ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Prečo by deti nemali byť pestúnkami mladších súrodencov

 Saša/redakcia   02.03.2017   0

Kde je veková hranica schopnosti postarať sa nielen o seba, ale aj o súrodenca a to bez prítomnosti dospelých? 

Foto: Ingimage.com

 

Kedy je ten správny čas, nechať dieťa samé doma, je náročné rozhodnutie. Naše zákony presný vek dieťaťa v tomto prípade nešpecifikujú, popisujú len schopnosti dieťaťa.

Zjednodušene, osamote by malo zostať len také dieťa, ktoré by si v prípade potreby vedelo zadovážiť pomoc.

Čo však, keď máme doma detí viac? V akom veku prvorodeného dieťaťa mu nechať na starosti mladšieho súrodenca?

Foto: Ingimage.com

 

Len na chvíľočku...

Ruská psychologička Katerina Deminová napísala o chybách, ktoré rodičia robia pri presúvaní zodpovednosti na starších súrodencov. 

Štandardne to vyzerá nejako takto: "Daj prosím pozor na svojho malého brata. Vrátim sa čoskoro". Matka sa vráti domov, nič zlé sa nestalo.

Malé dieťa sa síce počas maminej neprítomnosti prebudilo, ale neplakalo. Starší súrodenec - v tomto prípade išlo o staršiu sestru - zahrkala hrkálkou a napodobnila mamin hlas. Menšie dieťa sa ukľudnilo a veľká sestra je na seba nesmierne hrdá, ako úlohu opatrovateľky zvládla.

Druhá modelová situácia však už nedopadne až tak dobre. Mama a deti sú v parku. "Postráž svojho brata, odbehnem si do obchodu."

Hoci po prvýkrát, keď matka nechala deti na chvíľu samé, sa nič nestalo, v tomto prípade sa však menšie dieťa udrie do hlavy, plače a staršie ostáva vydesené, bezradné a v neúmernom strese.

Výsledok? To, že ďalší raz odmietne ísť do parku, je ten najmenší problém. 

Prečítajte si aj: Chcete nechať dieťa doma samé?

Foto: Ingimage.com

 

Nemusia to zvládnuť psychicky ani fyzicky

Deti môžu pomôcť so strážením súrodencov - kľúčový je ale vek staršieho. Ako môže dopadnúť "stráženie" keď doma necháme spolu deti mladšie ako 12 rokov?

Sledovanie brata, alebo sestry po dobu niekoľkých minút, napríklad zatiaľ čo matka varí večeru, je v poriadku.

Brať ho na prechádzku sám, nechať ich samých doma po dobu dlhšiu, ako päť minút, už Katerina Deminová nedoporučuje.

Dokonca aj päť minút je podľa nej dosť nato, aby sa čosi zlé prihodilo. Iste, mnohí trávili v detstve istý čas doma len so súrodencami. Psychologička však hovorí skôr o šťastí. 

"Pracovala som v nemocnici na detskom oddelení. Vo svojej praxi som zažila mnoho prípadov, ktoré sa udiali vo chvíľach bez dozoru," varuje Deminová.

 

7-ročná stráži 5-ročnú? Nikdy!

Akokoľvek sa nám zdá vyspelé a rozumné - sedemročné dieťa nemôže ochrániť päťročné pred nebezpečným správaním.

Niekedy mu v tom môže aj pomôcť. Nie zo zlomyseľnosti, ale z jednoduchej detskej zvedavosti, ktorá je tak prirodzená staršiemu, ako aj mladšiemu dieťaťu.

Sedemročné dieťa sa teda v nijakom prípade nepočíta ako dozor. Každé dieťa je síce iné, niektoré viac či menej "oplašené", schopnosti našich detí však treba posúdiť realisticky.

Vek 12 rokov a viac

V tomto prípade môže starší súrodenec poslúžiť ako plnohodnotná opatrovateľka, tvrdí Deminová. Dôležité je, aby bol tínedžer uzrozumený s dozeraním nad mladším súrodencom, a to dokonca aj prostredníctvom istej odmeny za stráženie.

Je totiž rozdiel, keď sa dieťa ochotne pohrá so svojím mladším súrodencom tak dlho, ako chce. Čosi iné je však prevziať zodpovednosť za jeho bezpečnosť.

Foto: Ingimage.com

 

Postráž brata, zarobíš (?!)

Tínedžer má svoj deň zväčša vyplnený školou či krúžkami. Keď by teda mal pravidelne strážiť súrodencov, mali by mu rodičia podľa psychologičky, tento čas niečím kompenzovať.

Prípadne môže starostlivosť o súrodenca spadať do kategórie domácich prác, alebo úloh, ktoré staršie deti bežne vykonávajú doma.

Treba zohľadniť, koľko hodín v týždni súrodenca strážil. Toto považuje Deminová za zdravší prístup, než platiť im za stráženie vlastného súrodenca.

Rodina by mala byť jedinečnou úniou, založenou na podpore a starostlivosti o seba navzájom.

Foto: Ingimage.com

 

Ktorú najdôležitejšiu vec by si mali rodičia pripomínať?

Staršie deti si nevybrali svoju prvorodenú pozíciu, tak ako nemôžu za to, že majú viacero súrodencov.

Ak nedôjde k mimoriadnej okolnosti, starostlivosť o deti má byť výhradne v kompetencii rodičov.

Staršie deti môžu pomôcť, ale zodpovednosť je stále na dospelých.

Častokrát rodičia vinia staršie dieťa za problémy mladšieho, pričom reálne boli medzi narodením detí iba malé časové rozdiely.

Rovnako sa podľa Kateriny Deminovej môže stať, že obzvlášť prvorodené dievčatá, ktoré sú v detstve extrémne zaťažované starostlivosťou o mladších súrodencov - majú v dospelosti problém s vlastnými deťmi.

Psychologička hovorí o tom, že deti si pamätajú ako príťaž a materstvo odkladajú na neskôr.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komu dáte 2% ?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
20.03.2018   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
Krompachy - novorodencom pomôže nové medicínske vybavenie
15.03.2018   0
Medicínsky set pomôže predčasne narodeným bábätkám, alebo pri liečbe novorodeneckej žltačky.
Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
15.03.2018   0
„Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
babetko
Dnešné deti majú slabší intelekt aj motoriku
22.03.2018   0
Nedajme sa oklamať zdaním, že dnešné deti, intuitívne používajúce moderné technológie, sú inteligentnejšie a schopnejšie ako generácie pred nimi.
Kedy je to s deťmi najviac na porazenie?
21.03.2018   0
Ako sa mi zdôverila predavačka v zmiešanom tovare: “Vždy som si tak hovorila, aby už boli tie decká väčšie, že mi bude ľahšie a potom som zistila, že ľahšie už bolo.”
Vaše bábo má 4 týždne
20.03.2018   0
V 4. týždňoch vás čaká prvá naozajstná poradňa. Bábätko začne brať nejaké tie vitamíny, a vy sa na seba kriticky pozriete, či náhodou neprežívate nejakú tú popôrodnú depresiu.
detské choroby
Najčastejšie problémy nôh u najmenších detí
20.03.2018   2
Nad mojim prvým novorodencom na tretí deň pri novorodeneckej vizite sudička v bielom plášti pri pohľade na potomkove nohy vyslovila dvojicu latinských výrazov, ktoré som si nezapamätala, ale zneli veľmi hrozivo. Nasledovalo 24 hodín mentálnych múk, kedy už som dieťa videla na vozíku a o barliach.
Môžu mať deti depresiu?
19.03.2018   0
Ako je to s depresiami u detí? Môžu mať aj deti depresiu alebo je to špecifikum nás, dospelých? Aké sú rady odborníkov, ak sa u dieťaťa takýto problém objaví?
Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
18.03.2018   0
Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
zvery
Jedálniček pre vášho zajka
15.03.2018   0
Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
Zajac ako domáci miláčik...
13.03.2018   6
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Zlatý retríver
10.03.2018   1
Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?