ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Som staromódna matka

 Mária Kohutiarová   11.08.2018   7

 

Mami, ty si z minulého storočia, fakt! Hnevajú sa často moje deti. Nuž, áno, som, ani sa za to nehanbím. Aj keď už mi bolo kadejako naznačované, či náhodou svoje názory - a tým aj výchovné metódy – nepreháňam.

Nová doba – nové poriadky?

Vraj už teraz automatizácia a kopec pomôcok v domácnosti natoľko uľahčili prácu, že nemám deti týrať. Načo im dávam nejaké domáce povinnosti? Nech si užívajú svet a čas, život ich ešte dosť potrápi. Veď práve preto. Veľmi si želám, aby moje deti vo svete obstáli. Nech budú kdekoľvek a nech budú robiť čokoľvek. Nechcem, aby sa stratili. Majú byť pripravení do života a majú sa naučiť mnoho základných vecí.

Foto: Ingimage

Všetko, čo vieš, sa ti zíde.

Aj keď na mňa prevraciaš oči, aj keď hundreš či kričíš. Aj keď sa ti to nechce, nikdy si to nerobil a nikto z tvojich spolužiakov to nerobí. Toto pre mňa nie je žiadny argument. Ani to, že je to ženská/mužská robota.

Všetci do nohy budete vedieť variť, prať v rukách, vŕtať, kopať, sadiť, ba aj oberať zelenú fazuľu (a nepomýliť si ju zo zelenými paradajkami). Umývať riady aj dlážku, žehliť, skladať bielizeň, nakupovať racionálne a urobiť si po sebe poriadok.

To, čo vieš, nemáš pre seba.

Nie si na svete sám. Každý vieme niečo iné a svet funguje tak, že sa potrebujeme nevyhnutne dopĺňať. Aby si to vedel, musíš sa naučiť pomáhať a slúžiť tu doma. Súrodencom, rodičom, susedom. Nie je to žiadna zastaralosť, ale obyčajná ľudskosť.

Byť blízko tým, čo sú okolo teba a ponúknuť im ruky, hlavu, srdce, čas. Len tak budú vzťahy fungovať a žiť a budú dobré. Len tak prežijeme. Len tak ostaneme ľuďmi.

Foto: Ingimage

 Byť kritický, ale vedieť aj pochváliť – všetko s láskou.

Dívaj sa otvorenými očami na svet. Nie všetko je také, ako to vyzerá na prvý pohľad. Ak si dobre pozeral Levieho kráľa, tak vieš, že sa treba dívať ďalej, ako dovidíš. Hľadaj veci pod povrchom, vnímaj ľudí aj situácie komplexne. Buď pozorný a prezieravý. Nie každý, kto sa ťa milo pýta, sa ťa pýta preto, lebo chce byť kamarát.

Ľudia sú rôzni – daj im svoju pozornosť, ale daj im pocítiť aj hranice, pokiaľ môžu ísť. Sú veci, ktoré treba pravdivo pomenovať – aj keď to nie je príjemné. V prvom rade voči sebe, potom aj voči okoliu, vláde, svetu.

Ale: predpokladá to, že budeš vedieť ešte dve veci: navrhnúť riešenie a vedieť oceniť dobré veci. Všimni si, že systematických frfľošov je veľa, ale skutočne progresívne kritických optimistov málo.

Dávaj šancu! Ale vždy po tom, čo si pravdivo – rovnako, ako to robím ja voči tebe, keď prestrelíš – pomenujete chybné okamihy a kroky.

Oddych je potrebný – ale nie lenivosť.

Občas si mýliš pojmy a dojmy. Oddýchnuť si neznamená spať do desiatej rána. To nebude fungovať, u mňa teda nie. Oddýchnuť si znamená, že pôjdeš spať v normálnom čase, nie tesne pred polnocou. A vstaneš ráno, nie cez deň.

Oddýchnuť si neznamená po raňajkách vyvaliť ego na gauč a ležať. Potom máš pomalý štart do všetkého, čo od teba očakávam ja (a neskôr tvoj šéf či tvoj život). Zdvihni zadok, hýb sa! Tvoj šéf ťa nebude platiť preto, lebo hreješ stoličku a stolovú dosku celým telom.

Začni teraz: možno ja teraz počítam do desať, aby si sa rýchlejšie zdvihol a začal, ale je to taký nácvik, že prácu nebudeš odkladať. Ani predstierať bolesti všetkého druhu, ani argumentovať, že robota je obmedzovanie a týranie mladistvých. Práca primeraná veku a schopnostiam tam nepatrí, s tým na polícii neuspeješ.

A navyše: oddychovať hodinu a pracovať päť minút je trošku scestné, nemyslíš? Daj opačný pomer.

 Nežijeme preto, aby sme jedli...

Zavri chladničku. Už si tam bol pred piatimi minútami. Ja viem, že rastieš, ale nemusíš do šírky. Zatiaľ z toho, čo si zjedol, žiadna energia navon nevyšla. Až sa spotíš, až vydáš zo seba drinu a námahu, až to kdesi spáliš... páči sa! A navyše: nejedz tak, akoby o pol hodiny mal prísť koniec sveta alebo nebodaj hladomor. Nebuď prieberčivý. Neohŕňaj nos. No dobre: teraz je na obed „iba“ jedno jedlo. Neľúbi sa? Nemusíš. Jedlo nemá byť motivácia ani odmena ani samozrejmosť. Jedlo je síce príjemné palivo, ale to je tak všetko.

 Nezabudni na úctu.

Viem, že ti ako rodičia lezieme dosť často na nervy. A možno aj tvoji učitelia (teda určite), niektoré predavačky v našom obchode alebo ktokoľvek, kto ti skrížil cestu na nesprávnom mieste nesprávnym spôsobom. Aj keď máš právo kritizovať a hľadať pravdu, nezabúdaj, že tak rodičia, ako aj tvoji súrodenci aj ostatní ľudia si zaslúžia úctu a slušné chovanie a vyjadrovanie.

Takže: ak už x-tý krát povieš, že tvoj brácho je debil, sorry, si s ním v rodine – tak čo môžeme čakať od teba? A keď sme už pritom: aký obraz o sebe robíš takým slovníkom? Kým si? Aha, už mlčíš?

 Nemusíš všetko komentovať.

Učiť sa mlčať je niekedy drina. Hlavne pre teba, môj drahý „bertiačik“. Máš pocit, že rozumieš všetkému od globálneho otepľovania cez pokus o prevrat v Turecku až po dusenie ryže. Aspoň podľa toho, ako stále rozprávaš.

Však na chvíľu zavri ústa. A skús použiť iné zariadenie: napríklad uši. Naučíš sa veľa zaujímavých vecí, oveľa lepších, ako hovoríš ty. Nielen tým, že budeš počúvať. Počúvanie ťa prinúti premýšľať. Premýšľanie ťa prinúti zvažovať a hľadať svoje stanovisko.

A to chceme: lebo pri neustálom rozprávaní vypínaš nielen uši (a skáčeš do reči, čo nebudeš), ale aj myslenie a hľadanie riešenia. Mlč.

Foto: Ingimage

 Nemusíš všetko mať.

Naozaj nie. Ani ja s ockom všetko nemáme. Vieš prečo? Lebo by sme stratili cieľ a motiváciu, radosť a túžbu, zmysel pre život. Mať všetko? Blbosť. Pre čo budeš ráno chcieť vstávať? Kvôli čomu sa budeš snažiť? Čo ťa motivuje učiť sa, hľadať nové veci, rásť?

Zabudni, že nemáš mobil, super botasky, novú vetrovku, modernú sukňu či slnečné cool okuliare. To nie sú veci podstatné pre život. Podstatné je byť niekým, nie mať niečo. O tom, ako sa budeš mať, rozhoduješ sám. Nes si zodpovednosť za to, čo robíš. Od kriku, zlostenia sa, hádzania sa... od neochoty sa učiť, až po vášeň pozerať stále TV alebo visieť PC.

Pamätaj: beriem ťa odteraz na zodpovednosť za všetko, čo urobíš. Je jedno, že ty máš štyri a ty pätnásť. Primerane si bol poučený, čo to znamená, ak toto spravíš. Nes si dôsledky. Naprav chybu, odstráň škodu. To znamená: ospravedlň sa, oprav pokazené pero, ktoré si v zlosti hodil, utri atrament, čo vyprskol.

Nik ti nekázal takto sa správať – rozhodol si sa sám, vo vedomí, čo môže priniesť tvoje rozhodnutie. Nik za teba nebude žehliť všetky prehrešky. Nauč sa, že ty si zodpovedný za to, čo povieš a urobíš.

Foto: Ingimage

 

 Neber sa tak vážne, smej sa!

Život je nádherný a ty nebuď taký dôležitý či ustráchaný. Veci sú nádherné a často je sa na čom smiať. Ak nie si príliš zahľadený do seba. Pozri, ako skáče drozd v záhrade! Aj to, ako sa ti podarilo niečo brbtnúť, je vtipné.

Nerob zo seba urážlivku. A spokojne vtipne (bez ublíženia iným) odpáľ hocijakú situáčnú prihrávku. Deň bude sviežejší pre teba aj iných.

Možno som staromódna, ale uvidíš, toto ti pomôže. Bude z teba skvelý človek.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Články autora
Som staromódna matka
Hiking - turistika s deťmi
Priezvisko po vydaji – svoje či nové?
Koniec školy? Je tu čas na niekoľko zásadných zmien
Na čo nezabudnúť pred prvým svätým prijímaním
Šibačka, oblievačka... kde si sa tu vzala?
Na Kvetnú nedeľu
Popolcová streda. Myslieť na veci, ktoré nie je možné kúpiť
Čo budete robiť o 20 rokov?
7 detí. To naozaj?!?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.