ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Som staromódna matka

 Mária Kohutiarová   11.08.2018   7

 

Mami, ty si z minulého storočia, fakt! Hnevajú sa často moje deti. Nuž, áno, som, ani sa za to nehanbím. Aj keď už mi bolo kadejako naznačované, či náhodou svoje názory - a tým aj výchovné metódy – nepreháňam.

Nová doba – nové poriadky?

Vraj už teraz automatizácia a kopec pomôcok v domácnosti natoľko uľahčili prácu, že nemám deti týrať. Načo im dávam nejaké domáce povinnosti? Nech si užívajú svet a čas, život ich ešte dosť potrápi. Veď práve preto. Veľmi si želám, aby moje deti vo svete obstáli. Nech budú kdekoľvek a nech budú robiť čokoľvek. Nechcem, aby sa stratili. Majú byť pripravení do života a majú sa naučiť mnoho základných vecí.

Foto: Ingimage

Všetko, čo vieš, sa ti zíde.

Aj keď na mňa prevraciaš oči, aj keď hundreš či kričíš. Aj keď sa ti to nechce, nikdy si to nerobil a nikto z tvojich spolužiakov to nerobí. Toto pre mňa nie je žiadny argument. Ani to, že je to ženská/mužská robota.

Všetci do nohy budete vedieť variť, prať v rukách, vŕtať, kopať, sadiť, ba aj oberať zelenú fazuľu (a nepomýliť si ju zo zelenými paradajkami). Umývať riady aj dlážku, žehliť, skladať bielizeň, nakupovať racionálne a urobiť si po sebe poriadok.

To, čo vieš, nemáš pre seba.

Nie si na svete sám. Každý vieme niečo iné a svet funguje tak, že sa potrebujeme nevyhnutne dopĺňať. Aby si to vedel, musíš sa naučiť pomáhať a slúžiť tu doma. Súrodencom, rodičom, susedom. Nie je to žiadna zastaralosť, ale obyčajná ľudskosť.

Byť blízko tým, čo sú okolo teba a ponúknuť im ruky, hlavu, srdce, čas. Len tak budú vzťahy fungovať a žiť a budú dobré. Len tak prežijeme. Len tak ostaneme ľuďmi.

Foto: Ingimage

 Byť kritický, ale vedieť aj pochváliť – všetko s láskou.

Dívaj sa otvorenými očami na svet. Nie všetko je také, ako to vyzerá na prvý pohľad. Ak si dobre pozeral Levieho kráľa, tak vieš, že sa treba dívať ďalej, ako dovidíš. Hľadaj veci pod povrchom, vnímaj ľudí aj situácie komplexne. Buď pozorný a prezieravý. Nie každý, kto sa ťa milo pýta, sa ťa pýta preto, lebo chce byť kamarát.

Ľudia sú rôzni – daj im svoju pozornosť, ale daj im pocítiť aj hranice, pokiaľ môžu ísť. Sú veci, ktoré treba pravdivo pomenovať – aj keď to nie je príjemné. V prvom rade voči sebe, potom aj voči okoliu, vláde, svetu.

Ale: predpokladá to, že budeš vedieť ešte dve veci: navrhnúť riešenie a vedieť oceniť dobré veci. Všimni si, že systematických frfľošov je veľa, ale skutočne progresívne kritických optimistov málo.

Dávaj šancu! Ale vždy po tom, čo si pravdivo – rovnako, ako to robím ja voči tebe, keď prestrelíš – pomenujete chybné okamihy a kroky.

Oddych je potrebný – ale nie lenivosť.

Občas si mýliš pojmy a dojmy. Oddýchnuť si neznamená spať do desiatej rána. To nebude fungovať, u mňa teda nie. Oddýchnuť si znamená, že pôjdeš spať v normálnom čase, nie tesne pred polnocou. A vstaneš ráno, nie cez deň.

Oddýchnuť si neznamená po raňajkách vyvaliť ego na gauč a ležať. Potom máš pomalý štart do všetkého, čo od teba očakávam ja (a neskôr tvoj šéf či tvoj život). Zdvihni zadok, hýb sa! Tvoj šéf ťa nebude platiť preto, lebo hreješ stoličku a stolovú dosku celým telom.

Začni teraz: možno ja teraz počítam do desať, aby si sa rýchlejšie zdvihol a začal, ale je to taký nácvik, že prácu nebudeš odkladať. Ani predstierať bolesti všetkého druhu, ani argumentovať, že robota je obmedzovanie a týranie mladistvých. Práca primeraná veku a schopnostiam tam nepatrí, s tým na polícii neuspeješ.

A navyše: oddychovať hodinu a pracovať päť minút je trošku scestné, nemyslíš? Daj opačný pomer.

 Nežijeme preto, aby sme jedli...

Zavri chladničku. Už si tam bol pred piatimi minútami. Ja viem, že rastieš, ale nemusíš do šírky. Zatiaľ z toho, čo si zjedol, žiadna energia navon nevyšla. Až sa spotíš, až vydáš zo seba drinu a námahu, až to kdesi spáliš... páči sa! A navyše: nejedz tak, akoby o pol hodiny mal prísť koniec sveta alebo nebodaj hladomor. Nebuď prieberčivý. Neohŕňaj nos. No dobre: teraz je na obed „iba“ jedno jedlo. Neľúbi sa? Nemusíš. Jedlo nemá byť motivácia ani odmena ani samozrejmosť. Jedlo je síce príjemné palivo, ale to je tak všetko.

 Nezabudni na úctu.

Viem, že ti ako rodičia lezieme dosť často na nervy. A možno aj tvoji učitelia (teda určite), niektoré predavačky v našom obchode alebo ktokoľvek, kto ti skrížil cestu na nesprávnom mieste nesprávnym spôsobom. Aj keď máš právo kritizovať a hľadať pravdu, nezabúdaj, že tak rodičia, ako aj tvoji súrodenci aj ostatní ľudia si zaslúžia úctu a slušné chovanie a vyjadrovanie.

Takže: ak už x-tý krát povieš, že tvoj brácho je debil, sorry, si s ním v rodine – tak čo môžeme čakať od teba? A keď sme už pritom: aký obraz o sebe robíš takým slovníkom? Kým si? Aha, už mlčíš?

 Nemusíš všetko komentovať.

Učiť sa mlčať je niekedy drina. Hlavne pre teba, môj drahý „bertiačik“. Máš pocit, že rozumieš všetkému od globálneho otepľovania cez pokus o prevrat v Turecku až po dusenie ryže. Aspoň podľa toho, ako stále rozprávaš.

Však na chvíľu zavri ústa. A skús použiť iné zariadenie: napríklad uši. Naučíš sa veľa zaujímavých vecí, oveľa lepších, ako hovoríš ty. Nielen tým, že budeš počúvať. Počúvanie ťa prinúti premýšľať. Premýšľanie ťa prinúti zvažovať a hľadať svoje stanovisko.

A to chceme: lebo pri neustálom rozprávaní vypínaš nielen uši (a skáčeš do reči, čo nebudeš), ale aj myslenie a hľadanie riešenia. Mlč.

Foto: Ingimage

 Nemusíš všetko mať.

Naozaj nie. Ani ja s ockom všetko nemáme. Vieš prečo? Lebo by sme stratili cieľ a motiváciu, radosť a túžbu, zmysel pre život. Mať všetko? Blbosť. Pre čo budeš ráno chcieť vstávať? Kvôli čomu sa budeš snažiť? Čo ťa motivuje učiť sa, hľadať nové veci, rásť?

Zabudni, že nemáš mobil, super botasky, novú vetrovku, modernú sukňu či slnečné cool okuliare. To nie sú veci podstatné pre život. Podstatné je byť niekým, nie mať niečo. O tom, ako sa budeš mať, rozhoduješ sám. Nes si zodpovednosť za to, čo robíš. Od kriku, zlostenia sa, hádzania sa... od neochoty sa učiť, až po vášeň pozerať stále TV alebo visieť PC.

Pamätaj: beriem ťa odteraz na zodpovednosť za všetko, čo urobíš. Je jedno, že ty máš štyri a ty pätnásť. Primerane si bol poučený, čo to znamená, ak toto spravíš. Nes si dôsledky. Naprav chybu, odstráň škodu. To znamená: ospravedlň sa, oprav pokazené pero, ktoré si v zlosti hodil, utri atrament, čo vyprskol.

Nik ti nekázal takto sa správať – rozhodol si sa sám, vo vedomí, čo môže priniesť tvoje rozhodnutie. Nik za teba nebude žehliť všetky prehrešky. Nauč sa, že ty si zodpovedný za to, čo povieš a urobíš.

Foto: Ingimage

 

 Neber sa tak vážne, smej sa!

Život je nádherný a ty nebuď taký dôležitý či ustráchaný. Veci sú nádherné a často je sa na čom smiať. Ak nie si príliš zahľadený do seba. Pozri, ako skáče drozd v záhrade! Aj to, ako sa ti podarilo niečo brbtnúť, je vtipné.

Nerob zo seba urážlivku. A spokojne vtipne (bez ublíženia iným) odpáľ hocijakú situáčnú prihrávku. Deň bude sviežejší pre teba aj iných.

Možno som staromódna, ale uvidíš, toto ti pomôže. Bude z teba skvelý človek.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 31 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
LindaN napísané 13.08.2018 07:57

Pani Kohutiarova ďakujem za článok, do bodky s ním suhlasim. Výstižne a klincom po hlave.

Marek napísané 02.08.2016 11:09

Aj ja som z minulého storočia a zmýšľam podobne. Veľká vďaka za perfektne podaný návod ako sa rázne a zároveň s láskou vysporiadať s názormi našich ohromne premúdrelých a ultra-moderných bertiakov. Veľká vďaka. :-)

daniela napísané 24.07.2016 15:36

Toto chcem a je to tazko dosiahnutelne :-D

Marta michlikova napísané 20.07.2016 23:55

Váš komentár :Majka opat nieco originalne,dakujem Razz

Miša napísané 20.07.2016 17:58

No, automatitacia...ale ani do umvacky riad sam od seba nenaskace:-)

a na dovolenke ziadna nebola, tak pekne utierka do ruky a hajde...

stastnablcha napísané 20.07.2016 15:27

konecne dobry clanok smile

eva popelkova napísané 19.07.2016 21:47

Váš komentár

Veľmi dávno som nečítala niečo tak hodnotné.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zoznam “zakázaných potravín“ v tehotenstve, ktorých sa naozaj nemusíte báť
25.09.2018   0
Týmto dobrotám sa vyhýbať nemusíte, smelo si ich teda vychutnajte.
Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
21.09.2018   0
Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
20.09.2018   1
Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
babetko
7 komentárov, ktoré neznášajú mamy a ako ich odpáliť
25.09.2018   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
Saunou proti detským chorobám
24.09.2018   0
Sauna pre deti má svoj význam najmä pri predchádzaní chorobám a odolávaní vírusom, ktoré sa radi šíria v detskom kolektíve.
9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
21.09.2018   2
Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
detské choroby
10 mocných liekov z prírody na zapálené hrdlo
24.09.2018   3
Príroda je mocná a do boja proti zapáleným hrdlám, prechladnutiam a chrípkam, vie vytiahnuť tie najťažšie zbrane.
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
21.09.2018   0
Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
Separačná úzkosť
19.09.2018   3
„Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
zvery
Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
20.09.2018   0
Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
15.09.2018   0
Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
Ornitoterapia
07.09.2018   0
Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.