ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Som staromódna matka

 Mária Kohutiarová   11.08.2018   7

 

Mami, ty si z minulého storočia, fakt! Hnevajú sa často moje deti. Nuž, áno, som, ani sa za to nehanbím. Aj keď už mi bolo kadejako naznačované, či náhodou svoje názory - a tým aj výchovné metódy – nepreháňam.

Nová doba – nové poriadky?

Vraj už teraz automatizácia a kopec pomôcok v domácnosti natoľko uľahčili prácu, že nemám deti týrať. Načo im dávam nejaké domáce povinnosti? Nech si užívajú svet a čas, život ich ešte dosť potrápi. Veď práve preto. Veľmi si želám, aby moje deti vo svete obstáli. Nech budú kdekoľvek a nech budú robiť čokoľvek. Nechcem, aby sa stratili. Majú byť pripravení do života a majú sa naučiť mnoho základných vecí.

Foto: Ingimage

Všetko, čo vieš, sa ti zíde.

Aj keď na mňa prevraciaš oči, aj keď hundreš či kričíš. Aj keď sa ti to nechce, nikdy si to nerobil a nikto z tvojich spolužiakov to nerobí. Toto pre mňa nie je žiadny argument. Ani to, že je to ženská/mužská robota.

Všetci do nohy budete vedieť variť, prať v rukách, vŕtať, kopať, sadiť, ba aj oberať zelenú fazuľu (a nepomýliť si ju zo zelenými paradajkami). Umývať riady aj dlážku, žehliť, skladať bielizeň, nakupovať racionálne a urobiť si po sebe poriadok.

To, čo vieš, nemáš pre seba.

Nie si na svete sám. Každý vieme niečo iné a svet funguje tak, že sa potrebujeme nevyhnutne dopĺňať. Aby si to vedel, musíš sa naučiť pomáhať a slúžiť tu doma. Súrodencom, rodičom, susedom. Nie je to žiadna zastaralosť, ale obyčajná ľudskosť.

Byť blízko tým, čo sú okolo teba a ponúknuť im ruky, hlavu, srdce, čas. Len tak budú vzťahy fungovať a žiť a budú dobré. Len tak prežijeme. Len tak ostaneme ľuďmi.

Foto: Ingimage

 Byť kritický, ale vedieť aj pochváliť – všetko s láskou.

Dívaj sa otvorenými očami na svet. Nie všetko je také, ako to vyzerá na prvý pohľad. Ak si dobre pozeral Levieho kráľa, tak vieš, že sa treba dívať ďalej, ako dovidíš. Hľadaj veci pod povrchom, vnímaj ľudí aj situácie komplexne. Buď pozorný a prezieravý. Nie každý, kto sa ťa milo pýta, sa ťa pýta preto, lebo chce byť kamarát.

Ľudia sú rôzni – daj im svoju pozornosť, ale daj im pocítiť aj hranice, pokiaľ môžu ísť. Sú veci, ktoré treba pravdivo pomenovať – aj keď to nie je príjemné. V prvom rade voči sebe, potom aj voči okoliu, vláde, svetu.

Ale: predpokladá to, že budeš vedieť ešte dve veci: navrhnúť riešenie a vedieť oceniť dobré veci. Všimni si, že systematických frfľošov je veľa, ale skutočne progresívne kritických optimistov málo.

Dávaj šancu! Ale vždy po tom, čo si pravdivo – rovnako, ako to robím ja voči tebe, keď prestrelíš – pomenujete chybné okamihy a kroky.

Oddych je potrebný – ale nie lenivosť.

Občas si mýliš pojmy a dojmy. Oddýchnuť si neznamená spať do desiatej rána. To nebude fungovať, u mňa teda nie. Oddýchnuť si znamená, že pôjdeš spať v normálnom čase, nie tesne pred polnocou. A vstaneš ráno, nie cez deň.

Oddýchnuť si neznamená po raňajkách vyvaliť ego na gauč a ležať. Potom máš pomalý štart do všetkého, čo od teba očakávam ja (a neskôr tvoj šéf či tvoj život). Zdvihni zadok, hýb sa! Tvoj šéf ťa nebude platiť preto, lebo hreješ stoličku a stolovú dosku celým telom.

Začni teraz: možno ja teraz počítam do desať, aby si sa rýchlejšie zdvihol a začal, ale je to taký nácvik, že prácu nebudeš odkladať. Ani predstierať bolesti všetkého druhu, ani argumentovať, že robota je obmedzovanie a týranie mladistvých. Práca primeraná veku a schopnostiam tam nepatrí, s tým na polícii neuspeješ.

A navyše: oddychovať hodinu a pracovať päť minút je trošku scestné, nemyslíš? Daj opačný pomer.

 Nežijeme preto, aby sme jedli...

Zavri chladničku. Už si tam bol pred piatimi minútami. Ja viem, že rastieš, ale nemusíš do šírky. Zatiaľ z toho, čo si zjedol, žiadna energia navon nevyšla. Až sa spotíš, až vydáš zo seba drinu a námahu, až to kdesi spáliš... páči sa! A navyše: nejedz tak, akoby o pol hodiny mal prísť koniec sveta alebo nebodaj hladomor. Nebuď prieberčivý. Neohŕňaj nos. No dobre: teraz je na obed „iba“ jedno jedlo. Neľúbi sa? Nemusíš. Jedlo nemá byť motivácia ani odmena ani samozrejmosť. Jedlo je síce príjemné palivo, ale to je tak všetko.

 Nezabudni na úctu.

Viem, že ti ako rodičia lezieme dosť často na nervy. A možno aj tvoji učitelia (teda určite), niektoré predavačky v našom obchode alebo ktokoľvek, kto ti skrížil cestu na nesprávnom mieste nesprávnym spôsobom. Aj keď máš právo kritizovať a hľadať pravdu, nezabúdaj, že tak rodičia, ako aj tvoji súrodenci aj ostatní ľudia si zaslúžia úctu a slušné chovanie a vyjadrovanie.

Takže: ak už x-tý krát povieš, že tvoj brácho je debil, sorry, si s ním v rodine – tak čo môžeme čakať od teba? A keď sme už pritom: aký obraz o sebe robíš takým slovníkom? Kým si? Aha, už mlčíš?

 Nemusíš všetko komentovať.

Učiť sa mlčať je niekedy drina. Hlavne pre teba, môj drahý „bertiačik“. Máš pocit, že rozumieš všetkému od globálneho otepľovania cez pokus o prevrat v Turecku až po dusenie ryže. Aspoň podľa toho, ako stále rozprávaš.

Však na chvíľu zavri ústa. A skús použiť iné zariadenie: napríklad uši. Naučíš sa veľa zaujímavých vecí, oveľa lepších, ako hovoríš ty. Nielen tým, že budeš počúvať. Počúvanie ťa prinúti premýšľať. Premýšľanie ťa prinúti zvažovať a hľadať svoje stanovisko.

A to chceme: lebo pri neustálom rozprávaní vypínaš nielen uši (a skáčeš do reči, čo nebudeš), ale aj myslenie a hľadanie riešenia. Mlč.

Foto: Ingimage

 Nemusíš všetko mať.

Naozaj nie. Ani ja s ockom všetko nemáme. Vieš prečo? Lebo by sme stratili cieľ a motiváciu, radosť a túžbu, zmysel pre život. Mať všetko? Blbosť. Pre čo budeš ráno chcieť vstávať? Kvôli čomu sa budeš snažiť? Čo ťa motivuje učiť sa, hľadať nové veci, rásť?

Zabudni, že nemáš mobil, super botasky, novú vetrovku, modernú sukňu či slnečné cool okuliare. To nie sú veci podstatné pre život. Podstatné je byť niekým, nie mať niečo. O tom, ako sa budeš mať, rozhoduješ sám. Nes si zodpovednosť za to, čo robíš. Od kriku, zlostenia sa, hádzania sa... od neochoty sa učiť, až po vášeň pozerať stále TV alebo visieť PC.

Pamätaj: beriem ťa odteraz na zodpovednosť za všetko, čo urobíš. Je jedno, že ty máš štyri a ty pätnásť. Primerane si bol poučený, čo to znamená, ak toto spravíš. Nes si dôsledky. Naprav chybu, odstráň škodu. To znamená: ospravedlň sa, oprav pokazené pero, ktoré si v zlosti hodil, utri atrament, čo vyprskol.

Nik ti nekázal takto sa správať – rozhodol si sa sám, vo vedomí, čo môže priniesť tvoje rozhodnutie. Nik za teba nebude žehliť všetky prehrešky. Nauč sa, že ty si zodpovedný za to, čo povieš a urobíš.

Foto: Ingimage

 

 Neber sa tak vážne, smej sa!

Život je nádherný a ty nebuď taký dôležitý či ustráchaný. Veci sú nádherné a často je sa na čom smiať. Ak nie si príliš zahľadený do seba. Pozri, ako skáče drozd v záhrade! Aj to, ako sa ti podarilo niečo brbtnúť, je vtipné.

Nerob zo seba urážlivku. A spokojne vtipne (bez ublíženia iným) odpáľ hocijakú situáčnú prihrávku. Deň bude sviežejší pre teba aj iných.

Možno som staromódna, ale uvidíš, toto ti pomôže. Bude z teba skvelý človek.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 33 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
LindaN napísané 13.08.2018 07:57

Pani Kohutiarova ďakujem za článok, do bodky s ním suhlasim. Výstižne a klincom po hlave.

Marek napísané 02.08.2016 11:09

Aj ja som z minulého storočia a zmýšľam podobne. Veľká vďaka za perfektne podaný návod ako sa rázne a zároveň s láskou vysporiadať s názormi našich ohromne premúdrelých a ultra-moderných bertiakov. Veľká vďaka. :-)

daniela napísané 24.07.2016 15:36

Toto chcem a je to tazko dosiahnutelne :-D

Marta michlikova napísané 20.07.2016 23:55

Váš komentár :Majka opat nieco originalne,dakujem Razz

Miša napísané 20.07.2016 17:58

No, automatitacia...ale ani do umvacky riad sam od seba nenaskace:-)

a na dovolenke ziadna nebola, tak pekne utierka do ruky a hajde...

stastnablcha napísané 20.07.2016 15:27

konecne dobry clanok smile

eva popelkova napísané 19.07.2016 21:47

Váš komentár

Veľmi dávno som nečítala niečo tak hodnotné.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?