ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Rodičovské predsavzatie: byť prítomní, keď sme s deťmi

 Takakika   01.01.2019   0

Čas je vzácny, zvlášť v našej instantnej dobe. Ak si nedávame pozor, utečie nám pomedzi prsty ako zrnká piesku. Alebo glutamanu. Sú to frázy, ale aj tie občas treba. Stačí letmý pohľad na deti. Deň, keď sme si ich priniesli z pôrodnice, ten už patrí do praveku.

Shutterstock

 

Možno aby sme si nepripustili výčitky, koľko času venujeme najbližším, zvykli sme si sami seba prehovárať, že nezáleží na kvantite, ale na tom, ako kvalitne strávime čas s deťmi. Až sa nám to podarilo a žijeme uviaznutí v tomto hesle dňa.

Inak by sme nemali naprogramované hlavy tak, že musíme deťom nevyhnutne zakaždým vymýšľať nadupaný program. A detailne organizovať víkendy a dovolenky, aby sme spoločný čas naplno využili. Niekedy to vyzerá, akoby deti boli naše projekty.

Tu nejde o akože kvalitu

Nie, problém nie sú silne kreatívne nápady, že by nám chýbali, či nedajbože došli. Kým nevypnú internet a bude dosť papiera v tlačiarňach, nikdy nebude núdza o nové a nové idejky, čo s deťmi. Tipov je za roztrhané vrece, určite nie je problém niečo zaujímavé medzi nimi nájsť. Skôr nás môže začať bolieť hlava z toho, koľko toho je.

A aj tak akoby sme to nevedeli uchopiť. Ako by sme stále neprišli na to, o čom to je.

Tu a teraz. Dokážeme vnímať?

Kvantita, či kvalita, na tom vôbec nezáleží. O to tu nejde. Ale či sme skutočne aj prítomní.

Či dokážeme vypnúť nielen telku a mobil, ale aj vlastnú hlavu. Ako sme nastavení. Či sme s deťmi len telom, ale inak rozmýšľame o tom, čo ešte treba urobiť, čo nás čaká, čo treba kúpiť, čo zajtra... Či vieme na chvíľu zabudnúť na to, čo máme deň čo deň naložené na pleciach a prežívať s deťmi daný okamih. Tu a teraz.  

Aspoň pol hodinku za deň by sme mohli skúsiť byť s deťmi „len tak.“ Nechať sa nahovoriť na to, čo by chceli robiť. Hrať sa karty alebo si napiecť spolu mafiny, čítať si knižky, rozprávať si príbehy, pozerať fotoalbumy, skladať si lego, puzzle, hrať sa na kaderníkov, či na obchod.

Mať pyžamový večer alebo hoci celé ráno až do obeda pozerať jeden vedľa druhého rozprávky. Dať si na raňajky zmrzlinu alebo špagety s grankom na večeru, hoci je vám tá kombinácia proti srsti, ale odniekiaľ si ju doniesli z letného tábora a majú na to chuť.

Ten pocit, keď sme naozaj s nimi, nevyváži ani tisíc srdiečok na Instagrame. Skúsme to. Pre nás, aj pre nich.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
26.03.2019   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Po rokoch som sa vrátila rodiť do Považskej Bystrice a dobre som urobila
26.03.2019   0
Keďže už nie som najmladšia mama, a vlastne ani prvorodička, tak som očakávala to staré: „Teraz tlačte! Teraz dýchajte! Teraz robte toto!“ Namiesto toho prišlo niečo úplne iné. Príjemná atmosféra, zhovorčivý lekár, ktorý si ku mne sadol, pýtal sa na bolesti, pýtal sa, či som neuvažovala nad epidurálkou. Spýtal sa ma, či nebudem mať problém, keby bolo treba riešiť nástrih a podobne. Sestry rovnako, usmiate, spokojné, vládla tam dobrá atmosféra.
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   2
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
10 varovných príznakov rakoviny u psa
26.03.2019   0
Ako sa prejavia príznaky rakoviny u psov? Kedy musíme spozornieť, aby sme čím skôr vedeli zasiahnuť a začať s liečbou. Čo to vlastne rakovina je?
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.