VychovávameVychovávame deti

Rodič nemá deťom hovoriť prepáč?

 Anna Veselá   18.01.2023   1

A opováž sa im ospravedlniť, ešteže čo!“ pamätám si, ako rozhorčene spustila moja mama, keď som jej opisovala nejakú situáciu s deťmi, v ktorej som mala veľký pocit rodičovského zlyhania.

Keď som konflikt rozobrala na drobné, videla som chyby, ktorých som sa dopustila a ktoré spustili lavínovú reakciu – moju a mojich detí. Nebolo tam víťaza, len porazených. Bolo mi ľúto, kam to zašlo – mojou vinou.

Shutterstock

 

Rodič nemá hovoriť prepáč?

Prekvapilo ma, ako vehementne vyslovila svoj názor moja mama. Priam bez rozmyslu, celkom automaticky, prvé, čo jej padlo na jazyk.

Neprišlo mi to ako niečo jej vlastné, skôr ako také generačné posolstvo, ktoré sa odovzdávalo celé roky, desaťročia, azda aj viac, v jednej rodine, bez toho, aby sa niekto zastavil a opýtal sa, prečo to takto vlastne máme zaužívané.

Keď som chcela, aby mi vysvetlila, prečo nie je správne, aby rodič prišiel za dieťaťom ako prvý po hádke, povedala, že rodič sa vraj nemá ospravedlniť, lebo by to znamenalo, že stráca autoritu. Vraj keby deťom povedal prepáč, prestali by si ho vážiť.

 

Autority a „autority“

Je zaujímavé, že mama nikdy nepochybovala o strácaní (svojej) autority, keď na nastolenie disciplíny používala pred nami ako vyhrážku vetu: „Idem zavolať vášmu otcovi.“ Často len tak predstierala, že mu volá a nám posúvala jeho odkaz, že si to s nami „vybaví,“ keď príde domov z práce.

On bol ten prísny, taký vykonávateľ špinavej roboty. A ona tá, ktorá niekedy za jeho chrbtom zmäkčovala drsné následky a potajme nás nechala jesť puding navzdory otcovmu zákazu.

Napriek všetkému, on bol ten, ktorý si vedel priznať chybu a dodnes si pamätám, že keď prestrelil a v návale hnevu mi povedal niečo škaredé, čo sa ma, samozrejme, ohromne dotklo, lebo si na mne vybil svoju frustráciu. O to viac som si vážila, keď som si na stole neskôr našla čokoládu so štítkom, kde napísal dve jednoduché slová: „Prepáč. Otec.“

V rodine, v ktorej vyrastal, sa takisto neospravedlňovalo. Ani neprosilo, ani neďakovalo. Dominoval rozkazovací spôsob, vynucovací tón. Tvrdé ticho, niekedy aj niekoľkoročné, aby dal rodič najavo svoju „autoritu.“

Dokázať povedať prepáč napriek naučenému, zažitému, vštepenému, bola teda veľká vec.

 

Naučiť sa ospravedlniť

Ak si myslíme, že sa deťom nikdy nebudeme musieť za nič ospravedlniť, potom musíme byť určite presvedčení o tom, že sme dokonalí rodičia, ktorí nikdy nerobia chyby. Možno ani nie sme ľudia, ale bohovia.

Realita je však taká, že sme len ľudia, ktorí zlyhávajú. Niekedy na plnej čiare. A je fajn, keď si už pri pohľade na bábätko v perinke povieme, že síce nás to desí a už teraz ohromne mrzí, ale vieme, že raz mu určite ublížime. Slovami, skutkami, zanedbávaním dobrého... ako sa hovorí.

Jediným spôsobom, aby sme napravili napáchané škody, zachránili a uzdravili naše pošramotené vzťahy, je priniesť do nich ospravedlnenie a odpustenie. Ak chceme mať dobré manželstvá, musíme sa naučiť ospravedlniť, ak chceme byť dobrými rodičmi, musíme sa naučiť ospravedlniť, ak chceme byť dobrými ľuďmi...

 

Prečo je dobré sa ospravedlniť

Lebo autoritu nestrácame vtedy, ak nepovieme prepáč. Ale naopak, ak nevieme povedať prepáč. Zároveň tým dieťa učíme, že namiesto ospravedlnenia je cestou obviňovať druhých. To je jednoduchšie, ako prijať zodpovednosť za svoje zlyhania.

Ospravedlnenie hovorí niečo o našom charaktere. O tom, že rozmýšľame o svojich chybách, že si ich vieme priznať, že za nich preberáme zodpovednosť, že v budúcnosti sa ich máme v pláne vyvarovať. Ak máte v pláne vychovať dieťa s „dobrým“ charakterom, prečo mu nebyť príkladom?

Ospravedlnenie má vysokú hodnotu, pretože prináša do našich vzťahov „uzdravenie.“ Ticho v tomto prípade nelieči. Naopak, vzďaľuje nás od seba. Prepáč znamená zase sa k sebe priblížiť. Znova byť v spojení. Cítiť sa príjemne. Mať kvalitné vzťahy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
UCC napísané 18.01.2023 20:25

super, ze na to poukazujete a tym inspirujete rodicov ako sa v podobnych situaciach zachovatzwinker

 

urcite rodicia robia najlepsie ako vedia, ale to neznamena, ze je to vzdy spravne

 

ano, pre krasne, kvalitne vztahy nielen s detmi je ziaduce sa po zlyhani ospravedlnit a deti to najrychlejsie naucime vlastnym prikladom a oni sa potom pridajusmile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
Tehotenstvo ako riziko
21.01.2023   0
Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem nízky vek matky, (menej ako 19 rokov), vysoký vek ( viac ako 38 rokov), zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“
Poslíčkovia, falošné kontrakcie pred pôrodom. Ako sa prejavujú?
16.01.2023   0
Ako rozoznám, či mi už začína pôrod? Čo sú vlastne kontrakcie a čo poslíčky? Ako si uľaviť pri poslíčkoch? Čo sa meria pri kontrakcii? Ako sa menia kontrakcie počas pôrodu?
babetko
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?
19.01.2023   0
Nedávno sa ma pýtali, aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A či naozaj dojčenie zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?
Podprsenka na dojčenie: kedy ju kúpiť a akú vybrať?
16.01.2023   0
V čom by mala byť „dojčiaca“ podprsenka iná, špeciálna? Ako a kedy ju vyberať, keď sa náš horný objem v tehotenstve zväčšuje? Nestačí fitnes športová podprsenka?
detské choroby
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
16.01.2023   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.