VychovávameVychovávame deti

Prečo ešte stále čítam tretiakovi, hoci iní tvrdia, že už je na to veľký

 Kika Kováčiková   20.03.2019   0

Rodičia dnes stále menej a menej so svojimi deťmi čítajú. A väčšina tých, ktorí čítajú, prestávajú, keď deti začnú chodiť do školy a prídu iné povinnosti.

Ani deti nevidíme sedieť nad knihami , pretože smartfóny, youtube, instagram, či snapchat, sú pre nich oveľa zaujímavejšie. A potom všetky krúžky, športové aktivity... zrazu nie je kedy čítať. Možno na domácu úlohu, aj to z donútenia, nie však pre radosť.

A pritom to, ako dieťa číta v treťom ročníku na základnej škole, je podľa americkej pediatrickej akadémie spoľahlivým indikátorom, či dieťa zmaturuje a bude úspešné.

Shutterstock

 

Úspešné v škole, úspešné vo vzťahoch

Vedeli ste, že deti, ktoré sú odmalička obklopené knihami, majú o 20 percent vyššie šance ukončiť štúdium na vysokej škole v porovnaní s deťmi ktoré doma knihy nemajú?

Pokiaľ chcete, aby sa vášmu dieťaťu v škole darilo, čítanie je k tomu kľúč.

Rovnako to platí, pokiaľ chcete mať dieťa úspešné v inom zmysle – ak chcete vychovať empatického, vysoko emočne inteligentného človeka. Pretože je dokázané, že ľudia, ktorí čítajú knihy, vedia „čítať“ aj druhých, lepšie vedia pochopiť ich úmysly, či motivácie.

Nepopierateľným „sprievodným javom“ čítania je výborná slovná zásoba.

Viktória Marcinová v rozhovore so Slávkou Kubíkovou (Klub nerozbitných detí) – hovorí, že podľa štúdií je strata slovnej zásoby v čase, keď rodič prestane čítať dieťaťu, ktoré už vie čítať, väčšia, ako keby mu rodič nečítal v čase, keď ešte nevie čítať.

„Najväčším omylom rodičov teda nie je to, že dieťaťu nečítajú, keď je úplne malé, ale že mu nečítajú vtedy, keď je veľké.“

 

Nie všetkým rodičom sa čítanie podarí zaradiť do dennej rutiny.

Svoju rolu zohráva prístup – aby čítanie nebolo pre deti neznesiteľným trápením, niečo, čo sa musí, lebo vy to tak chcete. Čítanie je oveľa prirodzenejšia vec v rodinách, kde sú knihy všade, nielen v zaprášenej knižnici v rohu obývačky.

Byť príkladom. Ako to už v rodičovstve chodí. Mimochodom, asi nemá zmysel tlačiť ich do čítania, pokiaľ sami nemáte v ruke knihu, čo je rok dlhý – a nie, čítanie na smartfóne, či tablete, nie je to isté, ako krásna papierová väzba.

Deti tiež potrebujú vhodné knihy. To je základ.

Nie každá dieťaťu sadne, napokon, koľko kníh sme už aj my odložili bokom, lebo sa nám nedarilo do nich zahryznúť?

A ako viete, čo by vaše dieťa zaujalo (okrem filmových rozprávok, na ktoré láka reklama?) C.S. Lewis povedal, že príbeh pre deti, ktorý poteší iba deti, nie je vôbec dobrý príbeh pre deti. A myslím, že podľa toho sa riadim aj ja.

Ako čítam doma s deťmi

Keď v kníhkupectve vyberám knihy, mám také sebecké pochody - niektoré kusy odložím na bok len preto, že si neviem predstaviť, ako ich deťom čítam bez sebatrýznenia.

Pozerám sa tiež na ilustrácie, lebo niekedy aj pri riedko popísanej knižke strávime dlhší čas ako pri nahusto nalinkovanom príbehu.

A tiež musím rozmýšľať, čo zaujme staršieho a čo mladšieho syna – beriem do úvahy, že majú inú schopnosť porozumieť textu (a to je rozdiel medzi nimi len 2 roky).

Mladší vyslovene dáva najavo nezáujem, keď čítam knihu jeho brata, radšej si ide kresliť alebo si pri nás stavia lego (našťastie nemám predstavu, že musí pri nás sedieť ako päť peňazí, dôležité je, že aspoň jedným uchom niečo počúva a občas zašomre, že ho to nebaví).

A starší zase nemá rád tie „bábätkovské,“ hlavne ho nudí to, že sa opakovane vraciame k tým istým prečítaným knihám, lebo on už z tejto fázy povyrástol a chce stále nové a nové príbehy.

Takže to striedame, nech je nejaká spravodlivosť na svete.

Čítam, hoci mám doma „už“ tretiaka

Áno, neprestali sme s večerným rituálovým čítaním, tak ako je u nás zákon, že na každý sviatok, od menín po Vianoce, pri každej dobrej príležitosti (vysvedčenie), dostávajú odo mňa novú knižku.

Koľkokrát som počula dohovárať babičku, že si má tretiak čítať sám, že už je na to veľký, aby mu mama čítala... ale nedbám na to. Je to pre mňa stále ten „čas,“ ktorý nám zostal od ich útleho veku, ešte kým nezačali pre nás povinnosti a termíny v škôlke, či škole.

Je to pre mňa o vzťahu s nimi, aj o hodnotách.

Je to pre mňa viac, ako pohľad odborníkov, prečo je dôležité deťom čítať, aj keď už to zvládnu samé.

Občas si poviem, že je to jedna z mála vecí v rodičovstve, ktoré robím prirodzene ako dýchanie, jedna z mála vecí, v ktorej sa cítim istá, aj keby som na všetkých iných frontoch rodičovstva zlyhávala. Taká cena útechy. Čítanie mi dáva nepriestrelnú vieru, že toto robím ako mama dobre.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?