Prečo sú dnešní rodičia vyhoretí?

Anna Veselá 1

Syndróm vyhorenia sa týka aj rodičov. S deťmi trávime oveľa viac času, ako tomu bývalo v minulosti. Podľa nedávneho výskumu, ktorý uverejnil The Economist, trávia americké mamy dvojnásobne viac času v porovnaní so ženami pred 50 rokmi a otcovia sa deťom venujú trojnásobne viac času ako otcovia v roku 1965.

Avšak, upozorňujú psychológovia, tzv. „sústavné“ rodičovstvo bez prestávky vyčerpáva. Pokiaľ nevedia rodičia vypnúť a sú k dispozícii 24/7, výsledkom je, že sú mentálne aj emotívne prázdni.

Shutterstock

Nevieme vypnúť

Na rozdiel od minulosti sú rodičia stále zatiahnutí „do deja.“ Na začiatku ultrazvuky, potom baby monitory, neskôr smartfóny, GPS prístroje, elektronická žiacka knižka, atď, všetko vecičky, vďaka ktorým konštantne dostávajú nové a nové informácie. Rodičia sú tak sústavne unavení a navyše tým deťom vysielajú nezdravé posolstvo o hraniciach.

Ofra Obejas, ktorá vedie terapie s rodičmi, povedala pre portál Motherly, že mnohí dnešní rodičia nie sú schopní prežívať prítomný okamih. Počas terapie reagujú na každý zvuk telefónu, lebo „čo ak ma volá práve moje dieťa.“

V permanentnom strese

Smartfóny rodičom nedovolia, aby sa od svojich detí ani na sekundu odpojili. Aplikácie pre rodičov sú vymyslené tak, aby na nich boli rodičia závislí. Nie je čas na nejakú pauzu, psychohygienu a podobne.

Musí byť veľmi únavné, keď nikdy nevypínate svoj rodičovský mozog. Hladina kortizolu a adrenalínu, stresových hormónov, nemá kedy klesnúť, čo má za následok toxický stres.

Ak si porovnávame časy, keď deti lietali vonku, kým sa nezapli pouličné lampy, dnes je normou, že rodičia čakajú od detí, že sa im budú sústavne hlásiť a podávať správy o tom, kde sa práve pohybujú, im dá správa alebo aplikácia vďaka GPS.

Čo je na jednej strane dobrá vec, lebo máme o nich prehľad, na druhej strane, vyčerpáva to mozog natoľko, že rodičia môžu začať trpieť poruchami spánku.

Takisto moderné technológie môžu vyrobiť rodičom neuveriteľnú úzkosť, ak si rodičia čítajú, či počúvajú veci, ktoré by inak nemali odkiaľ vedieť a pritom sú normálnou súčasťou dospievania, myslí si klinická psychologička Urszula Klich.

Dobite si baterky

Aj keď sa rodič nemusí cítiť komfortne, keby sa mal na chvíľu vypnúť, je to najzdravšie, čo môže urobiť. Dobíjať baterky by si mali rodičia pravidelne a nemali by cítiť vinu, že nie sú 24/7 s deťmi.

Iba tak sa deti môžu naučiť, ako je potrebné starať sa o seba, napĺňať svoje potreby, aby nám bolo dobre a že keď sú ich rodičia v poriadku, potom je dobre aj im.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár