Prečo treba viac „mlákových“ rodičov

Anna Veselá 0

Už je toho pomaly viac ako jogových cvičení – rôznych typov dnešných rodičov. Prečo by spomedzi všetkých mali viac priestoru dostať rodičia „mláky?“

Shutterstock

Helikoptéry, snežné pluhy, tigrie matky

Či už sú to rodičia „helikoptéry,“ ktorí nad deťmi krúžia, aby ich vždy zachránili alebo rodičia s označením „snežné pluhy,“ ktorí deťom odhŕňajú z cesty všetky prekážky, tieto typy rodičov nedopustia, aby ich deti zažili neúspech, hoci vieme, že aj ten je dôležitou súčasťou dospievania.

Potom sú tu „vzťahoví“ rodičia, ktorí si zakladajú na spoločnom spaní, nosení a dojčení do zápisu na základnej škole. Niektorí deťom aj predžúvajú jedlo.

Máme tiež „tigrie“ matky, ktoré uprednostňujú akademický a hudobný úspech pred šťastím dieťaťa a je im jedno, ako docielia, aby ich dieťa cvičilo na klavíri, pokojne sa mu budú vyhrážať spálením plyšových hračiek.

Dáni, Francúzky a leniví rodičia

S tým by sa nestotožnili „dánski“ rodičia, ktorí vychovávajú predovšetkým šťastné deti.

Francúzske“ matky, rovnako ako francúzske ženy, robia vždy zo zásady všetko najlepšie, vedia deťom určiť hranice, moc sa nimi nezapodievať a najradšej popíjajú víno.

Sú tu zástancovia „pomalého“ alebo „lenivého“ rodičovstva, ktorí sa až tak moc nestarajú a nechajú deti jednoducho na pokoji.

Mláky

No a napokon máme ešte rodičov „mláky,“ ktorí deťom dovolia zísť z „predpísanej jedinej správnej“ cesty – aby sa ich deti mohli vydať po vlastnej.

Príliš veľa rodičov linajkuje svojim deťom život. Musia chodiť do najlepších škôl, rozvíjať svoje talenty na nekonečnom zozname krúžkov, musia byť vždy krok pred ostatnými, aby uspeli vo svete hyperkonkurencie, dostať sa na tie správne školy a jednoznačne v nich uspieť.

Rodičia „mláky“ sa rozhodne nerozrušujú tým, či sa ich deťom podarí zapísať sa na nejakú významnú univerzitu. Dôležitejšie je pre nich to, aby si dieťa vybralo prácu, ktorá ho bude napĺňať, či už sa rozhodne byť murárom alebo vedeckým výskumníkom. Preto ani deti netlačia do mimoškolských aktivít, ak si to deti samé neželajú. Ale dávajú svojim deťom veľa slobodného času.

Rodičia „mláky“ nechajú deti, aby si sami vybrali svoju cestu – nie tú vyšliapanú,  ktorú okolie od nich očakáva.

Rozvíjajú ich tvorivosť a myslenie, vysoko si cenia láskavosť a prirodzenosť – viac ako akademické tituly, či svetový úspech. Viac ich trápi, či sa deti správajú dobre k iným deťom ako to, akú známku dostanú z matematiky.

Tieto malé drobnosti ako vážiť si iných, byť empatický k druhým, sa učí najťažšie. Takisto sa ich deti musia naučiť, ako zvládnuť neúspech a frustráciu, pretože život je plný „mlák.“ Netreba sa im za každú cenu vždy vyhýbať a kričať na deti, nech si dajú pozor a nezamokria sa. Stačí, ak máme dobré gumáky. A nefalšovaná radosť nás neminie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár