VychovávameVychovávame deti

Rodičia sú často stratení v každodennej rutine, v rodinách chýba vedenie

 Anna Veselá   21.06.2019   0

Rodinný terapeut a autor mnohých kníh s tematikou rodinného života a výchovy, Jesper Juul, hovorí, že rodičia môžu vychovávať zdravé dieťa iba vtedy, ak sa v rodičovskej úlohe cítia kompetentní a schopní, nie bezmocní.

Deti podľa Juula potrebujú vedenie, ale vedenie nie je to isté, čo výchova. Bez vedenia v rodine však nie je ani výchova. Podľa Juula je ideálne vedenie proaktívne, flexibilné, založené na empatii a dialógu.

Shutterstock

 

Keď v rodine chýba vedenie

Rodičia sú často stratení v každodennej rutine, problematické sú obyčajné veci, ako je vstávanie, vychystanie sa von, jedlo a podobne. Ak sa s tým rodičia trápia, je to jasný znak toho, že v rodine chýba vedenie. Pokiaľ dospelé osoby nemôžu deti priviesť k spolupráci a pomoci, mali by prehodnotiť svoj koncept vedenia a zmeniť ho.

Keď rodičia nevedia povedať NIE

Pre začiatok, hovorí Juul, je nutné všimnúť si rozdiel medzi naozajstnými potrebami dieťaťa a želaniami. Potom už bude ľahšie spoznať, kedy povedať dieťaťu nie. To len nám, rodičom, je niekedy ťažké povedať nie, a to z celkom sentimentálneho dôvodu. Bojíme sa, že nás deti nebudú milovať.

Malé deti si myslia, že rodičia sú tu od toho, aby splnili všetky ich želania, ale treba ich naučiť, že aj druhí ľudia majú svoje potreby a precvičovať tak ich sociálnu inteligenciu.

Ak sa aj dieťa hodí o zem, keď počuje naše nie, Juul hovorí, že treba na tom svojom „nie“ trvať a zároveň dieťaťu povedať „Aj tak ťa ľúbim.“ Malé deti si naše „nie“ môžu preložiť aj tak, že nie sú milované, keď nedostanú od rodičov, čo chcú. Musíme im vysvetliť, že ich neodmietame a že ich ľúbime, bez ohľadu na to, že im práve hovoríme „NIE.“

Vyhýbajme sa dokonalosti

Existuje nebezpečenstvo, ktoré môže otráviť každý vzťah, aj ten medzi rodičmi a deťmi, a to je perfekcionizmus. Rodičia by mali byť vzorom, ale podľa Juula je sklon k perfekcionizmu horší ako rakovina, pretože je nemožné byť dokonalý.

Aj dieťaťu musíme ukázať, že sme „živí“ rodičia, nie dokonalí. Teda vedieť pred nimi ukázať emócie, keď sa nám aj niečo nepáči. Rodičia i deti musia fungovať v rodine, v ktorej je normálne robiť chyby.

Poďakujme sa deťom

Deti a rodičia sa môžu učiť jedni od druhých, ale rodičia v prvom rade musia v sebe objaviť a rozvíjať pocit vlastnej hodnoty, iba potom sa môže ten istý pocit rozvíjať u ich detí, hovorí Jesper Juul.

Zriedka si uvedomujeme, že vďaka našim deťom máme príležitosť rásť ako osoby, a to len preto, že vôbec sú, existujú. Narodeniny dieťaťa sú skvelou príležitosťou povedať mu, koľko ste sa toho od neho naučili, kam ste sa ako osoba posunuli a že vďaka nim je náš život kvalitnejší.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.