VychovávameVychovávame deti

Prečo sú veľké rodiny šťastnejšie? Nedokonalosť je norma

 Anna Veselá   16.05.2021   0

Napriek všeobecne rozšírenému názoru, že viacčlenné rodiny majú čo robiť, aby zvládali organizáciu aj finančnú záťaž okolo detí, ukazuje sa, že práve rodiny, ktoré majú viac detí, sú najšťastnejšie a najspokojnejšie.

Aké výhody majú mnohodetné rodiny?

Shutterstock

 

Najviac ekologické

Vo veľkej rodine je nulová šanca, že by nejaké oblečenie putovalo preč ešte skôr, ako ho stihlo dieťa obliecť. Každý jeden kus si nájde svojho nového majiteľa. A ešte jedného. A potom ešte ďalšieho. A ešte znova. Môžete si byť istý, že ste ho využili na maximum, kým doslúžilo.

Každé ďalšie dieťa znižuje stres

Rodičovské očakávania a strachy, ktoré sme mali pri skúšobnom prvom dieťati, sa s každým ďalším dieťaťom rozplynú. Keď budete mať štvrté dieťa, už si ani nebudete pamätať, čo ste riešili kedysi v praveku.

Väčšia šanca, že to konečne urobíte dobre

Ak chcete napraviť rodičovské chyby, máte šancu. Pri štvrtom, či piatom dieťati už ste vlastne povinný urobiť všetko tak, ako treba.

Viac rúk, viac pomoci

Veľké rodiny to majú najlepšie zorganizované. Staršie deti sa viac menej starajú o mladšie. A rodičia tomu občas zavelia.

Nijaká nuda

Neexistuje, že by dieťa zapišťalo, že sa nudí. Hneď ho pošlete, nech sa ide hrať s bratmi a sestrami. Nemusíte riešiť hádky medzi dvoma súrodencami, ani že bude niekto z kola von, keď sú traja. Vždy sa hodia ďalší súrodenci do rezervy.

»»» Prečítajte si aj: Čo sa stane, keď prestanete zasahovať do sporov medzi súrodencami.

Shutterstock

 

Skupinové aktivity

No ako sa zahrajú dve deti futbal? Alebo schovávačku? Ale keď ich máte viac, vystačia si sami, bez toho, aby ste im museli zháňať komplicov, kamošov, susedov. Môžu si tiež založiť vlastnú kapelu.

Nedokonalosť je norma

Pri štvrtom a ďalšom dieťati už nie je možné, aby ste sa pokúšali vytvárať ilúziu, že je všetko dokonalé. Jednoducho prirodzene prevláda chaos, ale už si na to zvyknete ako na normu, nemáte dávno pocit, že je treba sa hanbiť, či stresovať.

Viac lásky

Čím viac detí, tým viac násobíte všetky tie pusinky a objímačky, ktoré môžete zažívať znova znova.

Prvýkrát sa na vás bábätko usmialo? Prvýkrát povedalo mama? Prvýkrát išlo do škôlky? Prvýkrát donieslo vysvedčenie? Tieto chvíle určite stoja za ten stres, výdavky a kopu, kopu, kopu špinavého prádla každý deň.  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?