VychovávameVychovávame deti

Ten najlepší tatino: 6 skvelých tipov, ktoré využije každý chlap

 Michaela Galambošová   17.02.2021   0

„Staneš sa otcom,“ slová, ktoré vzbudia v mužovi búrku rôznych pocitov. Nadšenie, radosť aj obavy. Zatiaľčo ženy sa s úlohou matky zžijú oveľa prirodzenejšie, väčšina mužov potrebuje nejaký ten čas, aby sa dokázali preladiť na novú vlnu.

 

Milan sa bál roly otca, pretože na svoje detstvo spomínal nerád: „Môj otec bol pre mňa cudzinec. Pracoval v zahraničí, doma bol len málokedy a komunikoval so mnou len vtedy, keď som niečo vyviedol. Jeho názor bol neotrasiteľný, bol autoritou, ktorú som sa nesmel opovážiť spochybniť. Keď sa nám narodil Miško, spočiatku som bol stratený. Netušil som, čo si počať s vreštiacim bábätkom.“

Podobné pocity prežíva veľa čerstvých otcov. Čo vám teda pomôže vybudovať si zdravý vzťah s dieťaťom? Ukážeme vám tipy, ktoré vám pomôžu:

1. Buďte spolu: pretože spoločný čas je tá najlepšia investícia

Prvé mesiace je bábätko viac odkázané na maminu náruč, no ani vy, ako otec, nemusíte byť odsunutý na druhú koľaj. Pomôžte svojej partnerke, ako viete. Zoberte si bábätko na ruky a pozorujte ten malý zázrak. Nebojte sa, že ho rozmaznáte. Pre bábätko je rodičovská náruč ten najbezpečnejší prístav.
Ako dieťatko rastie, pokúste sa tráviť s ním čas len vo dvojici. Stanú sa z vás parťáci, ktorí časom začnú mať svoje malé-veľké tajomstvá. A to je na tom to pekné. Práve nedostatok spoločného času spôsobil, že dnes mnohí z dospelých vnímajú svojich otcov ako cudzincov.

2. Ťahajte s maminou za jeden koniec

Dieťa vníma oveľa viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Vidí nezhody medzi partnermi, ako aj vzájomnú lásku. Ak si chcete s dieťaťom vybudovať skutočne pevný vzťah, nezaťahujte ho do partnerských konfliktov. Inak sa bude cítiť ako medzi mlynskými kameňmi. Ukážte, že si vážite vašu partnerku a prípadne nedorozumenie si odkomunikujte bez prítomnosti dieťatka.

3. Rozprávajte sa: pretože sa máte o čom

Každé dieťatko sa skôr či neskôr dostane do veku, kde vám bude klásť rôzne otázky. Niekedy je na ne odpovedať únavné, ale skúste sa premôcť. Podporíte tak v dieťati prirodzenú zvedavosť, vďaka ktorej bude chcieť hlbšie spoznať okolitý svet. Potom si môžete úlohy vymeniť. Pýtajte sa dieťa na čokoľvek. Uvidíte, ako vás jeho odpovede dokážu milo prekvapiť.

4. Ospravedlňte sa: nikto vám z nosa neodhryzne

Povedať „Prepáč!“, je jedna z najťažších vecí na svete. Pokiaľ cítite, že ste to naozaj „prestrelili“, a na dieťaťa reagovali neprimerane, priznajte si chybu nielen pred sebou, ale aj pred dieťaťom. Dieťatko tak uvidí, že ste obyčajný človek z mäsa a kostí, ktorý má svoje klady aj zápory. Vaša ratolesť vám neraz nastaví zrkadlo, čo je vynikajúca príležitosť k osobnému rastu.

5. Dodržujte sľuby: pretože slovo robí chlapa

Pre dieťa sú sľuby rovnako dôležité, ako pre dospelých. Ak dieťaťu niečo sľúbite, pokúste sa to dodržať. Samozrejme, občas sa vyskytnú neočakávané okolnosti, ktoré vám nabúrajú naplánovanú aktivitu. Vysvetlite to dieťatku primerane veku a to, čo ste sľúbili, si naplánujte čo najskôr, ako sa bude dať.

6. Buďte vzorom: nielen pre dieťa, ale aj pre seba

Deti robia to, čo vidia navôkol. Aj to vás môže motivovať k tomu, aby ste sa stali čo najlepšou verziou seba samého. Darmo budete dieťaťu vravieť o škodlivosti cigariet, keď bude vidieť, že vy sám ste silným fajčiarom.

Zdravý otcovský vzťah si dieťa buduje nie na neobmedzenej autorite, ale na láske a vzájomnom rešpekte. Úloha otca je náročná. Na druhej strane vás môže obohatiť. Čas, ktorý investujete do dieťaťa, nikdy nie je stratený.


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.