VychovávameVychovávame deti

Šikana je všade okolo vašich detí

 Adriana Bachoríková   09.12.2020   0

Nič, čo by sa vás týkalo. Možno by ste boli prekvapení. Je toľko detí, ktoré zažívajú šikanu na škole, a doma o tom nik ani len netuší.

Navonok je všetko v poriadku, no sú náznaky, ktoré hovoria, že treba spozornieť.  Podľa dostupných údajov je celková miera šikany v Európe 25%. Každý štvrtý Európan sa stretol s istou formou šikanovania. Zdá sa vám to veľa? Toto číslo je stále podpriemerné v porovnaní so zvyškom sveta.  

 

Prejavy šikany sú nepatrné i zjavné

Nie je to záležitosť, ktorá sa vyrieši zo dňa na deň. Obete šikany si nesú tento zážitok so sebou často celý život. V škole sa môže v dôsledku šikany zhoršiť ich prospech, vzťahy so spolužiakmi, obeť stratí kamarátov, i dôveru v učiteľov a ľudí celkovo. Dieťa začne chorľavieť, mať psychosomatické problémy, prestane jesť alebo začne chodiť poza školu. V horších prípadoch môže šikanovanie viesť k depresiám, alkoholu či drogám, i k tým najhorším definitívnym koncom.

Fyzická šikana

Fyzická šikana to sú bitky, kopance, strkanie, či ťahanie za vlasy. Je toho dosť a opakuje sa to pravidelne. Dieťa, ktoré sa stane obeťou akejkoľvek šikany to navonok zo strachu najprv môže skrývať i pred svojimi blízkymi. Nevie čo robiť, nevidí východisko a hanbí sa aj bojí. Pretože agresor často nešetrí vyhrážkami a zastrašovaním aby chránil seba a svoje konanie. Fyzická šikana je zjavná. Ak si na tele svojho dieťaťa všimnete drobné modriny, či ranky, prípadne roztrhaný rukáv na tričku a podobne, mali by ste spozornieť. To všetko môžu byť prejavy fyzického násilia na vašom dieťati.

Psychická šikana

Na Slovensku prevláda psychická šikana. Ide o zastrašovanie, ponižovanie či, slovné útoky, ohováranie, či cielenú ignoranciu, vysmievanie, manipuláciu kolektívu proti obeti, prenasledovanie. Modriny a jazvy na tele sa zahoja a neostane po nich ani zmienky. No tie na duši, hoci ich nevidno, bývajú hlboké aj mnoho rokov po tom, ako sa vryli do malého človeka.  Dieťa si prestane veriť a cíti sa menejcenné, nedôležité. Škola mu spôsobuje stres, ktorý sa môže prejavovať aj na fyzickej úrovni napríklad bolesťami žalúdka, či hlavy. Zámienku k psychickej šikane si agresor nájde rýchlo. Niekedy stačilo, že dieťa bolo jediné z triedy, ktoré nosilo okuliare. Dnes sú už okuliare bežné, nosí ich veľa detí, ale dôvody na šikanu nepominuli. Nový účes, tričko, ktoré sa niekomu znepáči, spúšťačom môže byť prakticky čokoľvek.

Kyberšikana

Novodobý druh šikanovania, ktorý sa rozšíril tak rýchlo, ako pripojenie na internet. Pod rúškom anonymity sú agresori ešte agresívnejší a preto je tento druh šikanovania veľmi nebezpečný. Predovšetkým pre deti, ktoré často v naivnej predstave poskytnú druhej strane obrazovky o sebe viac informácií ako by mali.  Cez internet je ľahké dieťa zmanipulovať a potom sa mu vyhrážať a zastrašovať ho. Do istého veku je preto úplne ospravedlniteľné a priam na mieste kontrolovať dieťaťu obsah, ktorý si na internete prezerá. Berte to tak, že ho chránite. Túto skúsenosť naozaj nepotrebuje.

 

Všímajte si svoje deti. I nepatrné zmeny v správaní môžu signalizovať, že sa deje čosi naozaj veľké. Hovorte s nimi otvorene a posmeľte ich. Cesta z tohto pekla je dlhá a náročná, ale nenechávajte ich aby ňou prechádzali sami. Hovorte s učiteľmi i s agresorom a jeho rodičmi, navštívte psychológa a pýtajte si odborné rady a pomoc.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...