VychovávameVychovávame deti

Rodičovské predsavzatie: byť prítomní, keď sme s deťmi

 Takakika   01.01.2019   0

Čas je vzácny, zvlášť v našej instantnej dobe. Ak si nedávame pozor, utečie nám pomedzi prsty ako zrnká piesku. Alebo glutamanu. Sú to frázy, ale aj tie občas treba. Stačí letmý pohľad na deti. Deň, keď sme si ich priniesli z pôrodnice, ten už patrí do praveku.

Shutterstock

 

Možno aby sme si nepripustili výčitky, koľko času venujeme najbližším, zvykli sme si sami seba prehovárať, že nezáleží na kvantite, ale na tom, ako kvalitne strávime čas s deťmi. Až sa nám to podarilo a žijeme uviaznutí v tomto hesle dňa.

Inak by sme nemali naprogramované hlavy tak, že musíme deťom nevyhnutne zakaždým vymýšľať nadupaný program. A detailne organizovať víkendy a dovolenky, aby sme spoločný čas naplno využili. Niekedy to vyzerá, akoby deti boli naše projekty.

Tu nejde o akože kvalitu

Nie, problém nie sú silne kreatívne nápady, že by nám chýbali, či nedajbože došli. Kým nevypnú internet a bude dosť papiera v tlačiarňach, nikdy nebude núdza o nové a nové idejky, čo s deťmi. Tipov je za roztrhané vrece, určite nie je problém niečo zaujímavé medzi nimi nájsť. Skôr nás môže začať bolieť hlava z toho, koľko toho je.

A aj tak akoby sme to nevedeli uchopiť. Ako by sme stále neprišli na to, o čom to je.

Tu a teraz. Dokážeme vnímať?

Kvantita, či kvalita, na tom vôbec nezáleží. O to tu nejde. Ale či sme skutočne aj prítomní.

Či dokážeme vypnúť nielen telku a mobil, ale aj vlastnú hlavu. Ako sme nastavení. Či sme s deťmi len telom, ale inak rozmýšľame o tom, čo ešte treba urobiť, čo nás čaká, čo treba kúpiť, čo zajtra... Či vieme na chvíľu zabudnúť na to, čo máme deň čo deň naložené na pleciach a prežívať s deťmi daný okamih. Tu a teraz.  

Aspoň pol hodinku za deň by sme mohli skúsiť byť s deťmi „len tak.“ Nechať sa nahovoriť na to, čo by chceli robiť. Hrať sa karty alebo si napiecť spolu mafiny, čítať si knižky, rozprávať si príbehy, pozerať fotoalbumy, skladať si lego, puzzle, hrať sa na kaderníkov, či na obchod.

Mať pyžamový večer alebo hoci celé ráno až do obeda pozerať jeden vedľa druhého rozprávky. Dať si na raňajky zmrzlinu alebo špagety s grankom na večeru, hoci je vám tá kombinácia proti srsti, ale odniekiaľ si ju doniesli z letného tábora a majú na to chuť.

Ten pocit, keď sme naozaj s nimi, nevyváži ani tisíc srdiečok na Instagrame. Skúsme to. Pre nás, aj pre nich.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
TOP odborníci na výchovu, ibaže bezdetní
19.06.2019   2
Profi pestúnka priznala, že jej bolo ľahko rozprávať druhým rodičom, ako sa majú správať, no teraz, keď to zažíva sama na sebe, je to celkom iná šálka kávy.
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?