ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Šťastie s deťmi nehľadajte v Disneylande, ani na Seychelách

 Silvia Hanová   04.11.2016   0

Šťastie znamená pre každého z nás niečo iné a deti sú v tomto oveľa jednoduchšie, ako si my dospelí často myslíme.

Aby sme z nich vychovali "plnohodnotných" jedincov, vymýšľame im rôzne spoločenské aktivity a ťaháme ich do vzdialených svetových destinácií. Snažíme sa, aby zažili čo najväčšie dobrodružstvo a aby už pomaly v plienkach spoznali celý svet.

Rodinné dovolenky
Ingimage

 

V plienkach do sveta

Niekedy mám pritom pocit, že sa so všetkým až príliš ponáhľame. Ak má dieťa tri roky a ešte nebolo pri mori, je to už pomaly hotová tragédia.

Deti sú pritom často najspokojnejšie s nami doma pri sporáku, keď spolu čakáme na dopečenie upatlaného koláča alebo keď vymýšľame, čo si postavíme z lega.

Stačí zapojiť fantáziu a vrátiť sa o pár rokov späť do našich detských čias. K dokonalému šťastiu sme nepotrebovali žiadne drahé hotely, ani prezlečené postavičky Disneyho či káčera Donalda.

Šťastie v maličkostiach

Nekonečné behanie na čerstvom vzduchu s kamarátmi, trocha vody a blata a najväčšia zábava bola hneď na svete.

Lozili sme po stromoch a hrali sa na indiánov. Stačil nám k tomu len obyčajný kus dreva a všetko ostatné sme si vymysleli sami. Veľká bútľavá vŕba sa razom premenila na nedobytný indiánsky tábor a druhá strana cesty na nepriateľské územie.

Luxus. Za akú cenu?

Dnes sa mnohí rodičia predbiehajú v tom, aby deťom zabezpečili super luxusnú dovolenku, pričom sa idú celý rok pomaly zodrať z kože, aby ju boli schopní zaplatiť.

Miesto toho, aby radšej vybehli s deťmi každé popoludnie niekam na kopec, sedia zavretí v kanceláriách a zarábajú peniaze na výlet, ktorý napokon otrávi celú rodinu.

Ingimage

 

Namiesto radosti stres

Nedávno publikovaná štúdia americkej Baylorovej univerzity v tejto súvislosti odhalila, že pre rodinné šťastie to pritom vôbec nemusí byť vždy tá najdokonalejšia voľba.

Okrem toho, že cestovanie do vzdialenejších destinácií je nákladná záležitosť, neraz so sebou prináša aj rôzne stresové situácie. Tie môžu pasažierom okrem radosti z objaviteľských zážitkov poriadne skomplikovať život.

Návšteva nepoznaných miest a spoznávanie nových ľudí môže byť skutočne vyčerpávajúce. Možno budete prekvapení, že vlastne ste si takúto dovolenku ani poriadne neužili a vyhodili ste von oknom kopu peňazí.

Keď vyhrávajú obyčajné veci

Jeden môj priateľ z Nemecka sa mi raz zdôveril, ako veľmi sa mu páčila dovolenka na Slovensku – oveľa viac, ako luxusný pobyt v Kanade.

Tu sme spoločne strávili skoro mesiac chodením po horách a týždeň sme nocovali na chate, kde nebola voda, ani elektrina a kde nás po nociach mátali medvede. Nehovoriac o prírodnom WC, ktoré bolo vzdialené asi desať metrov od samotného obydlia. Sám uznal, že na tento zážitok zrejme do smrti nezabudne :-)

Ingimage

 

Skutočné šťastie

Kanadská príroda je určite rovnako krásna ako tá slovenská. Čo sa mu však páčilo najviac, bolo to, ako sme celý čas trávili spoločne a ako sme sa mu po celú dobu venovali. Rovnako je to aj s deťmi.

Tým nechcem povedať, že nemáme spoznávať svet a cestovať. Ak však hľadáme skutočné šťastie, ono sa neskrýva v Disneyworlde a nepláva ani v morských vodách na Seychelách - je ukryté v nás a v tom, čo zo seba našim deťom odovzdávame.

Zdroj: dailymail.co.uk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
21.09.2018   0
Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
20.09.2018   0
Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
Materské
14.09.2018   18
Čo je materské? Mám nárok na materské? Ako sa mi vypočíta materské? Môžem poberať materské a popri tom pracovať? Podnikám, musím prerušiť živnosť, ak chcem poberať materské? Môže poberať materské aj muž? Ako dlho budem poberať materské? Má slobodná matka nárok na dlhšiu materskú?
babetko
9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
21.09.2018   0
Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
Cvikla v detskom jedálničku
20.09.2018   0
Jeseň skrátka patrí cvikle a my vám prinášame niekoľko nápadov, ako ju pridať aj do detského jedálnička tak, aby si na nej pochutili aj naši najmenší.
7 mýtov o umelom mlieku
19.09.2018   0
Kravské mlieko môžu deti piť už od 6. mesiaca po ukončení obdobia výhradného dojčenia. Mýtus alebo pravda?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
21.09.2018   0
Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
Separačná úzkosť
19.09.2018   3
„Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
9 druhov soplíka - podľa farby
10.09.2018   0
Čo znamená zafarbenie hlienu – soplíka? Pirehladný, zelený, žltý, ružový, spenený, šedý, biely, s krvou,...
zvery
Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
20.09.2018   0
Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
15.09.2018   0
Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
Ornitoterapia
07.09.2018   0
Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.