VychovávameVychovávame deti

Strach je v živote príliš dôležitý na to, aby sme si ho nevšímali

 Mgr. Barbora Horváthová   19.01.2021   0

Strach je pre človeka prirodzená obranná reakcia. Slúži k aktivácii našej obrany proti možnej hrozbe. 

Čudujete sa, čo môže byť pre vaše dieťa hrozbou, keď v izbičke okrem neho nič nie je? Jasné, že je, a v každom kúte niečo, aj z poličky spoza macka niečo pozerá... 

Avšak aj strach sa vyvíja podľa určitých zákonitostí.

 

Bojíme sa

Úplne prvý  strach, ktorý sme si všetci odžili ako batoľatá, je strach z odlúčenia. Dieťatko sa drží mamy ako kliešť a nie a nie sa pustiť, a pritom vreští a mama dostáva do ucha poriadne decibely... Poznáme, že? Ale všetci vieme, aké to bolo, keď mama alebo tato na chvíľku zmizli a my sme sa zrazu ocitli len tak, bez nikoho. Pamätáte si? A presne to isté prežíva aj vaše dieťa. Myslí si, že sa bez vás nezaobíde. 

Ďalšie veľké strachy prichádzajú v predškolskom veku s takzvanou „magickou fázou“, kedy dieťa disponuje nesmiernou fantáziou a všetko môže byť reálne. Aj vymyslené strašidlo s veľkými zubami a smradľavým dychom, čo sa schováva za dverami. 

V  pubete prichádza strach z neistoty - z toho, čo bude, ako to bude. Budem mať stále tie nechutné pupáky na čele? To akože už navždy mi bude stačiť á-čková podprsenka? Na akú školu  pôjdem? Tínedžeri riešia nesmierne dôležité veci. 

Prekonať strach

Prekonanie strachu vo veľkej miere záleží od skúseností. Preto je dôležité naučiť dieťatko so svojím strachom narábať. Veľmi dôležité je byť v každom období dieťaťu oporou. Pomohlo vám, keď rodič povedal, že v izbe predsa nie je žiadne strašidlo? Určite nepomohlo, lebo akonáhle odišiel, bubulák sa na vás zase začal vyškierať. 


Nástup do školy a strach

V školskom veku sú strachy už na úplne inej úrovni. S nástupom do školy nastupuje celá rada strachov, ktoré ale môže dieťa potláčať a začnú vykúkať z iných škár:

Začalo sa dieťa zrazu pocikávať? Zajakávať? Začalo byť tajnostkárske? Agresívne? Nechce zrazu chodiť do školy?

Je veľa rôznych príčin takéhoto správania sa dieťaťa. Preto je dôležité, aby dieťa vedelo, že kedykoľvek a s čímkoľvek môže za vami prísť bez strachu, že mu vynadáte. 

K strachom sa často pridružujú aj psychosomatické ťažkosti, ako napríklad bolenie hlavy, bruška, vracanie, hnačka, tikyneurózy, závrate. 

Strach zo školy môže byť podmienený rôznymi faktormi, medzi ktoré patria napríklad príliš direktívny pedagóg, šikana zo strany spolužiakov, ale aj učiteľov, neschopnosť pochopiť učebnú látku, ťažkosti s učením, čítaním, písaní, počítaním – vidno to hlavne zo strachu z konkrétneho predmetu. 

Všímajme si

Musíme si uvedomiť, že strach je v živote človeka príliš dôležitý na to, aby sme si ho nevšímali s tým, že veď dieťa z toho vyrastie. Ak sa vám zdá, že vaše dieťatko trpí neopodstatneným iracionálnym strachom, je lepšie obrátiť sa na odborníkov. Strach môže život zachrániť ale ho aj vziať. 

Všetkým rodičom (hlavne detí predškolského a mladšieho školského veku) odporúčam krásnu knižočku s veľmi milými príkladmi ako strach zmierniť a naučiť dieťatko ho ovládať: Martin Steifenhofer – 55 rád, keď sa dieťa bojí, Belimex, 2002.  

  • autor článku: Mgr. Barbora Horváthová
  • Sociálno – pedagogická poradňa Astarté


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.