ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Rodič - veliteľ, helikoptéra alebo poradca: ktorý z nich to neprehrá?

 Anna Veselá   19.03.2018   0

Všetci milujeme svoje deti. Chceme z nich vychovať ľudí, ktorí majú hlavu pevne na pleciach a veľkú šancu uspieť vo veľkom svete. Všetko, čo pre ne robíme, robíme v mene lásky. Lenže lásku si častokrát predstavujeme rôzne, nie všetko je v skutočnosti naozaj láskou.

Je paradoxom, že mnohé z najhorších, najvzdorovitejších, najarogantnejších detí, často pochádzajú z rodín, kde majú lásku, ale je to láska nesprávneho druhu, tvrdia autori knihy Rodičovstvo s rozumom a láskou, Foster Cline a Jim Fay.

V nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o štýloch rodičovskej výchovy, ktorú títo odborníci nepovažujú za účinné.

Shutterstock

 

Rodičia – helikoptéry

Preto helikoptéry, lebo sa vznášajú nad svojimi deťmi a zachraňujú ich vždy, keď sa vyskytne nejaký problém. Neustále ich vyťahujú z kaše, či už im vozia do školy zabudnutú desiatu, píšu ospravedlnenky alebo za nich robia domáce úlohy. Neradi vyvodzujú dôsledky, z ťažkostí ich musia za každú cenu vyslobodiť.

Hoci podľa Faya títo „milujúci“ rodičia môžu mať pocit, že svojim deťom uľahčujú cestu k dospelosti, zajtra tieto deti odídu z domu a premárnia prvý rok a pol svojej dospelosti tým, že vyletia zo školy alebo sa budú len tak potĺkať a hľadať sa. Takéto deti nie sú pripravené na životné výzvy. V mene lásky boli totiž ukrátené o výchovné lekcie.

Prečítajte si aj: Prečo helikoptéroví rodičia v skutočnosti nemilujú svoje deti?

 

 

Rodičia – velitelia

Aj oni milujú svoje deti. Majú pocit, píše Fay, že čím viac budú na deti štekať, čím viac ich budú mať pod kontrolou, tým lepšie výsledky u nich dosiahnu. Tieto deti neustále počúvajú čo majú robiť a ak nespravia, čo sa im povie, rodičia ich k tomu donútia.

Lenže ak raz tieto deti dostanú šancu rozmýšľať samy za seba, často robia príšerné rozhodnutia a sú oveľa náchylnejšie podľahnúť tlaku rovesníkov. Pretože vždy za nich rozhodovali rodičia, nenaučili sa rozhodovať samy. Potrebujú niekoho nasledovať, tak ich velitelia naprogramovali.

Rodič – helikoptéra hovorí: Si zraniteľný a bezo mňa sa ti to nepodarí. Rodič – veliteľ zase: Nedokážeš rozmýšľať sám za seba, tak to za teba urobím ja.

Helikoptéry sa však nemôžu vznášať večne a aj velitelia raz zachrípnu, tvrdia Fay a Cline, ktorí ponúkajú ako funkčný iný typ rodiča, rodiča – poradcu, riadiaceho sa láskou a rozumom.

Poradenský typ rodiča

Podľa Faya a Clina deti potrebujú rozumné vedenie a pevné a presaditeľné hranice. Tieto hranice musíme udržiavať, aby sme pomohli deťom pochopiť, že sú za svoje činy zodpovedné a že ak budú konať neprimerane, budú za to niesť primerané následky.

Táto výchova deťom v láske dovoľuje, aby zlyhali a necháva ich, aby sa poučili z dôležitých výchovných lekcií. Hoci hranice určujú a strážia rodičia, v rámci nich by im mali dať na výber z rôznych možností, aby vedeli, že svoje konanie majú pod kontrolou ony.

Rodičia – poradcovia kladú deťom otázky a dávajú im na výber, nehovoria im, čo majú robiť. Kladú bremeno rozhodovania na ich plecia. Samozrejme, v rámci stanovených hraníc. Vďaka tomu sa deti naučia rozhodovať predtým, než prídu do obdobia dospievania.

Úlohou rodičovskej výchovy, hovoria títo dvaja odborníci, je milovať deti natoľko, aby sme im dovolili zlyhať, znova sa postaviť na nohy, nech je to akokoľvek bolestivé. Deti, ktoré rastú v zodpovednosti, píšu Fay a Cline, majú väčšie predpoklady, že prežijú aj po prestrihnutí rodičovských pút.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.