VychovávameVychovávame deti

Rodič - veliteľ, helikoptéra alebo poradca: ktorý z nich to neprehrá?

 Anna Veselá   19.03.2018   0

Všetci milujeme svoje deti. Chceme z nich vychovať ľudí, ktorí majú hlavu pevne na pleciach a veľkú šancu uspieť vo veľkom svete. Všetko, čo pre ne robíme, robíme v mene lásky. Lenže lásku si častokrát predstavujeme rôzne, nie všetko je v skutočnosti naozaj láskou.

Je paradoxom, že mnohé z najhorších, najvzdorovitejších, najarogantnejších detí, často pochádzajú z rodín, kde majú lásku, ale je to láska nesprávneho druhu, tvrdia autori knihy Rodičovstvo s rozumom a láskou, Foster Cline a Jim Fay.

V nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o štýloch rodičovskej výchovy, ktorú títo odborníci nepovažujú za účinné.

Shutterstock

 

Rodičia – helikoptéry

Preto helikoptéry, lebo sa vznášajú nad svojimi deťmi a zachraňujú ich vždy, keď sa vyskytne nejaký problém. Neustále ich vyťahujú z kaše, či už im vozia do školy zabudnutú desiatu, píšu ospravedlnenky alebo za nich robia domáce úlohy. Neradi vyvodzujú dôsledky, z ťažkostí ich musia za každú cenu vyslobodiť.

Hoci podľa Faya títo „milujúci“ rodičia môžu mať pocit, že svojim deťom uľahčujú cestu k dospelosti, zajtra tieto deti odídu z domu a premárnia prvý rok a pol svojej dospelosti tým, že vyletia zo školy alebo sa budú len tak potĺkať a hľadať sa. Takéto deti nie sú pripravené na životné výzvy. V mene lásky boli totiž ukrátené o výchovné lekcie.

Prečítajte si aj: Prečo helikoptéroví rodičia v skutočnosti nemilujú svoje deti?

 

 

Rodičia – velitelia

Aj oni milujú svoje deti. Majú pocit, píše Fay, že čím viac budú na deti štekať, čím viac ich budú mať pod kontrolou, tým lepšie výsledky u nich dosiahnu. Tieto deti neustále počúvajú čo majú robiť a ak nespravia, čo sa im povie, rodičia ich k tomu donútia.

Lenže ak raz tieto deti dostanú šancu rozmýšľať samy za seba, často robia príšerné rozhodnutia a sú oveľa náchylnejšie podľahnúť tlaku rovesníkov. Pretože vždy za nich rozhodovali rodičia, nenaučili sa rozhodovať samy. Potrebujú niekoho nasledovať, tak ich velitelia naprogramovali.

Rodič – helikoptéra hovorí: Si zraniteľný a bezo mňa sa ti to nepodarí. Rodič – veliteľ zase: Nedokážeš rozmýšľať sám za seba, tak to za teba urobím ja.

Helikoptéry sa však nemôžu vznášať večne a aj velitelia raz zachrípnu, tvrdia Fay a Cline, ktorí ponúkajú ako funkčný iný typ rodiča, rodiča – poradcu, riadiaceho sa láskou a rozumom.

Poradenský typ rodiča

Podľa Faya a Clina deti potrebujú rozumné vedenie a pevné a presaditeľné hranice. Tieto hranice musíme udržiavať, aby sme pomohli deťom pochopiť, že sú za svoje činy zodpovedné a že ak budú konať neprimerane, budú za to niesť primerané následky.

Táto výchova deťom v láske dovoľuje, aby zlyhali a necháva ich, aby sa poučili z dôležitých výchovných lekcií. Hoci hranice určujú a strážia rodičia, v rámci nich by im mali dať na výber z rôznych možností, aby vedeli, že svoje konanie majú pod kontrolou ony.

Rodičia – poradcovia kladú deťom otázky a dávajú im na výber, nehovoria im, čo majú robiť. Kladú bremeno rozhodovania na ich plecia. Samozrejme, v rámci stanovených hraníc. Vďaka tomu sa deti naučia rozhodovať predtým, než prídu do obdobia dospievania.

Úlohou rodičovskej výchovy, hovoria títo dvaja odborníci, je milovať deti natoľko, aby sme im dovolili zlyhať, znova sa postaviť na nohy, nech je to akokoľvek bolestivé. Deti, ktoré rastú v zodpovednosti, píšu Fay a Cline, majú väčšie predpoklady, že prežijú aj po prestrihnutí rodičovských pút.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.