ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Rady pre otcov, ktorí chcú zo synov vychovať skutočných mužov

 Steve Biddulph   27.03.2017   0

Skoro po narodení našich detí sa mi zdalo, že by bolo lepšie nechať výchovu na mojej žene, pretože jej sa to darilo oveľa lepšie.

Dnes je pre mňa rodičovstvo jednou z najväčších radostí, ktoré v živote mám.

Shutterstock

 

Jednou z príčin našej bezradnosti je nedostatok vhodných príkladov – mnoho mužov malo otcov, ktorí sa vo výchove príliš neangažovali a svojim synom sa javili len ako cudzí páni šuštiaci novinami v rohu obývačky a občas boli kvôli niečomu rozčúlení.

Nemali sme skrátka dosť vzorov, od ktorých by sme sa mohli otcovské správanie naučiť.

Našťastie vám môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť, že to nie je také ťažké, a že akonáhle sa do toho pustíte, čoskoro sa vám to zapáči. Na začiatok vám ponúkam aspoň niekoľko rád, ako na to.

 

Klbčite sa pre zábavu

Chlapci veľmi radi zápasia, bijú sa, poštuchujú a vôbec majú radi všetky drsnejšie hry. Zdá sa, že to platí v akomkoľvek veku. Zápaste teda, kedykoľvek sa vám naskytne príležitosť a ak máte na to dosť energie.

Vyberte si bezpečné miesto. Dajte dieťaťu úlohu– aby sa dotklo vášho ramena alebo sa vám dostalo z objatia.

Také zápasenie nemusí byť len zábava – môžete pritom svojho syna niečo dôležité naučiť, napr. ako ovládať a krotiť svoju silu: prestanete sa biť, keď jeden z vás začne byť neopatrný, alebo situácia začne byť nebezpečná, upokojíte sa a začnete znovu.

Tým, že všetko udržujete stále v zábave a nesnažíte sa príliš vyhrávať – raz necháte vyhrať jeho, potom zase vyhráte vy – mu ukazujete, že vám ide hlavne o interakciu s ním, a súčasne ho učíte, ako sa má správne prehrávať.

A čo je asi najdôležitejšie, toto zápolenie je forma dôverného vzťahu a je súčasne oslavou mužnosti. (I keď niektoré dcéry sa tiež radi tlčú, hlavne kým sú malé.)

Shutterstock

 

Môj otec ma nikdy neobjímal, ani mi neprejavoval lásku navonok, a rovnako ako mnoho mužov z jeho generácie by ma ani za nič nepochválil. Ale vždy sa so mnou pobil pre zábavu, aj s mojimi bratrancami a potom aj so svojimi vnukmi. Vždy keď sme išli na návštevu, bol celý obsypaný deťmi. A to bolo skvelé!

 

Učte sa spoločnými činnosťami

Robert Bly hovorí: „Aj tí najsprostejší muži sú láskaví, keď niekoho niečo učia.“ Poznávať svet mužov je pre chlapcov veľmi lákavé. Môžu to byť autá, počítače, kone, pozorovanie vtákov, výpravy do prírody, chytanie rýb, práca s drevom – čokoľvek, čo sa im páči a čo vy radi ukazujete.

(Návod – nebuďte perfekcionista, tým by ste ich len odradili. Podeľte sa s nimi nielen o to, ako túto činnosť alebo vec dobre ovládate, ale aj o radosť, ktorú vám prináša.)

Ako otec by ste mali stráviť so svojím synom a s rodinou aspoň jednu hodinu denne rôznymi činnosťami a rozprávaním. Ak vám to váš pracovní rozvrh nedovolí, mali by ste sa vážne zamyslieť nad svojimi prioritami.

Rád by som k vám bol v tomto ohľade zhovievavejší, ale mať v súčasnej dobe úspech v práci a zároveň byť i dobrým rodičom sa skoro vylučuje. Vaši synovia vás potrebujú poznať v najrôznejších náladách a činnostiach.

Shutterstock

 

Počúvajte!

Jednou z najväčších schopností, ktorú môžete v živote získať, je schopnosť –skutočná ochota – zastaviť sa uprostred sporu a vypočuť názor druhého. Takáto schopnosť sa vám zíde aj päťkrát denne...

Jedno letné horúce popoludnie sme so synom zašli k jazierku a chceli sme spustiť našu dieselovú pumpu. Robíme to vždy raz počas leta, keď je potrebné dopustiť do jazierka vodu.

Môj syn mal vtedy štyri roky – mohlo by sa zdať, že bol trochu malý na takú vec – ale bez neho to nešlo. Ja som sa snažil motor čerpadla nahodiť a on mal v určitom momente prehodiť tlakovú páčku tak, aby sa čerpadlo rozbehlo.

Pumpa je to veľká a stará, a tak sa nám to ani po niekoľkých pokusoch nepodarilo. Nemal som práve dobrú náladu. Do nôh ma pichali bodliaky a okolo nás sa rojili komáre. Od ťažkej kľuky ma bolela celá ruka. Potom sa môj pomocník rozhodol štrajkovať! Vydal sa späť po brehu jazierka!

Cítil som, ako vo mne rastie hnev. Chystal som sa, že ho k poslušnosti donútim. Ale on sa mi pozrel priamo do očí, takmer vyčítavo, a ja som sa dokázal ovládnuť.

Shutterstock

 

„Prečo mi nechceš pomáhať?“ spýtal som sa a snažil som sa, aby to znelo priateľsky. „Je tu veľa dymu. Nemôžem dýchať,“ odpovedal. A skutočne, okolo nás sa zo všetkých tých pokusov vznášal kúdol výfukových plynov.

A tak sme si na chvíľu sadli na breh a odpočívali, kým sa do toho zase pustíme. Trochu sme sa rozprávali o žabách a o hmyze. A potom sa nám podarilo pumpu rozbehnúť na prvý pokus.

To sa nám vtedy neprihodilo naposledy a bude sa to pravdepodobne opakovať ešte častejšie, čím budú deti staršie a čím viac rozumu budú nadobúdať. Ide o ten moment, keď si rodič musí jednoducho uvedomiť: „On má pravdu, nie ja.“ A tiež to, aké dôležité je počúvať.

 

Aby vás videl v akcii

Keď synovia uvidia, ako varíte, upratujete a staráte sa o ich mladších súrodencov, budú doma tiež viac pomáhať. Ockovia musia ukázať, že si dokážu poradiť, aj keď nastanú problémy.

Môžete synom vlastným príkladom ukázať, ako byť skutočným mužom. Keď uvidia, že sa staráte o svoje telo, správate sa k iným ľudom pekne, vyjadrujete svoje pocity a stojíte si za tým, čomu veríte, bude to pre nich oveľa presvedčivejšie ako všetko, čo by ste im o tom mohli povedať.

Jednoducho by stačilo, keby ste sa stali takými, akými by ste chceli, aby boli vaši synovia!

Shutterstock

 

Umožnite svojmu synovi stýkať sa s ďalšími mužmi. Zapojte svojho syna do činností, ktoré robíte so svojimi priateľmi; tak spozná ďalších mužov, učí sa od nich a získa ich uznanie.

Chodievajte spolu táboriť do prírody. Vezmite ho so sebou občas do práce, aby videl, čo so svojim životom robíte– kam v obraze sveta zapadáte, aké máte ideály. Umožnite mu poznať, ktoré veci v živote vyžadujú sebaobetovanie, úsilie a vytrvalosť.

A hlavne, buďte s ním. Urobte si trocha času na leňošenie...

S. Biddulph: Tajemství výchovy šťastných dětí , vydavateľstvo Portál

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komu dáte 2% ?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
20.03.2018   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
Krompachy - novorodencom pomôže nové medicínske vybavenie
15.03.2018   0
Medicínsky set pomôže predčasne narodeným bábätkám, alebo pri liečbe novorodeneckej žltačky.
Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
15.03.2018   0
„Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
babetko
Dnešné deti majú slabší intelekt aj motoriku
22.03.2018   0
Nedajme sa oklamať zdaním, že dnešné deti, intuitívne používajúce moderné technológie, sú inteligentnejšie a schopnejšie ako generácie pred nimi.
Kedy je to s deťmi najviac na porazenie?
21.03.2018   0
Ako sa mi zdôverila predavačka v zmiešanom tovare: “Vždy som si tak hovorila, aby už boli tie decká väčšie, že mi bude ľahšie a potom som zistila, že ľahšie už bolo.”
Vaše bábo má 4 týždne
20.03.2018   0
V 4. týždňoch vás čaká prvá naozajstná poradňa. Bábätko začne brať nejaké tie vitamíny, a vy sa na seba kriticky pozriete, či náhodou neprežívate nejakú tú popôrodnú depresiu.
detské choroby
Najčastejšie problémy nôh u najmenších detí
20.03.2018   2
Nad mojim prvým novorodencom na tretí deň pri novorodeneckej vizite sudička v bielom plášti pri pohľade na potomkove nohy vyslovila dvojicu latinských výrazov, ktoré som si nezapamätala, ale zneli veľmi hrozivo. Nasledovalo 24 hodín mentálnych múk, kedy už som dieťa videla na vozíku a o barliach.
Môžu mať deti depresiu?
19.03.2018   0
Ako je to s depresiami u detí? Môžu mať aj deti depresiu alebo je to špecifikum nás, dospelých? Aké sú rady odborníkov, ak sa u dieťaťa takýto problém objaví?
Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
18.03.2018   0
Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
zvery
Jedálniček pre vášho zajka
15.03.2018   0
Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
Zajac ako domáci miláčik...
13.03.2018   6
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Zlatý retríver
10.03.2018   1
Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?