VychovávameVychovávame deti

Prečo ešte stále čítam deťom, ktoré už dávno vedia čítať

 Kika Kováčiková   05.12.2022   0

Čítame našim deťom viac, ako čítali naši rodičia nám, keď sme boli malí? Aj dnes sa nájdu deti, ktoré sa na konci prvého stupňa základnej školy priznajú, že ešte v živote neboli v kníhkupectve, ani v knižnici a je jasné, že doma sa jednoducho nečíta.

Aspoň z môjho okolia mám dojem, že nezostávame vždy verní tradícii, ktorú sme poznali z detstva. A mnohí dnešní rodičia deťom čítajú, aj keď to so svojimi rodičmi nikdy nezažili.

Avšak väčšina tých rodičov, ktorí aj čítajú, prestávajú, keď deti začnú chodiť do školy a prídu iné povinnosti. Ani deti nevidíme sedieť nad knihami , pretože smartfóny, youtube, instagram, či snapchat, sú pre nich oveľa zaujímavejšie. A potom všetky krúžky, športové aktivity... zrazu nie je kedy čítať. Možno na domácu úlohu, aj to z donútenia, nie však pre radosť.

A pritom to, ako dieťa číta v treťom ročníku na základnej škole, je podľa americkej pediatrickej akadémie spoľahlivým indikátorom, či dieťa zmaturuje a bude úspešné.

Shutterstock

 

Úspešné v škole, úspešné vo vzťahoch

Vedeli ste, že deti, ktoré sú odmalička obklopené knihami, majú o 20 percent vyššie šance ukončiť štúdium na vysokej škole v porovnaní s deťmi, ktoré doma knihy nemajú? Pokiaľ chcete, aby sa vášmu dieťaťu v škole darilo, čítanie je k tomu kľúč.

Rovnako to platí, pokiaľ chcete mať dieťa úspešné v inom zmysle – ak chcete vychovať empatického, vysoko emočne inteligentného človeka. Pretože je dokázané, že ľudia, ktorí čítajú knihy, vedia „čítať“ aj druhých, lepšie vedia pochopiť ich úmysly, či motivácie.

Nepopierateľným „sprievodným javom“ čítania je výborná slovná zásoba.

Viktória Marcinová v rozhovore so Slávkou Kubíkovou (Klub nerozbitných detí) – hovorí, že podľa štúdií je strata slovnej zásoby v čase, keď rodič prestane čítať dieťaťu, ktoré už vie čítať, väčšia, ako keby mu rodič nečítal v čase, keď ešte nevie čítať.

Najväčším omylom rodičov teda nie je to, že dieťaťu nečítajú, keď je úplne malé, ale že mu nečítajú vtedy, keď je veľké.“

 

Nie všetkým rodičom sa čítanie podarí zaradiť do dennej rutiny.

Svoju rolu zohráva prístup – aby čítanie nebolo pre deti neznesiteľným trápením, niečo, čo sa musí, lebo vy to tak chcete. Čítanie je oveľa prirodzenejšia vec v rodinách, kde sú knihy všade, nielen v zaprášenej knižnici v rohu obývačky.

Byť príkladom. Ako to už v rodičovstve chodí. Mimochodom, asi nemá zmysel tlačiť ich do čítania, pokiaľ sami nemáte v ruke knihu, čo je rok dlhý – a nie, čítanie na smartfóne, či tablete, nie je to isté, ako krásna papierová väzba.

Deti tiež potrebujú vhodné knihy. To je základ.

Nie každá dieťaťu sadne, napokon, koľko kníh sme už aj my odložili bokom, lebo sa nám nedarilo do nich zahryznúť?

A ako viete, čo by vaše dieťa zaujalo (okrem filmových rozprávok, na ktoré láka reklama?) C.S. Lewis povedal, že príbeh pre deti, ktorý poteší iba deti, nie je vôbec dobrý príbeh pre deti. A myslím, že podľa toho sa riadim aj ja.

Ako čítam doma s deťmi

Keď v kníhkupectve vyberám knihy, mám také sebecké pochody - niektoré kusy odložím na bok len preto, že si neviem predstaviť, ako ich deťom čítam bez sebatrýznenia.

Pozerám sa tiež na ilustrácie, lebo niekedy aj pri riedko popísanej knižke strávime dlhší čas ako pri nahusto nalinkovanom príbehu.

A tiež musím rozmýšľať, čo zaujme staršieho a čo mladšieho syna – beriem do úvahy, že majú inú schopnosť porozumieť textu (a to je rozdiel medzi nimi len 2 roky).

Mladší vyslovene dáva najavo nezáujem, keď čítam knihu jeho brata, radšej si ide kresliť alebo si pri nás stavia lego (našťastie nemám predstavu, že musí pri nás sedieť ako päť peňazí, dôležité je, že aspoň jedným uchom niečo počúva a občas zašomre, že ho to nebaví).

A starší zase nemá rád tie „bábätkovské,“ hlavne ho nudí to, že sa opakovane vraciame k tým istým prečítaným knihám, lebo on už z tejto fázy povyrástol a chce stále nové a nové príbehy.

Takže to striedame, nech je nejaká spravodlivosť na svete.

Čítame, aj keď sú deti na druhom stupni

Áno, neprestali sme s večerným rituálovým čítaním, tak ako je u nás zákon, že na každý sviatok, od menín po Vianoce, pri každej dobrej príležitosti (vysvedčenie), dostávajú odo mňa novú knižku.

Koľkokrát som počula dohovárať babičku, že si má tretiak, piatak, či dokonca siedmak!!! čítať sám, že už je na to veľký, aby mu mama čítala... ale nedbám na to.

Je to pre mňa stále ten „čas,“ ktorý nám zostal od ich útleho veku, ešte kým nezačali pre nás povinnosti a termíny v škôlke, či škole.

Je to pre mňa o vzťahu s nimi, aj o hodnotách.

Je to pre mňa viac, ako pohľad odborníkov, prečo je dôležité deťom čítať, aj keď už to zvládnu samé.

Občas si poviem, že je to jedna z mála vecí v rodičovstve, ktoré robím prirodzene ako dýchanie, jedna z mála vecí, v ktorej sa cítim istá, aj keby som na všetkých iných frontoch rodičovstva zlyhávala. Taká cena útechy. Čítanie mi dáva nepriestrelnú vieru, že toto robím ako mama dobre.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
Tehotenstvo ako riziko
21.01.2023   0
Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem nízky vek matky, (menej ako 19 rokov), vysoký vek ( viac ako 38 rokov), zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“
Poslíčkovia, falošné kontrakcie pred pôrodom. Ako sa prejavujú?
16.01.2023   0
Ako rozoznám, či mi už začína pôrod? Čo sú vlastne kontrakcie a čo poslíčky? Ako si uľaviť pri poslíčkoch? Čo sa meria pri kontrakcii? Ako sa menia kontrakcie počas pôrodu?
babetko
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?
19.01.2023   0
Nedávno sa ma pýtali, aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A či naozaj dojčenie zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?
Podprsenka na dojčenie: kedy ju kúpiť a akú vybrať?
16.01.2023   0
V čom by mala byť „dojčiaca“ podprsenka iná, špeciálna? Ako a kedy ju vyberať, keď sa náš horný objem v tehotenstve zväčšuje? Nestačí fitnes športová podprsenka?
detské choroby
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
16.01.2023   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.