VychovávameVychovávame deti

Prázdniny - včera a dnes

 Catalina/ blogerka   18.08.2015   3

Dva mesiace prázdnin, rozprávkový čas nášho detstva, no naproti tomu nočná mora dnes, keď sme rodičmi.

Keď sme chodili do školy, tak sme sa už od septembra tešili na jún a koniec školského roka. Rodičia boli zaneprázdnení prácou – nielen tou, za ktorú dostávali výplatu, ale aj nespočetnými činnosťami súvisiacimi s fungovaním domácnosti. S plánovaním prázdnin si hlavu nelámali.  

 

Veď deti sú šikovné, majú fantáziu a nejako sa pretlčú. 

A presne tak to bolo. Za seba môžem povedať, že význam slova nuda som pochopila možno až na strednej škole. Celé prázdniny sme strávili vonku. Počasie bolo druhoradé. Bolo úplne samozrejmé, že staršie deti mali na starosti tie mladšie, či sa im to páčilo alebo nie. 

Malí hnevníci

Bolo zaujímavé sledovať situácie, ktoré nastali, ak vznikla roztržka medzi mladšími deťmi. Ak niektoré z hnevníkov malo staršieho súrodenca alebo kamaráta, bolo za vodou. Ten sa svojho mladšieho parťáka vždy zastal a bol ochotný sa za neho aj pobiť, ak bolo treba. Na fakt, že pri vychádzaní z domu starší súrodenec frflal, že musí so sebou brať aj prívesok, bolo hneď a zaraz zabudnuté. 

Naše bandy

Vytvárali sme rôzne skupiny- „bandy“, ktoré medzi sebou súperili vo všelijakých možných aj nemožných disciplínach. Fantázii sa polená pod nohy nekládli. Prázdniny vždy doslova preleteli. 

Ako rodina sme nikdy neboli na rodinnej dovolenke. 

Naši  nemali na ňu čas, a keby aj mali, tak peniaze investovali do iných – potrebnejších vecí. Naším kúpaliskom nebolo žiadne Aqua City ani Thermal Park, ale priezračný a neskutočne studený Váh, ktorý vyvieral len pár km vyššie. Zážitky z tohto miesta by som nevymenila za nič na svete. Bolo nám skvele. V septembri, keď sme museli písať sloh s povinnou témou: „Prázdninový zážitok“ som si nevedela vybrať, ktorý mám opísať. Jeden bol zaujímavejší ako druhý.

Len aby sa nedajbože nenudili

Prečo sme na naše detské letá za tých pár rokov zabudli? Vymýšľame všakovaké aktivity pre deti, len aby sa nedajbože nenudili. Vypĺňame im každučkú sekundu voľného času. Majú harmonogram bohatší ako vrcholoví menežéri nadnárodných spoločností.  Samozrejme, konkurencia je silná, v dnešnej dobe sa uplatnia len schopnejší, preto musia deti už na prvom stupni ovládať plynule minimálne 2 svetové jazyky a PC je ich nevlastný súrodenec. 

 

Popravde, je mi tých detí tak trochu ľúto. Bojíme sa ich pustiť čo len na krok, aby si neublížili a aby sa im niečo nestalo. Ak potom opustia základnú školu a idú na stredoškolský internát, tak sú úplne vykoľajené z toho, ako to vo svete funguje. Zrazu zisťujú, že nie všetko je dokonalé a bezpečné a mnohé sa s novou situáciou nevedia vysporiadať. Nevedia komunikovať so živými rovesníkmi, pretože žiadnych ani nepoznajú. Uzatvárajú sa do seba, stávajú sa problémovými a útočisko hľadajú tam, kde ho určite nenájdu. 

Pred realitou netreba utekať

Doprajme preto deťom trochu slobody, aby sa mohli samostatne realizovať a rozvíjať svoje schopnosti a osobnosť. Aby mohli objavovať všetko krásne okolo, ale aby zbierali aj negatívne zážitky. Pred realitou netreba utekať. Realitu je potrebné žiť. Veď keď sme to dokázali my, tak oni to zvládnu určite tiež. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
JaNaKa napísané 29.06.2014 21:55

No neviem, mna nasi bravali na dovolenky aj za sociku, aj ked do zahranicia nie, Slovensko ale poznam odpredu odzadu, ci uz zajazdy z prace , ROH, vlastne aktivity ci so susedmi ci bratrancami. Vyrastala som na panelakovom sidlisku a aj ked som mala aj onu volnost prisluchajucu dobe, nasi sa mi snazili vela venovat, tym ze nemali hospodarstvo, po praci stihali. A tak isto sa ja dnes snazim venovat svojim detom, nielen dat ich na kruzky a aktivity, nech sa stara druhy a samorastu.

Ja si pamatam nielen ako spomienkovy optimizmus, kde cas to zle zabudne a dobre si zapamata, ale aj vela nudy v tej dobe vramci tej slobody, kedy nebolo do coho pichnut vsetky hry boli 100x prehrate, lietali sme kade tade casto bezprizorne, particky. Malo to aj nieco do seba, ale myslim ze ozaj vela spomienkoveho optimizmu ma dnesna genracia pri pohlade dozadu.

Hela napísané 29.06.2014 09:03

Hrozne by som dopriala svojim detom tak volne a slobodne prazdniny ako sme mali niekedy my. Ale zial, uz sa to tak neda..._(

KaJa napísané 28.06.2014 23:14

zmenila sa doba podmienky su uplnr ine,taka sloboda co bola sa uz neda nasimulovat. ale kazda ma svoje klady aj zapory a je typickym znakom kazdej starnucej generacie uz od stareho rima vnimat tieto veci u tej mladsej ako horsie a upadkove

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?