Tipy od otcov: čo by ste mali s deťmi stihnúť skôr, ako vyletia z hniezda

Anna Veselá 0

„Deti sú trucovití usmrkanci, stále všade prekážajú, pripravujú nás o posledné zbytky nervov, skoro nikdy nespia a stále do všetkého kecajú. Ale predstavujú tiež veľké, nádherné dobrodružstvo,“ tvrdia Hans Rath a Edgar Rai.

Sú autormi knižky 88 vecí, ktoré by ste mali stihnúť so svojim dieťaťom skôr, než vyletia z hniezda (vydal Portál).

Shutterstock

Je to mužský pohľad

Obidvaja autori tvrdia, že ich knižku nepotrebujete – načo je vám radca, ktorý vám povie, čo máte robiť so svojimi deťmi, ako by ste to nevedeli sami?

Aj tak by však chceli, aby ste si ich nápady – 88 osobných tipov a impulzov dvoch skúsených otcov, pozreli. Pretože sú to zážitky a čas, ktorý aj nám niekto v detstve daroval, na ktoré sme ani po rokoch nezabudli, a to isté môžeme venovať svojim deťom.

Ich tipy sú otcovské a „mužské.“ Je v nich dobrodružstvo, adrenalín, chuť objavovať svet, získať novú skúsenosť, nový obzor, nový level, prekonať sám seba.

88 tipov

Povzbudzujú nás, aby sme s deťmi postavili niečo, čo pláva, objavili tajnú reč, jedli rukami, niečo zbierali, skočili zo skaly, hrali šachy, poslúchali vážnu hudbu, písali si listy, niečo spolu opravili.

Ale tiež, aby sme sa naučili prehrávať na úrovni, porozprávali sa o láske, naučili sa stolovať, digitálne sa postiť, trénovali občiansku neposlušnosť…

Pre inšpiráciu vám ponúkame na ochutnávku 5 nápadov, čo by ste mali stihnúť so svojimi deťmi, kým vám vyrastú.

Shutterstock

Ukázať neistotu

Pre deti sme do určitého veku určite za hrdinov, ktorí všetko dokážu. Ale hrať v každej situácii úžasného, silného rodiča dieťaťu nepomôže.

Ak sme zúfalí, lebo máme starosť o chorú babičku alebo nás v práci nepovýšili, dieťa by malo vedieť, čo cítime. Skôr či neskôr si totiž musí uvedomiť, že aj v živote dospelých sú situácie, s ktorými sa ani dospelý nevie hneď vysporiadať.

„Život nie je žiaden koncert na prianie a i dospelí s ním a so sebou samými občas musia zápasiť. Že si pri tom nie sú vždy istí, čo majú robiť, ktorá cesta alebo ktoré rozhodnutie je to správne.“

A čo má byť posolstvom? Že mať patent na všetko je skôr výnimkou, ako pravidlom a nie každý problém má riešenie. Ale naše neistoty a zúfalstvá sa raz skončia – keď sa problémom postavíme a začneme hľadať spôsob, ako ich vyriešiť.

Stanoviť si priority

Problém s prioritami a žonglovanie medzi nimi pozná každý. Napríklad vaše dieťa si nemôže upratať izbu, pretože inak by mu neostalo dosť času na to, aby si urobilo úlohy do školy. Úlohy ale nemôže robiť v izbe, ktorá je plná bordelu. Čo teda má vaše dieťa robiť? Ísť si najprv zaplávať?

Vtedy máte presne dve možnosti: buď dieťaťu urobíte dlhú prednášku o prioritách a odsúdite ho k nevyhnutným úlohám. Alebo svojmu dieťaťu priznáte, že vy takisto nemáte ani trochu chuť na svoje papierovanie a pôjdete si skrátka zaplávať s ním.

Človek si skrátka musí stanoviť priority.

Naučiť sa hrať na hudobný nástroj

Len máloktoré dieťa bude poslušne cvičiť na hudobnom nástroji, hoci si ho aj samé vybralo. Rodič sa môže pripraviť na občasné slzavé výlevy, ale nič to za to.

Pretože naučiť sa hrať na hudobný nástroj znamená sústrediť sa na jeden cieľ, byť sám sebou a tešiť sa z pokroku, ktorý vaše dieťa, pokiaľ nie je úplne bez talentu, už skoro pocíti.

Hudobný nástroj si vyžaduje disciplínu. Človek pri tom musí vydržať, zvládnuť neúspech, pokračovať, nevzdať to. Ako pri športe.

To všetko sú skúsenosti, ktoré sa človeku v živote zídu. Tu si to dieťa môže nacvičiť a ešte sa naučí hrať na hudobný nástroj.

Shutterstock

Spáliť sa

Učíme sa zo skúseností, aj z tých negatívnych.

Existuje samozrejme veľa skúseností, ktorých by sme deti chceli za každých okolností ušetriť. Nechceme, aby ich zrazilo auto skôr, ako pochopia, ako sa má prechádzať cez cestu a učíme ich, že sa musí pozerať doprava, doľava.

Takisto by sa nemuselo stať závislým na heroíne, aby pochopilo, že drogy spôsobujú nešťastie. Toto od rodičov vyžaduje veľa trpezlivosti a schopnosť presviedčať.

Ale potom sú skúsenosti, ktoré skôr, či neskôr naše deti aj tak získajú. A k nim patrí napríklad spálená pokožka. Mnohí rodičia deťom celé leto znovu a znovu pripomínajú, aby sa nakrémovali a odriekavanie litánií je proti tomu naozaj nič.

Stačí však jedno jediné spálenie a dotyčný si to už naveky vekom zapamätá. A bude to on, kto za vami nabudúce príde, aby ste ho nakrémovali.

Shutterstock

 

Ukradnúť čerešne

Každý predsa vie, že ukradnuté čerešne chutia najlepšie. Musíte podstúpiť nebezpečenstvo, investovať veľa energie a práce a ešte je to aj obrovská zábava. Ale platia pre ňu tieto pravidlá:

Pravidlo číslo 1: V prípade, že vás chytia, budete musieť niesť následky. Hrozí vám pokarhanie alebo prenasledovanie až po pokúsanie dlhosrstým jazvečíkom. To nás vedie k pravidlu číslo dva.

Pravidlo číslo 2: Nikdy nekradnite čerešne u chovateľov psov.

Pravidlo číslo 3: Mali by ste mať prehľad o možných rizikách, ale nevylúčiť ich. Základným predpokladom je minimálne množstvo adrenalínu.

Pravidlo číslo 4: Keď vaše dieťa sedí na strome, nezlieza dolu a zavolá, že potrebuje väčšie vedro, potom prišiel okamih, kedy musíte svojmu potomkovi vysvetliť, že kradnúť čerešne neznamená očesať celý strom.

Základné pravidlo: musíte vždy nechať dosť pre ostatných, inak je to hlúpe.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

články autora...

Pridaj komentár