ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
VychovávameVychovávame deti

Prečo nechodia naše deti von?

 Mária Kohutiarová   08.01.2016   0

Moja skoro 10 ročná dcéra ma vlastné konto na gmail a fičí na Pokece, jej kamošky si navzájom skypujú a chodia na facebook... hrôza - namiesto toho, aby sa stretli vonku... Nehovorí vám tento povzdych jednej mamy nič?

Akonáhle začnú naše deti trochu viac rozumieť pc, trčia pri ňom nielen v čase povinnom – keď treba robiť projekty a hľadať informácie na wikipédii, ale aj vtedy, kedy by sme boli radšej, aby sa premávali po vonku a riadne zo seba vybili energiu.

iStock

 

Občas by ma zaujímalo:

majú aj iných kamošov, s ktorými chodia von? Možno si za tento fenomén môžeme my rodičia trošku sami. Však sa na to pozrime:

Vec prvá: ihriská

Na ihriskách, v trávnikoch plno špiny, skla, špakov a... pozorností od psov. Máte chuť do takéhoto prostredia poslať sa hrať svoje dieťa, odkedy začne chodiť? Ja nie... A tak hľadáme náhrady – mimo miesta, kde žijeme, kde je to kultúrnejšie, aby sme mali istotu, že si naše deti neublížia. A tak sme mimo domu, mimo prirodzeného prostredia a rovesníkov.

Vec druhá: Strach

Vy ho nemáte? Pustíte svoje deti len tak samé na dvor, keď sú správy plné informácií o stratených, zneužitých, okradnutých deťoch? Alebo len o násilí medzi nimi navzájom?

Možno sme až príliš precitlivení, možno sa nám zdá, že naša doba detstva bola pokojnejšia a istejšia, možno sa vtedy o takých veciach príliš nehovorilo. A možno by sme sa mali opýtať svojich rodičov, ako to cítili oni, keď nám dali toľkú slobodu a dôveru.

Ale fakt je, že k nášmu strachu prispieva aj strata prirodzených autorít na dvore/sídlisku, že sa každý stará sám o seba, lebo zväčša sa neoplatí si začínať s výrastkami, ktorí obsadia hojdačky a lavičky na detskom ihrisku a totálne naše snahy o empatiu voči mladším ignorujú. Aj ja som koľkokrát vzala naše deti preč – lebo sa nedalo dohodnúť.

iStock

 

Kapitola sama o sebe: sídliskové bandy

Nech sa hlásia, kde ju nemajú! Ako som sa cítila, keď som pod balkónom pri našom vchode – poslednom na sídlisku mimo dohľadu akýchkoľvek okien – našla fajčiť (čo, to som neskúmala) 9-10 ročných chlapcov? Očividne sa báli, a hlavne jeden, ktorého som sa opýtala, čo by mu na to povedala mama... Vzali roha.

Kúsok od nás je cintorín a pred ním veľké parkovisko. Autá tam stoja zriedkakedy, výrastkovia každý boží deň. Čo tam robia, ťažko povedať, ešte horšie to vyzerá za našou železnicou, kde sú vyslovene „dúpätá“ urobené zo starých matracov, uprostred vytleté ohnisko a obsypané špakmi a fľašami – nealkoholickú tam nájdeme zriedka.

Nemať pritom pocit zodpovednosti a strachu je nemožné, a to napriek tomu, že sa VŽDY o každom nevhodnom správaní s deťmi priamo rozprávam.

Ďalšia vec: dožičiť deťom to najlepšie

Záleží nám, aby naše deti mali dobrú školu, aby sa vzdelávali, aby chodili na hudobku, výtvarku, tanečnú, šport... A sme závislí na ponuke, ktorá je a musíme rešpektovať miesto, kde to je. No a je tu nekonečný presun MHD, autom, pešo, ktorý oberá nás a deti o čas a priestor na hru a kontakty s rovesníkmi rovno pod nosom.

Nie je to jednoduché ani pre nás, ani pre deti, a niektoré to ozaj ťažko nesú. Stávajú sa z nich tak trochu vinou „dobrej školy“ samotári, lebo nemusia zapadnúť a dobrý kamoš je niečo, po čom túži každý človek. A ak je dieťa čo len trošku iné – šikovnejšie, alebo má naopak nejaký handicap – sociálna priepasť sa ešte viac prehlbuje.

iStock

 

Nechodia von. Sme z toho nešťastní, lebo pohyb a správna partia im chýba. Čo s tým, je otázka na každého z nás... a nie jednoduchá.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.