ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Rodič - veliteľ, helikoptéra alebo poradca: ktorý z nich to neprehrá?

 Anna Veselá   19.03.2018   0

Všetci milujeme svoje deti. Chceme z nich vychovať ľudí, ktorí majú hlavu pevne na pleciach a veľkú šancu uspieť vo veľkom svete. Všetko, čo pre ne robíme, robíme v mene lásky. Lenže lásku si častokrát predstavujeme rôzne, nie všetko je v skutočnosti naozaj láskou.

Je paradoxom, že mnohé z najhorších, najvzdorovitejších, najarogantnejších detí, často pochádzajú z rodín, kde majú lásku, ale je to láska nesprávneho druhu, tvrdia autori knihy Rodičovstvo s rozumom a láskou, Foster Cline a Jim Fay.

V nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o štýloch rodičovskej výchovy, ktorú títo odborníci nepovažujú za účinné.

Shutterstock

 

Rodičia – helikoptéry

Preto helikoptéry, lebo sa vznášajú nad svojimi deťmi a zachraňujú ich vždy, keď sa vyskytne nejaký problém. Neustále ich vyťahujú z kaše, či už im vozia do školy zabudnutú desiatu, píšu ospravedlnenky alebo za nich robia domáce úlohy. Neradi vyvodzujú dôsledky, z ťažkostí ich musia za každú cenu vyslobodiť.

Hoci podľa Faya títo „milujúci“ rodičia môžu mať pocit, že svojim deťom uľahčujú cestu k dospelosti, zajtra tieto deti odídu z domu a premárnia prvý rok a pol svojej dospelosti tým, že vyletia zo školy alebo sa budú len tak potĺkať a hľadať sa. Takéto deti nie sú pripravené na životné výzvy. V mene lásky boli totiž ukrátené o výchovné lekcie.

Prečítajte si aj: Prečo helikoptéroví rodičia v skutočnosti nemilujú svoje deti?

 

 

Rodičia – velitelia

Aj oni milujú svoje deti. Majú pocit, píše Fay, že čím viac budú na deti štekať, čím viac ich budú mať pod kontrolou, tým lepšie výsledky u nich dosiahnu. Tieto deti neustále počúvajú čo majú robiť a ak nespravia, čo sa im povie, rodičia ich k tomu donútia.

Lenže ak raz tieto deti dostanú šancu rozmýšľať samy za seba, často robia príšerné rozhodnutia a sú oveľa náchylnejšie podľahnúť tlaku rovesníkov. Pretože vždy za nich rozhodovali rodičia, nenaučili sa rozhodovať samy. Potrebujú niekoho nasledovať, tak ich velitelia naprogramovali.

Rodič – helikoptéra hovorí: Si zraniteľný a bezo mňa sa ti to nepodarí. Rodič – veliteľ zase: Nedokážeš rozmýšľať sám za seba, tak to za teba urobím ja.

Helikoptéry sa však nemôžu vznášať večne a aj velitelia raz zachrípnu, tvrdia Fay a Cline, ktorí ponúkajú ako funkčný iný typ rodiča, rodiča – poradcu, riadiaceho sa láskou a rozumom.

Poradenský typ rodiča

Podľa Faya a Clina deti potrebujú rozumné vedenie a pevné a presaditeľné hranice. Tieto hranice musíme udržiavať, aby sme pomohli deťom pochopiť, že sú za svoje činy zodpovedné a že ak budú konať neprimerane, budú za to niesť primerané následky.

Táto výchova deťom v láske dovoľuje, aby zlyhali a necháva ich, aby sa poučili z dôležitých výchovných lekcií. Hoci hranice určujú a strážia rodičia, v rámci nich by im mali dať na výber z rôznych možností, aby vedeli, že svoje konanie majú pod kontrolou ony.

Rodičia – poradcovia kladú deťom otázky a dávajú im na výber, nehovoria im, čo majú robiť. Kladú bremeno rozhodovania na ich plecia. Samozrejme, v rámci stanovených hraníc. Vďaka tomu sa deti naučia rozhodovať predtým, než prídu do obdobia dospievania.

Úlohou rodičovskej výchovy, hovoria títo dvaja odborníci, je milovať deti natoľko, aby sme im dovolili zlyhať, znova sa postaviť na nohy, nech je to akokoľvek bolestivé. Deti, ktoré rastú v zodpovednosti, píšu Fay a Cline, majú väčšie predpoklady, že prežijú aj po prestrihnutí rodičovských pút.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   3
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.