VychovávameVychovávame deti

„Stále som tvoja mama!“ Ako prekonať strach z vlastného rodiča

 Michaela Galambošová   04.04.2021   0

Už dávno nie ste tínedžerkou, ktorá sa nevie zaradiť. Prvú lásku máte tiež už za sebou. Možno sa z nej stala životná láska, s ktorou vychovávate deti. Bez ohľadu na „rok výroby“, však celý život budete dieťaťom svojich rodičov. V detstve sú silnou autoritou, pretože na ich pleciach stojí zodpovednosť za náš život. Príde čas, keď zodpovednosť za seba preberieme na svoje triko. Naši rodičia v dospelosti nemusia vždy súhlasiť s našimi názormi, rozhodnutiami či spôsobom výchovy dieťaťa. Ako si pred nimi ustáť svoj názor?

 

Najprv rodič, potom starí rodičia

Keď sa sami stávame rodičmi, naši rodičia idú na druhú koľaj. A tak to má byť. Čerstvé maminy vedia neraz zneistiť dobre mienené rady starších generácií, ktoré sú často nevyžiadané. Uistite mamu, že svoje dieťatko milujete a staráte sa oňho najlepšie ako viete.  Aj keď nemusí súhlasiť s vašim spôsobom výchovy. Martina vie o tom svoje:

 „Snažila som sa dlho vysvetľovať svojej mame, prečo dojčím dcérku aj po polroku. Tvrdila mi, že vraj to je zbytočné a dieťa bude na mňa príliš naviazané. Vysvetľovanie viedlo len ku konfliktom a bralo mi veľa energie. Padla aj stará známa veta: „Ešte stále som tvoja mama! Ty ma musíš počúvať!“ Chápala som, že za maminým záujmom sa skrýva boj o moc. Nakoniec som jej povedala, že o téme dojčenia s ňou viac nediskutujem. Pri akejkoľvek narážke som odchádzala z izby. Pochopila som, že som dospelá žena, ktorá nemusí všetkým vždy vyhovieť. Dokonca ani svojej mame,“ dodáva Martina.

Určite si priority

„Po svadbe sme ostali bývať u mojich rodičov.“ Janin príbeh je z trochu iného súdka: „Myslela som si, že to bude dobré. Predsa mama je mama, a nie svokra. Keď sa nám narodil syn, mama si chcela vziať jeho výchovu pod palec. Veď predsa vychovala tri deti a ja ani jedno. Mala som pocit, že ma oberá o to najcennejšie. Najprv som bola ticho, pretože sme nemali kde bývať. Potom sme sa s manželom rozhodli prenajať si garsónku. Pomohlo mi to nebáť sa mamy a vzájomný odstup nám uľahčil vzťah. Videla, že synčekovi sa darí, že je to šťastné, zdravé bábätko. Už má osem rokov, je z neho šikovný chlapček. Mama mi so slzami v očiach pošepkala, že som ho dobre vychovala. To bol ten najkrajší kompliment.“

Nájdite si to, čo vás spája

Možno robíte všetko naopak ako vaša mama. Možno ste doma do troch rokov dieťaťa, zatiaľ čo ona sa musela do práce vrátiť už po pár mesiacoch. Skúste sa na ňu pozerať zhovievajšími očami. Žila v dobe, kedy nemala priveľmi na výber a určite robila najlepšie, ako vedela. Informácie čerpala z dvoch kníh, ak mala to šťastie.

„Moja mama spomínala, že pediatrička jej ospevovala umelé mlieko. Vraj je oveľa výživnejšie ako materské mlieko,“ spomína Martina, ktorá chápala, z čoho pramení matkin postoj. Pokiaľ vidíte, že ste v absolútne rozdielnych táboroch, vyberajte si témy, ktoré vás zbytočne nedráždia. Rozprávajte sa o varení, knihách, kvetoch, hocičo, v čom môžete nájsť spoločnú reč. Pomôže vám to obrúsiť ostré hrany. Zahoďte negatívne emócie. Tie vám nepomôžu vybudovať lepší vzťah.

Ukážte, že je ešte stále súčasťou vášho života

Pre rodičov je náročné zmieriť sa so syndrómom prázdneho hniezda. Ani mama, ktorá sa vám neustále mieša do života či výchovy dieťaťa, nemusí znamenať nepredstaviteľnú prekážku. Chce vám pomôcť, i keď často je aj cesta do pekla dláždená dobrými úmyslami.

Skúste preto zmeniť taktiku. Zavolajte jej, poproste ju o drobnú pomoc a ukážte, že je stále dôležitou súčasťou vášho života. Nezabúdajte si však aj nastaviť hranice. Tie sú dôležité pre vás obe. Vaša mama stojí pred poriadnou výzvou: Naučiť sa pustiť vás na vlastnú cestu životom. Aj keď nie vždy to pôjde hladko.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Súťaž o Biopron baby
17.06.2021   0
Súťažná otázka: Čo zaberalo vášmu bábätku na "bruškové" bolesti ?
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?