili alebo ti zvýšili plat, asi veľmi dobre vieš, koľko tvrdej práce ťa to stálo. Možno, že tvoja kolegyňa získala lepšiu pozíciu ako ty, a tak si sa rozhodla, že budeš pracovať viac, aby si ju nabudúce dostala ty.

Deti sa tiež učia tieto lekcie. Usilovná, ťažká práca vedie k odmenám. Nie je ľahké dívať sa na dieťa, ktoré plače, lebo prehralo, ale táto skúsenosť mu dá cennú lekciu a možnosť premyslieť si, ako byť v budúcnosti lepší.

4. Každý deň chystáš dieťaťu osobitný obed

Mala som žiakov, ktorí so svojou triedou nezjedli v školskej jedálni ani jeden obed, pretože im rodičia pripravili do krabičky špeciálne jedlo, a to každý deň. Vec sa má tak, že ak je dieťa hladné, bude jesť. A ak nie? Spomenie si na to, ako mu škvŕkalo poobede v bruchu a už tú istú chybu nezopakuje.

Vieš, aká je najlepšia vec, ktorú môžeš urobiť pre svoje dieťa?

Nechať ho, aby bolo dieťaťom. Nech robí chyby a ty sa s ním potom rozprávaj o tom, aké lekcie sa z toho naučilo a ako to môže druhýkrát urobiť lepšie.

Nechaj ho pretrpieť si neúspech a potom ho povzbuď, aby sa snažilo a skúsilo bojovať znova.

Nechaj ho zožať následky, aj keď sú nepríjemné. Nechaj ho, nech si to odsmúti.

Lebo som si istá, že o desať rokov neskôr nebudeš chcieť písať profesorovi na strednej škole rozprávku o tom, že so seminárkou tvojho dieťaťa odletel papagáj.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?