VychovávameVychovávame deti

Prázdniny - včera a dnes

 Catalina/ blogerka   18.08.2015   3

Dva mesiace prázdnin, rozprávkový čas nášho detstva, no naproti tomu nočná mora dnes, keď sme rodičmi.

Keď sme chodili do školy, tak sme sa už od septembra tešili na jún a koniec školského roka. Rodičia boli zaneprázdnení prácou – nielen tou, za ktorú dostávali výplatu, ale aj nespočetnými činnosťami súvisiacimi s fungovaním domácnosti. S plánovaním prázdnin si hlavu nelámali.  

 

Veď deti sú šikovné, majú fantáziu a nejako sa pretlčú. 

A presne tak to bolo. Za seba môžem povedať, že význam slova nuda som pochopila možno až na strednej škole. Celé prázdniny sme strávili vonku. Počasie bolo druhoradé. Bolo úplne samozrejmé, že staršie deti mali na starosti tie mladšie, či sa im to páčilo alebo nie. 

Malí hnevníci

Bolo zaujímavé sledovať situácie, ktoré nastali, ak vznikla roztržka medzi mladšími deťmi. Ak niektoré z hnevníkov malo staršieho súrodenca alebo kamaráta, bolo za vodou. Ten sa svojho mladšieho parťáka vždy zastal a bol ochotný sa za neho aj pobiť, ak bolo treba. Na fakt, že pri vychádzaní z domu starší súrodenec frflal, že musí so sebou brať aj prívesok, bolo hneď a zaraz zabudnuté. 

Naše bandy

Vytvárali sme rôzne skupiny- „bandy“, ktoré medzi sebou súperili vo všelijakých možných aj nemožných disciplínach. Fantázii sa polená pod nohy nekládli. Prázdniny vždy doslova preleteli. 

Ako rodina sme nikdy neboli na rodinnej dovolenke. 

Naši  nemali na ňu čas, a keby aj mali, tak peniaze investovali do iných – potrebnejších vecí. Naším kúpaliskom nebolo žiadne Aqua City ani Thermal Park, ale priezračný a neskutočne studený Váh, ktorý vyvieral len pár km vyššie. Zážitky z tohto miesta by som nevymenila za nič na svete. Bolo nám skvele. V septembri, keď sme museli písať sloh s povinnou témou: „Prázdninový zážitok“ som si nevedela vybrať, ktorý mám opísať. Jeden bol zaujímavejší ako druhý.

Len aby sa nedajbože nenudili

Prečo sme na naše detské letá za tých pár rokov zabudli? Vymýšľame všakovaké aktivity pre deti, len aby sa nedajbože nenudili. Vypĺňame im každučkú sekundu voľného času. Majú harmonogram bohatší ako vrcholoví menežéri nadnárodných spoločností.  Samozrejme, konkurencia je silná, v dnešnej dobe sa uplatnia len schopnejší, preto musia deti už na prvom stupni ovládať plynule minimálne 2 svetové jazyky a PC je ich nevlastný súrodenec. 

 

Popravde, je mi tých detí tak trochu ľúto. Bojíme sa ich pustiť čo len na krok, aby si neublížili a aby sa im niečo nestalo. Ak potom opustia základnú školu a idú na stredoškolský internát, tak sú úplne vykoľajené z toho, ako to vo svete funguje. Zrazu zisťujú, že nie všetko je dokonalé a bezpečné a mnohé sa s novou situáciou nevedia vysporiadať. Nevedia komunikovať so živými rovesníkmi, pretože žiadnych ani nepoznajú. Uzatvárajú sa do seba, stávajú sa problémovými a útočisko hľadajú tam, kde ho určite nenájdu. 

Pred realitou netreba utekať

Doprajme preto deťom trochu slobody, aby sa mohli samostatne realizovať a rozvíjať svoje schopnosti a osobnosť. Aby mohli objavovať všetko krásne okolo, ale aby zbierali aj negatívne zážitky. Pred realitou netreba utekať. Realitu je potrebné žiť. Veď keď sme to dokázali my, tak oni to zvládnu určite tiež. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
JaNaKa napísané 29.06.2014 21:55

No neviem, mna nasi bravali na dovolenky aj za sociku, aj ked do zahranicia nie, Slovensko ale poznam odpredu odzadu, ci uz zajazdy z prace , ROH, vlastne aktivity ci so susedmi ci bratrancami. Vyrastala som na panelakovom sidlisku a aj ked som mala aj onu volnost prisluchajucu dobe, nasi sa mi snazili vela venovat, tym ze nemali hospodarstvo, po praci stihali. A tak isto sa ja dnes snazim venovat svojim detom, nielen dat ich na kruzky a aktivity, nech sa stara druhy a samorastu.

Ja si pamatam nielen ako spomienkovy optimizmus, kde cas to zle zabudne a dobre si zapamata, ale aj vela nudy v tej dobe vramci tej slobody, kedy nebolo do coho pichnut vsetky hry boli 100x prehrate, lietali sme kade tade casto bezprizorne, particky. Malo to aj nieco do seba, ale myslim ze ozaj vela spomienkoveho optimizmu ma dnesna genracia pri pohlade dozadu.

Hela napísané 29.06.2014 09:03

Hrozne by som dopriala svojim detom tak volne a slobodne prazdniny ako sme mali niekedy my. Ale zial, uz sa to tak neda..._(

KaJa napísané 28.06.2014 23:14

zmenila sa doba podmienky su uplnr ine,taka sloboda co bola sa uz neda nasimulovat. ale kazda ma svoje klady aj zapory a je typickym znakom kazdej starnucej generacie uz od stareho rima vnimat tieto veci u tej mladsej ako horsie a upadkove

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.