VychovávameVychovávame deti

Šikana je všade okolo vašich detí

 Adriana Bachoríková   09.12.2020   0

Nič, čo by sa vás týkalo. Možno by ste boli prekvapení. Je toľko detí, ktoré zažívajú šikanu na škole, a doma o tom nik ani len netuší.

Navonok je všetko v poriadku, no sú náznaky, ktoré hovoria, že treba spozornieť.  Podľa dostupných údajov je celková miera šikany v Európe 25%. Každý štvrtý Európan sa stretol s istou formou šikanovania. Zdá sa vám to veľa? Toto číslo je stále podpriemerné v porovnaní so zvyškom sveta.  

 

Prejavy šikany sú nepatrné i zjavné

Nie je to záležitosť, ktorá sa vyrieši zo dňa na deň. Obete šikany si nesú tento zážitok so sebou často celý život. V škole sa môže v dôsledku šikany zhoršiť ich prospech, vzťahy so spolužiakmi, obeť stratí kamarátov, i dôveru v učiteľov a ľudí celkovo. Dieťa začne chorľavieť, mať psychosomatické problémy, prestane jesť alebo začne chodiť poza školu. V horších prípadoch môže šikanovanie viesť k depresiám, alkoholu či drogám, i k tým najhorším definitívnym koncom.

Fyzická šikana

Fyzická šikana to sú bitky, kopance, strkanie, či ťahanie za vlasy. Je toho dosť a opakuje sa to pravidelne. Dieťa, ktoré sa stane obeťou akejkoľvek šikany to navonok zo strachu najprv môže skrývať i pred svojimi blízkymi. Nevie čo robiť, nevidí východisko a hanbí sa aj bojí. Pretože agresor často nešetrí vyhrážkami a zastrašovaním aby chránil seba a svoje konanie. Fyzická šikana je zjavná. Ak si na tele svojho dieťaťa všimnete drobné modriny, či ranky, prípadne roztrhaný rukáv na tričku a podobne, mali by ste spozornieť. To všetko môžu byť prejavy fyzického násilia na vašom dieťati.

Psychická šikana

Na Slovensku prevláda psychická šikana. Ide o zastrašovanie, ponižovanie či, slovné útoky, ohováranie, či cielenú ignoranciu, vysmievanie, manipuláciu kolektívu proti obeti, prenasledovanie. Modriny a jazvy na tele sa zahoja a neostane po nich ani zmienky. No tie na duši, hoci ich nevidno, bývajú hlboké aj mnoho rokov po tom, ako sa vryli do malého človeka.  Dieťa si prestane veriť a cíti sa menejcenné, nedôležité. Škola mu spôsobuje stres, ktorý sa môže prejavovať aj na fyzickej úrovni napríklad bolesťami žalúdka, či hlavy. Zámienku k psychickej šikane si agresor nájde rýchlo. Niekedy stačilo, že dieťa bolo jediné z triedy, ktoré nosilo okuliare. Dnes sú už okuliare bežné, nosí ich veľa detí, ale dôvody na šikanu nepominuli. Nový účes, tričko, ktoré sa niekomu znepáči, spúšťačom môže byť prakticky čokoľvek.

Kyberšikana

Novodobý druh šikanovania, ktorý sa rozšíril tak rýchlo, ako pripojenie na internet. Pod rúškom anonymity sú agresori ešte agresívnejší a preto je tento druh šikanovania veľmi nebezpečný. Predovšetkým pre deti, ktoré často v naivnej predstave poskytnú druhej strane obrazovky o sebe viac informácií ako by mali.  Cez internet je ľahké dieťa zmanipulovať a potom sa mu vyhrážať a zastrašovať ho. Do istého veku je preto úplne ospravedlniteľné a priam na mieste kontrolovať dieťaťu obsah, ktorý si na internete prezerá. Berte to tak, že ho chránite. Túto skúsenosť naozaj nepotrebuje.

 

Všímajte si svoje deti. I nepatrné zmeny v správaní môžu signalizovať, že sa deje čosi naozaj veľké. Hovorte s nimi otvorene a posmeľte ich. Cesta z tohto pekla je dlhá a náročná, ale nenechávajte ich aby ňou prechádzali sami. Hovorte s učiteľmi i s agresorom a jeho rodičmi, navštívte psychológa a pýtajte si odborné rady a pomoc.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.