ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Prestanú sa deti učiť úplne?

 Marcela Beňová   07.08.2018   1

Koniec organizovaného učenia? Vo svete sa stáva hitom unschooling, kde školy ani tradičné vzdelávanie nemajú miesto.

shutterstock

 

Ak bol pre vás tradičný homeschooling, teda domáce vzdelávanie, silná káva, unschooling (opak školského vzdelávania) sa vám rozhodne páčiť nebude. Hlavnou myšlienkou tohto trendu je nechať deti, aby samé rozhodovali čo, kedy a do akej miery chcú a potrebujú spoznávať.

Najväčším rozdielom unschooling metódy oproti klasickej forme vzdelávanie je otázka iniciatívy- tá leží v rukách dieťaťa, nie učiteľa, vychovávateľa či rodiča. 

Zabudnite na známkovanie, hodnotenie, osnovy či štandardné výchovné metódy.

Dieťa, ktoré sa vzdeláva unschooling metódou, nie je (aspoň tak teória predpokladá) motivované jednotkou či pochvalným uznaním, ale vlastnou vnútornou vrodenou túžbou po tom, aby poznávalo svet, učilo sa a prirodzene potrebovalo pochopiť javy okolo seba.

shutterstock

 

Učíme sa predovšetkým pre seba

Priekopníkom metódy unschooling sa stal pedagóg a spisovateľ John Holt, ktorý roky bojoval za reformu školstva. Spočiatku presadzoval domácu výučbu detí, ktorá by poskytla malým školám láskavejšie prostredie a tempo, ktoré sa bude prispôsobovať ich schopnostiam.

Postupne však zanevrel aj na tú. Uvedomil si, že deti sa tak či tak učia niečo, čo majú predpísané a odsúhlasené zhora. 

John Holt sa začal zaoberať myšlienkou, čo nie je múdrejšie spoliehať sa na prirodzený pud učenia, ktorý funguje aj u zvierat, a nechať deti, aby rozhodli, kedy a čo je pre ne dôležité naučiť sa.

Ako priekopník nového spôsobu vzdelávania veril, že deti až príliš prispôsobujeme požiadavkám spoločnosti namiesto toho, aby sme ich nechali ich vlastný život a rozvíjať, čo je pre ne prirodzené. 

shutterstock

 

Princípy unschoolingu

Žiadne triedy, učebnice a spolužiaci? Áno, to je unschooling. Dieťa sa do šiestich rokov učí prirodzene: poznáva, pozoruje a napodobňuje všetko, čo sa okolo neho deje.

Preto sa zástancovia unschoolingu rozhodli túto vrodenú schopnosť dieťa učiť sa a nasávať podnety okolo seba uplatniť aj v školskom veku a nechajú dieťa, aby rovnakým spôsobom poznávalo svet naďalej.

Unschooling stojí na troch základných pilieroch: sloboda, rešpekt a dôvera. Rodičia musia prejaviť dieťaťu veľkú dôveru, pretože prenechávajú zodpovednosť za jeho vzdelanie v rukách malého študenta.

Stávajú sa sprievodcami a pomocníkmi, ktorí mu poskytujú podnety, vysvetľujú a učia ho to, o čo prejavuje záujem. To zároveň vyžaduje láskyplnú väzbu a rešpekt nielen rodičov k dieťaťu a naopak.

Dôležitou zásadou je sloboda- rodičia sa slobodne rozhodnú pre tento výchovný princíp a veria schopnostiam dieťaťa, rovnako ako dieťa sa slobodne rozhoduje, čo chce a potrebuje si v určitom období svojho života vedieť.

shutterstock

 

Ako študujú neštudujúce deti?

Bežný deň dieťaťa, ktoré sa nevzdeláva, sa v zásadnej miere podobá dňu predškoláka, ktorý nenavštevuje predškolské zariadenie. Rodičia, ktorí deti nechajú ísť vlastnou študijnou cestou, si volia najmä to, akým spôsobom budú túto metódu uplatňovať.

Tá sa líši: od úplnej voľnosti a slobody, kde sa rodič vôbec nevenuje konkrétnemu vzdelávaniu až po akési organizované nevzdelávanie. Dieťa predovšetkým navštevuje rôzne krúžky, pestuje koníčky, venuje sa športu, záujmovým aktivitám, chodí do múzeí či na poznávacie výlety.

Ak sa malý študent začne zaujímať napríklad o motýle, rodičia ho vezmú do prírody, kde okrídlencov pozorujú v prirodzenom prostredí. Doma si zas môže prečítať rôzne knihy či materiály, čo vyžaduje pestovanie čitateľských schopností. Na záver si motýle nakreslí či vymodeluje z plastelíny, kde rozvíja motorické zručnosti a predstavivosť.

Unschooling funguje predovšetkým na prepájaní jednotlivých aktivít, udržovaní nadšenia dieťaťa a presvedčení, že úprimný dlhodobý záujem o konkrétny predmet vzdelávania má pre dieťa väčší osoh než dennodenné prechádzanie od jednej témy k druhej.

Najdôležitejším rozdielom medzi unschoolingom a tradičnou školou je ten, že dieťa nie je hodnotené za to, čo nevie a nikto nepoukazuje na jeho medzery a nedostatky. Ono samo si uvedomuje, čo už vie a čo ho ešte zaujíma, a to sa odráža na jeho vnútornej motivácii ďalej sa učiť.

shutterstock

 

Unschooling na Slovensku?

Výchovná metóda odmietajúca tradičné vzdelanie je rozšírená predovšetkým v Severnej Amerike, kde systém vzdelávania necháva rodičom slobodnú ruku vo výchove detí.

V Európe je samotné vzdelávanie takmer v každom štáte určitým spôsobom regulované. Ak sa rodičia rozhodnú sami vzdelávať deti doma, sú povinní nechať svoje deti pravidelne preskúšať a testovať. Vzdelávanie bez vzdelávanie je vo všetkých krajinách Európy nelegálne.

Rovnako je to aj na Slovensku, kde sa rodičia, ktorí sa napríklad rozhodnú pre domáce vzdelávanie, musia pripraviť na množstvo praktických problémov a prekážok, čo mnohých od homeschoolingu úplne odradí.

Unschooling sa u nás pokladá za neprípustnú metódu a rodič by so žiadnym výchovným argumentom pred úradmi neobstál.

Kým u nás zostáva vzdelávací systém v otázke unschoolingu pomerne konzervatívny, v Českej republike sa už objavujú prvé lastovičky. Napríklad komunita Sloboda učenia otvorene hovorí o množstve pozitív, ktoré unschooling či domáce vzdelávanie prináša a usilujú sa v týchto trendoch výchovy prinášať osvetu.

Proti nim sa naopak zdvíha vlna kritikov prevažne z tradičnej časti spoločnosti, ktorí trend „unschooling“ vnímajú ako prvý krok k „unworking“, a obávajú sa, že deti, ktoré sa dnes odmietnu učiť a vzdelávať, sa za pár rokov nebudú vedieť zapojiť do pracovného a spoločenského procesu.

A aký je váš názor, mamičky? Chceli by ste vyskúšať unschooling, alebo viac dôverujete tradičnému školstvu?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Eliska napísané 09.08.2018 14:10

Neviem kolko percent deti/ rodicov by bolo schopne toto zvladnut

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Prečo obliecť detí do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
Deti sa tešia, mamy sú hotové. A za všetkým je zima.
14.01.2019   0
Za všetkým jediné – zima mamy vyčerpáva.
detské choroby
Otestujte sa: Čo viete o mandliach
11.01.2019   2
Otestujte si vedomosti o krčných a nosných mandliach a problémoch, ktoré s nimi súvisia.
Príznaky prechladnutia u bábätka
10.01.2019   0
Prechladnutie postretne dospelého človeka 2 – 3 razy do roka, u bábätiek a malých detí je to pokojne 6 – 10x.
Testosterón - hormón mužstva
08.01.2019   0
Tento hormonálny kolotoč sa začína rozbiehať okolo 10 roku života chlapca a funguje po celý ďalší život. Je priamym spúšťačom PUBERTY
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.