VychovávameVychovávame deti

Prečo ešte stále čítam tretiakovi, hoci iní tvrdia, že už je na to veľký

 Kika Kováčiková   20.03.2019   0

Rodičia dnes stále menej a menej so svojimi deťmi čítajú. A väčšina tých, ktorí čítajú, prestávajú, keď deti začnú chodiť do školy a prídu iné povinnosti.

Ani deti nevidíme sedieť nad knihami , pretože smartfóny, youtube, instagram, či snapchat, sú pre nich oveľa zaujímavejšie. A potom všetky krúžky, športové aktivity... zrazu nie je kedy čítať. Možno na domácu úlohu, aj to z donútenia, nie však pre radosť.

A pritom to, ako dieťa číta v treťom ročníku na základnej škole, je podľa americkej pediatrickej akadémie spoľahlivým indikátorom, či dieťa zmaturuje a bude úspešné.

Shutterstock

 

Úspešné v škole, úspešné vo vzťahoch

Vedeli ste, že deti, ktoré sú odmalička obklopené knihami, majú o 20 percent vyššie šance ukončiť štúdium na vysokej škole v porovnaní s deťmi ktoré doma knihy nemajú?

Pokiaľ chcete, aby sa vášmu dieťaťu v škole darilo, čítanie je k tomu kľúč.

Rovnako to platí, pokiaľ chcete mať dieťa úspešné v inom zmysle – ak chcete vychovať empatického, vysoko emočne inteligentného človeka. Pretože je dokázané, že ľudia, ktorí čítajú knihy, vedia „čítať“ aj druhých, lepšie vedia pochopiť ich úmysly, či motivácie.

Nepopierateľným „sprievodným javom“ čítania je výborná slovná zásoba.

Viktória Marcinová v rozhovore so Slávkou Kubíkovou (Klub nerozbitných detí) – hovorí, že podľa štúdií je strata slovnej zásoby v čase, keď rodič prestane čítať dieťaťu, ktoré už vie čítať, väčšia, ako keby mu rodič nečítal v čase, keď ešte nevie čítať.

„Najväčším omylom rodičov teda nie je to, že dieťaťu nečítajú, keď je úplne malé, ale že mu nečítajú vtedy, keď je veľké.“

 

Nie všetkým rodičom sa čítanie podarí zaradiť do dennej rutiny.

Svoju rolu zohráva prístup – aby čítanie nebolo pre deti neznesiteľným trápením, niečo, čo sa musí, lebo vy to tak chcete. Čítanie je oveľa prirodzenejšia vec v rodinách, kde sú knihy všade, nielen v zaprášenej knižnici v rohu obývačky.

Byť príkladom. Ako to už v rodičovstve chodí. Mimochodom, asi nemá zmysel tlačiť ich do čítania, pokiaľ sami nemáte v ruke knihu, čo je rok dlhý – a nie, čítanie na smartfóne, či tablete, nie je to isté, ako krásna papierová väzba.

Deti tiež potrebujú vhodné knihy. To je základ.

Nie každá dieťaťu sadne, napokon, koľko kníh sme už aj my odložili bokom, lebo sa nám nedarilo do nich zahryznúť?

A ako viete, čo by vaše dieťa zaujalo (okrem filmových rozprávok, na ktoré láka reklama?) C.S. Lewis povedal, že príbeh pre deti, ktorý poteší iba deti, nie je vôbec dobrý príbeh pre deti. A myslím, že podľa toho sa riadim aj ja.

Ako čítam doma s deťmi

Keď v kníhkupectve vyberám knihy, mám také sebecké pochody - niektoré kusy odložím na bok len preto, že si neviem predstaviť, ako ich deťom čítam bez sebatrýznenia.

Pozerám sa tiež na ilustrácie, lebo niekedy aj pri riedko popísanej knižke strávime dlhší čas ako pri nahusto nalinkovanom príbehu.

A tiež musím rozmýšľať, čo zaujme staršieho a čo mladšieho syna – beriem do úvahy, že majú inú schopnosť porozumieť textu (a to je rozdiel medzi nimi len 2 roky).

Mladší vyslovene dáva najavo nezáujem, keď čítam knihu jeho brata, radšej si ide kresliť alebo si pri nás stavia lego (našťastie nemám predstavu, že musí pri nás sedieť ako päť peňazí, dôležité je, že aspoň jedným uchom niečo počúva a občas zašomre, že ho to nebaví).

A starší zase nemá rád tie „bábätkovské,“ hlavne ho nudí to, že sa opakovane vraciame k tým istým prečítaným knihám, lebo on už z tejto fázy povyrástol a chce stále nové a nové príbehy.

Takže to striedame, nech je nejaká spravodlivosť na svete.

Čítam, hoci mám doma „už“ tretiaka

Áno, neprestali sme s večerným rituálovým čítaním, tak ako je u nás zákon, že na každý sviatok, od menín po Vianoce, pri každej dobrej príležitosti (vysvedčenie), dostávajú odo mňa novú knižku.

Koľkokrát som počula dohovárať babičku, že si má tretiak čítať sám, že už je na to veľký, aby mu mama čítala... ale nedbám na to. Je to pre mňa stále ten „čas,“ ktorý nám zostal od ich útleho veku, ešte kým nezačali pre nás povinnosti a termíny v škôlke, či škole.

Je to pre mňa o vzťahu s nimi, aj o hodnotách.

Je to pre mňa viac, ako pohľad odborníkov, prečo je dôležité deťom čítať, aj keď už to zvládnu samé.

Občas si poviem, že je to jedna z mála vecí v rodičovstve, ktoré robím prirodzene ako dýchanie, jedna z mála vecí, v ktorej sa cítim istá, aj keby som na všetkých iných frontoch rodičovstva zlyhávala. Taká cena útechy. Čítanie mi dáva nepriestrelnú vieru, že toto robím ako mama dobre.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.