ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Šťastie s deťmi nehľadajte v Disneylande, ani na Seychelách

 Silvia Hanová   04.11.2016   0

Šťastie znamená pre každého z nás niečo iné a deti sú v tomto oveľa jednoduchšie, ako si my dospelí často myslíme.

Aby sme z nich vychovali "plnohodnotných" jedincov, vymýšľame im rôzne spoločenské aktivity a ťaháme ich do vzdialených svetových destinácií. Snažíme sa, aby zažili čo najväčšie dobrodružstvo a aby už pomaly v plienkach spoznali celý svet.

Rodinné dovolenky
Ingimage

 

V plienkach do sveta

Niekedy mám pritom pocit, že sa so všetkým až príliš ponáhľame. Ak má dieťa tri roky a ešte nebolo pri mori, je to už pomaly hotová tragédia.

Deti sú pritom často najspokojnejšie s nami doma pri sporáku, keď spolu čakáme na dopečenie upatlaného koláča alebo keď vymýšľame, čo si postavíme z lega.

Stačí zapojiť fantáziu a vrátiť sa o pár rokov späť do našich detských čias. K dokonalému šťastiu sme nepotrebovali žiadne drahé hotely, ani prezlečené postavičky Disneyho či káčera Donalda.

Šťastie v maličkostiach

Nekonečné behanie na čerstvom vzduchu s kamarátmi, trocha vody a blata a najväčšia zábava bola hneď na svete.

Lozili sme po stromoch a hrali sa na indiánov. Stačil nám k tomu len obyčajný kus dreva a všetko ostatné sme si vymysleli sami. Veľká bútľavá vŕba sa razom premenila na nedobytný indiánsky tábor a druhá strana cesty na nepriateľské územie.

Luxus. Za akú cenu?

Dnes sa mnohí rodičia predbiehajú v tom, aby deťom zabezpečili super luxusnú dovolenku, pričom sa idú celý rok pomaly zodrať z kože, aby ju boli schopní zaplatiť.

Miesto toho, aby radšej vybehli s deťmi každé popoludnie niekam na kopec, sedia zavretí v kanceláriách a zarábajú peniaze na výlet, ktorý napokon otrávi celú rodinu.

Ingimage

 

Namiesto radosti stres

Nedávno publikovaná štúdia americkej Baylorovej univerzity v tejto súvislosti odhalila, že pre rodinné šťastie to pritom vôbec nemusí byť vždy tá najdokonalejšia voľba.

Okrem toho, že cestovanie do vzdialenejších destinácií je nákladná záležitosť, neraz so sebou prináša aj rôzne stresové situácie. Tie môžu pasažierom okrem radosti z objaviteľských zážitkov poriadne skomplikovať život.

Návšteva nepoznaných miest a spoznávanie nových ľudí môže byť skutočne vyčerpávajúce. Možno budete prekvapení, že vlastne ste si takúto dovolenku ani poriadne neužili a vyhodili ste von oknom kopu peňazí.

Keď vyhrávajú obyčajné veci

Jeden môj priateľ z Nemecka sa mi raz zdôveril, ako veľmi sa mu páčila dovolenka na Slovensku – oveľa viac, ako luxusný pobyt v Kanade.

Tu sme spoločne strávili skoro mesiac chodením po horách a týždeň sme nocovali na chate, kde nebola voda, ani elektrina a kde nás po nociach mátali medvede. Nehovoriac o prírodnom WC, ktoré bolo vzdialené asi desať metrov od samotného obydlia. Sám uznal, že na tento zážitok zrejme do smrti nezabudne :-)

Ingimage

 

Skutočné šťastie

Kanadská príroda je určite rovnako krásna ako tá slovenská. Čo sa mu však páčilo najviac, bolo to, ako sme celý čas trávili spoločne a ako sme sa mu po celú dobu venovali. Rovnako je to aj s deťmi.

Tým nechcem povedať, že nemáme spoznávať svet a cestovať. Ak však hľadáme skutočné šťastie, ono sa neskrýva v Disneyworlde a nepláva ani v morských vodách na Seychelách - je ukryté v nás a v tom, čo zo seba našim deťom odovzdávame.

Zdroj: dailymail.co.uk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
3D animácie pôrodu (video)
20.04.2018   0
Zamysleli ste sa už niekedy, ako vlastne prebieha pôrodný proces z vnútra? Čo sa počas kontrakcií deje s bábätkom? Nasledujúce video veľmi názorne zobrazuje priebeh prvej i druhej doby pôrodnej.
10 stravovacích rád proti nevoľnostiam v tehotenstve
19.04.2018   27
Trpíte tehotenskými nevoľnosťami? Nielen ráno, ale aj kedykoľvek počas dňa? Neustupujú ani po prvom trimestri? Nasledujúcich 10 rád vám pomôže udržať hladinu cukru v krvi bez náhlych poklesov, a tak predchádzať nevoľnostiam.
Mal by to byť náš „údel“
18.04.2018   16
Po druhom pôrode sa konečne cítim ako žena. Narodenie nového človiečika je rodinná záležitosť, nie stav ohrozenia, patriaci za každú cenu pod dohľad odborníkov na patológie.
babetko
Ach, vy moderné mamičky
23.04.2018   2
Strašná doba, čo vám poviem. Ako keby to, že moje deti nadávajú, trieskajú dvermi, prípadne neumývajú si ruky, keď idú na wc, malo príčinnú súvislosť s tým, koľko času trávim na virtuálnom pieskovisku s podobne postihnutými matkami.
Ak budete používať samé "ne", deti sa budú báť urobiť čokoľvek
22.04.2018   0
Ak dieťa nesie tanier od stola do kuchynského drezu, povedzme mu, že ho má držať oboma rukami a pevne. Informácia typu Nerozbi tanier! dieťa ničomu nenaučí, práve naopak, vyvolá v ňom obavu, že práve to nechcené sa stane realitou.
Kukuričná kaša s mangom (od 8 mesiacov)
21.04.2018   0
Strava dieťaťa by mala denne obsahovať potraviny bohaté na vitamín C.
detské choroby
5 vecí, ktoré ste nevedeli o sezónnej alergii u detí
20.04.2018   1
Ak má vaše dieťa sezónnu alergiu, malo by začať užívať lieky najneskôr 2 – 3 týždne predtým, než začne „jeho“ sezóna. V liečbe alergie môže zafungovať aj med.
Rastové bolesti
16.04.2018   4
Sú deti, ktoré sa v noci budia s plačom a hovoria, že ich bolia nožičky. Rodičia nôžky masírujú, natierajú, dieťa upokojujú a často váhajú, či je to OK alebo majú zobrať dieťa k lekárovi. Môže sa jednať o rastové bolesti.
Hemangiómy
12.04.2018   1
Po narodení dieťaťa ešte niekoľko dní nemusí byť jasné, že ide o hemangióm. Často si rodičia a nezriedka aj detský lekár myslia, že ide o modrinku, ktorá však nemá vysvetlenie.
zvery
Chovajme Sliepky, Sliepočky, Mládky
19.04.2018   0
Konečne sme sa z mesta presťahovali na dedinu. Máme malý dvor, psa, kocúrika, záhradku. Deti sa ale pýtajú, prečo nemáme sliepky? Čo potrebujú sliepky k šťastnému životu? Zvládli by sme sa aj my o ne postarať?
Dve dievčatá a ich hobby - kone.
17.04.2018   0
Barbora Okatá (14 rokov) a Janka Gaťová (16 rokov). Dievčatá si popri láske ku koňom našli kamarátstva, miesto kde prekonávať ťažké chvíle dospievania a spôsob, ako sa učiť zodpovednosti a vytrvalosti.
Ako naučiť mláďatá behať po schodoch
15.04.2018   0
Ako učí psia mama behať šteniatko po schodoch? Je trpezlivá a pomáha? A je taká šikovná aj mama mačka?