ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Tichá tragédia. Deťom chýba normálne detstvo

 Anna Veselá   24.04.2018   16

Podľa kanadskej terapeutky Victorie Prooday sú naše deti v úbohom emocionálnom stave. Posledných 15 rokov je svedkom tragédie, ktorá jej v tichosti prebieha pred očami. Môžu jej to dosvedčiť učitelia aj profesionáli pracujúci s deťmi.

Upozorňuje na alarmujúce štatistiky, podľa ktorých má 1 z 5 detí duševné problémy, hovorí o 43 % zvýšení ADHD, 37 % náraste depresie u dospievajúcich a 100 % náraste samovrážd medzi deťmi vo veku 10 – 14 rokov.

Shutterstock

 

Deťom chýba normálne detstvo

Terapeutka sa pýta: Koľko dôkazov ešte musíme mať k dispozícii, aby sme sa zobudili? A dokedy to budeme zvaľovať na diagnózy, či zle nastavený školský systém alebo na frázy, že sa už tie deti také narodili?

Možno je bolestivé pre nás, rodičov, priznať si to, ale áno, v mnohých prípadoch stojíme za problémami našich detí práve my, tvrdí Prooday.

Podľa terapeutky dnešným deťom chýbajú základy normálneho, zdravého detstva. Za problém považuje, že deti nemajú:

 • Emočne dostupných rodičov,
 • Jasne definované hranice a vedenie,
 • Zodpovednosť a povinnosti,
 • Vyváženú stravu a dostatok spánku,
 • Pohyb a pobyt vonku,
 • Kreatívnu hru, sociálnu interakciu a príležitosti pre neštruktúrovaný voľný čas a nudu

Miesto toho sa deti musia pasovať:

 • s „digitálne“ roztržitými rodičmi,
 • s mäkkými rodičmi, ktorý nechajú, aby deti „vládli svetu,“
 • s pocitom, že im prináležia práva a nároky namiesto zmyslu pre zodpovednosť,
 • s nedostatkom spánku a nutrične nevhodnou stravou,
 • so sedavým „indoor“ životným štýlom,
 • s nekončenou stimuláciou, technologickými babysitterkami, instantným uspokojením a nedostatkom nudných momentov.

Prooday sa pýta: ako si potom možno predstaviť, že v takomto chorom prostredí vyrastie z našich detí zdravá generácia? Veď je to devastujúce!

Ak chceme z našich detí vychovať šťastných a zdravých jedincov, musíme sa konečne zobudiť a vrátiť sa späť, k podstate.

Shutterstock

 

Ako zachrániť dnešné deti

Čo terapeutka radí aj rodičom vo svojej praxi a čo podľa nej funguje, lebo je to vidno na pozitívnych zmenách v rodinách už po niekoľkých týždňoch, dokonca dňoch, sú tieto jej odporúčania:

1. Nastavte hranice a pamätajte si jednu dôležitú vec: vy ste dieťaťu rodič a nie kamarát.

2. Nebojte sa deťom hovoriť NIE, pretože vy rozhodujete, že deťom dáte to, čo potrebujú a nielen to, čo chcú.

3. Pripravte nutrične hodnotnú stravu a obmedzte „pamlsky.“

4. Aspoň hodinu denne strávte niekde vonku medzi zeleňou. Bicyklujte, prechádzajte sa, lovte ryby, pozorujte vtáky, hmyz.

5. Každý deň spolu večerajte bez telefónov a televízie, skrátka nech je to „technology-free“ večera.

6. Zahrajte si spolu jednu rodinnú stolovú/kartovú hru každý deň (môže to byť človeče, pexeso, double, čokoľvek máte radi).

7. Prideľte dieťaťu jednu úlohu v domácnosti za deň (triedenie prádla, upratovanie hračiek, vyvesenie oblečenia, príprava stola, vykladanie umývačky riadu, vyloženie nákupu)

8. Zaveďte deťom konzistentný spánkový režim, aby ste mali istotu, že vaše dieťa má dostatok spánku v technologicky „free“ izbe.

9. Učte deti zodpovednosti a samostatnosti. Nezachraňujte ich pred malými zlyhaniami. Iba tak si natrénujú zručnosti potrebné k tomu, aby sa mohli popasovať s väčšími životnými výzvami.

10. Nerobte veci za nich. Nebaľte deťom ruksaky, nenoste im školské tašky, nenoste im zabudnuté desiaty a úlohy. Nešúpte banán 5-ročnému dieťaťu. Radšej ich to naučte, namiesto toho, aby ste to robili za nich.

11. Natrénujte si s nimi trpezlivosť, aby vydržali odložiť svoje uspokojenie hneď a zaraz.

12. Vytvorte im príležitosti, aby sa mohli nudiť.

 • Necíťte sa byť zodpovedný za to, že je vašou úlohou byť dieťaťu animátorom.
 • Nepoužívajte technológie ako au-pairky pre dieťa.
 • Zakážte technológie počas jedla, v aute, v reštauráciách. Využívajte tento čas ako možnosť tréningu pre ich mozog, ktorý vyplynie z nudenia.
 • Pomôžte im vytvoriť „lekárničku“ - prvú pomoc pri nude – s aktivitami a ideami, keď príde nuda v Brne.
Shutterstock

 

13. Buďte pre deti dostupný, aby ste nestratili s nimi kontakt a naučili ich samoregulácii a sociálnym zručnostiam.

 • Vypnite si telefón, kým uložíte deti do postele, aby ste sa vyhli „digitálnej“ roztržitosti.
 • Naučte deti pozdraviť, naučte ich empatii, zdieľaniu, stolovaniu, konverzačným schopnostiam.
 • Buďte deťom emocionálnym koučom. Naučte ich, ako sa vysporiadať s hnevom a frustráciou tak, že budete pre nich vzorom.
 • Buďte spojení na emocionálnej vlne. Smejte sa, objímajte sa, bozkávajte, šteklite sa, čítajte, tancujte, skáčte spolu.

Tieto zmeny sú podľa terapeutky Victorie Prooday nevyhnutné, ak tu nechceme mať generáciu detí na liekoch. Ešte nie je neskoro, ale mohlo by byť, ak s tým niečo nespravíme.

yourot.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 297 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Michaela napísané 26.02.2019 11:09

Veľmi dobrý článok!

Lucy napísané 08.08.2018 10:27

A ich rodičia? Im nechýbajú základy normálneho, zdravého života? Ja by som to nezvalila stale len na rodičov... Keby rodič mal čas a nemusel by dennodenne zarábať za smiesne peniaze, tak by mal viac casu na svoje dieta... Bol by emocne dostupnejsi, mal by cas rozoberat povinnost deti, mal by cas varit vyvazenu stravu, mal by cas a energiu na pohyb vonku, na kreativne hry pre volny cas... Nie je to vina rodicov, tiez su rovnako pretazeni a tiez im chyba normalny zivot tak, ako chyba detom normalne detstvo... Chcelo by to vyssie mzdy na dostojny zivot, kratsiu pracovnu dobu, viac volneho casu...

Zuzana napísané 08.08.2018 10:42

ano súhlasim , venovat sa detom , a popritom varit a starat sa o domácnosť pri 8 hodinovej pracovnej dobe mna aj manzela nie je vôbec lahke a vycerpanost robi svoje, zial na polovicny úväzok nie je možné ísť kedže platy sú na Slovensku tak nízke ze ledva to celé utiahneme takto .. :-( ano ked sa zlepsia podmienky pre rodiny tak verim ze aj deti budu mat iné detstvo ....

Michal napísané 28.08.2018 14:12

tiež to bola moja prvá reakcia, že sa to začína v rovine partnerského vzťahu, ale nie úplne iba kvôli peniazom, ale celkovo kvôli globálnemu nastaveniu mentality žien, ktoré sa za každú cenu musia rozviesť aby ublížili manželovi, pri tom ubližujú iba a len deťom, rodine, spoločnosti a celej budúcnosti (lebo to je postupnosť). no ak sa aj nerozvedú, vzťah je pokazený a z toho len veľmi ťažko vyjde normálna výchova. celý tento svet je nenormálny a začína sa to vo vzťahoch... kiež by si to ľudia nechali vysvetliť.

Gabriela napísané 18.07.2018 23:31

Jaj aki ste vsetci strasne mudri... a kolko casu travite na nete vy!? Nebolo by uzitocnejsie ten cas venovat nasim detom alebo niecomu zmysluplnejsiemu?Kazdy rodic, ktoremu zalezi na svojich detoch, ich vychovava tak ako mu to moznosti a oni same dovolia. Niekedy sme my rodicia horsi ako nase deti ale to nevidime,ale na detoch to vudime hned, a hlavne na cudzich

Hela napísané 10.06.2018 05:29

Ja som svoje deti učila vždy tak ,ako mňa mojí rodičia. Najprv čo je dôležité a hovoriť pravdu.

Nikdy nemali ,ako deti mobily.

Hrávali sa von ,iba ked pršalo boli dnu,ale hrali sme sa spoločenské hry.

U

ÚLOHY vždy si robili same,iba som kontrolovala a povedala,kde je chyba a spolu sme to prebrali.

Mala som šťastie moje deti sa ľahko učili veľa pomoci a kontroly nepotrebovali.

Dnes rodičia svoje deti kazia ,vozia ich do školy,zo školy na krúžky,dobre,že za nich nedýchajú a potom sa sťažujú ,že ich nepočúvajú.´Dalšia vec,dieťa sa nesmie udrieť. Ja si myslím ,že pár na zadok neuškodí. Ale ked to urobia ,tak sa ich treba opýtať ,či vie za čo to bolo a je si toho vedome. Podať mu to na dobrom príklade ,nie s krikom.

andy napísané 02.06.2018 01:04

V mojej "praxi" sa mi niekedy vylučuje bod 12 s bodom 13. Keď sa potrebujem "digitalizovať", tak moje dieťa sa jednoducho nudí. Big Grins a ja sa zase nudím keď sa dokáže 20 minút hrať s vysávačom a moje vysvetľovania a komenty k tomu na čo to je a čo to je evidentne nepotrebuje Big Grins - to len na odľahčenie, že by sme sa nemali brať tak vážne v úplne všetkom čo si prečítame a dať na svoju rodičovskú intuíciu (ak ju máme samozrejme). Podľa mňa vôbec nejde o to aby nás naše deti videli ako dokonalých, pripravených na rodičovstvo (podľa článkov, školení a iných moderných podporných prostriedkov) ale ako prístupných a nápomocných keď to naozaj potrebujú, ľudských a robiacich omyly za ktoré sa vieme ospravedlniť, prípadne ich napraviť.

Robo napísané 30.04.2018 16:21

Presne s týmto sa borím výborný článok toto používať a pripomínať nie je nikdy dosť. Nechápem negatívne reakcie. Dúfam , že neznechutia autora

elena napísané 30.04.2018 18:39

mam tento clanok ako vlastne spytovanie svedomia.

zuza napísané 27.04.2018 13:37

Ked su raz rodicia blbi, tak im nepomozu ziadne clanky, ani rady. V mojom okoli je kopec rodicov, ktori sice maju diplomy z VS, ale mozu si precitat 1000 clankov o tom, ze dietatu do 2 rokov netreba davat tablet do ruky, alebo v domacnosti nemat zapnutu TV ako podmaz cely den, no to akoby hrach na stenu hadzal. Na vlastne oci clovek vidi, ze nielkolkomesacne dieta!!! je vystavene velkoplosnej obrazovke akoby sa nechumelilo, 9 mes. syn znamej ma v aute pusteny tablet, len aby vydrzal 15 km cestu, v restikach je to uz doslova pravidlo, ze bez ohladu na vek im strkaju iphony pred nos atd. atd. V mojom okoli nepoznam nikoho, kto nedal dietatu do 2 rokov pristup k tymto veciam. A potom radsej budu lietat a minat peniaze na vselijakych specialistov a logopedov, lebo su tam kadejake poruchy v reci, alebo vo vyvoji. Komu niet rady, tomu niet pomoci.

Nika napísané 15.05.2018 12:21

zuza

Ja s čistým svedomím môžem povedať že môj syn do dvoch rokov nemal v ruke tablet či mobil...a to sme cestovali i do čiech....a telku nepozerala veľa... vždy len chvíľu...hodinu doobeda a hodinu poobede... čas sme trávili vonku...pri knihách či hrách.... neľutujem.... vôbec mu to nechýbalo...

Kira napísané 26.04.2018 07:42

Už tam chýbajú len body ako nedávať deťom zápalky a nenechávajte ich jesť piesok. Každý rodič čo má všetkých 5 pohromade to snáď robí automaticky bez svetovo navrajtovaného manuálu z internetu. Milujem topíky kde sa píše aj chleba with maslo. Znie to vždy tak svetovo.

 

Vlastne rozmýšľam načo som to vôbec openoval a zabil som 3 minutés z môjho lajfu.

jan napísané 13.02.2019 18:36

Ty si bud 13-14 rocny pubertak, totalne retardovane pisanie mas, alebo si totalne vymlety. Sa zobud s tej nocnej mory v ktorej zijes, a nepis hovadiny. Tento clanok by mal byt povinny.

Zuzana napísané 25.04.2018 08:53

suhlasim dava mi to zmysel niektore veci sme zaviedli a funguju sme spokojni aj my rodicia aj deti s nietkorymi sa este musime popasovat

kozicnik napísané 24.04.2018 17:46

Zase clanok, ktory len bude pridavat polozky na nekonecny zoznam toho, co by sme ako rodicia "mali robit". A co si budeme vycitat.

Deti sa budu mat len tak dobre, ako dobre sa mame my dospeli.

Od ziadnej predoslej generacie sa neocakavalo, ze budu robit tolko veci "kvoli detom". Do prirody treba kvoli sebe, zdravu stravu a rezim takisto, a zapajanie deti do domacich prac by tiez malo byt prejavom zdraveho pudu sebazachovy a nie nejakeho navodu.

Alzbeta napísané 27.04.2018 09:25

podla mna super clanok, v dnesnej dobe sa stretavam s kopec rodicmi ktory tieto veci robia presne naopak, deti im skacu po hlave trucuju su drze k druhym detom, a nevedia nci sami urobit, a potom ma 10rokov a ndavaa dospelej osobe...

Som matka a snazim sa vychovat deti tak ako mna moji rodicia, stara era ktora to robila automaticky dobre.... a ked sa moje dieta skusa hodit o zem tak jednoducho dostane po zadku a ideme domov....

 

toto by nemala byt povinnost rodicov ... ale zdravi rozum a robit to tak nejak automaticky aby tu nevyrastali rozmaznany fagani ...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.