VychovávameVychovávame deti

Praktické tipy, ako zvládnuť učenie s deťmi a zabaviť sa

 PR   27.01.2021   0

Či už máte doma školákov, škôlkarov alebo malých „lezúňov“, učiť sa s deťmi je potrebné. Chtiac či nechtiac, aktuálna situácia nás núti tráviť čas prevažne doma, čo vôbec nemusí byť na škodu.

Hovoríte si, že už vám dochádzajú nápady, ako si tieto spoločné chvíle spestriť? Poradíme vám zopár tipov, ktoré zaberajú na deti, nech už sú v akomkoľvek veku.Všetky objekty, hračky a učebné pomôcky, ktorými je dieťa obklopené majú dôležitý vplyv na jeho vývoj, lebo prostredníctvom nich objavuje svet. Jednoduchšie si pamätá informácie a prirodzenejšie spája súvislosti. Každé obdobie detského vývinu nesie v sebe určité charakteristiky, a preto je dobré trošku si pomôcť výberom správnych hračiek určených na voľnočasové aktivity. Vtedy dieťa nemá pocit, že sa niečo učí. Dokáže si tak formou zábavy osvojiť rôzne nové zručnosti.

Praktickí pomocníci pre najmenších z dreva

Už od útleho detstva deti neustále učíme rozpoznávať rôzne predmety. Najprv sú to farby, tvary, objekty, neskôr zase vysvetľujeme význam slov, písmen, čísel a informácií. Učenie vôbec nemusí byť nuda. Najlepšie spravíte, ak ho spojíte priamo s hrou. Zabavíte sa pri tom všetci a deti sa na tieto aktivity budú opakovane tešiť. Pre maličkých „lezúňov“, ktorí začínajú chodiť je dôležité vybrať praktické hračky, ktorými spojíme príjemné s užitočným – zaujmú aj pomôžu. Ideálnou voľbou sú hračky z dreva, ktoré sa opäť tešia veľkej priazni rodičov.

 

Drevené hračky z kvalitného masívneho dreva, spĺňajúce tie najprísnejšie európske normy od DaDaboom.sk sú stávkou na istotu, vďaka svojej zdravotnej nezávadnosti, nezničiteľnosti aj po rokoch, ale aj kvôli krásnemu vzhľadu. Pre najmenších je ideálnou voľbou multifunkčné drevené chodítko, ktoré má všestranné využitie. Okrem opory poskytuje aj množstvo zábavy so stavaním, vozením a prevracaním abecedných i číselných kociek. Pomôže s prvými krokmi, a zároveň rozvíja motorické schopnosti, zoznamuje dieťa s číslami a písmenkami, či prepája koordináciu medzi očami a pohybom.

 

Škôlkari sa zoznamujú s obsahom

Deti, ktoré už chodia do škôlky sa stále učia hrou, no veľmi aktívne začínajú objavovať čaro nasávania nových informácií a vedomostí ako taká špongia. Čo vám môže pomôcť spríjemniť si čas? Ak im zvyknete čítať, skúste si osvojiť zopár jednoduchých zásad. Kratšie texty, ktoré ich zaujmú obsahom sú samozrejmosťou, no pri určitej pravidelnosti a interakcii dosiahnete prekvapivé výsledky. Po prečítaní každého textu sa zahrajte na tzv. „diskusný krúžok“ a hravou formou analyzujte príbeh. Okrem toho, že si dieťa jednoduchšie zapamätá informácie, ešte sa aj poriadne zasmejete.

Deti milujú farby a všetko čo je nové, zaujímavé, čo môžu priamo chytiť. Farebné počítadlo podporuje riešenie problémov a rozvoj logiky. Rozvíja motorické zručnosti, koordináciu, učí tvary i farby. Vaše deti sa tak budú rýchlo učiť, a zároveň im spríjemní chvíle drevené prevedenie, ktoré je  veľmi praktické svojou nezničiteľnosťou.

Školáci ocenia tzv. „vychytávky“

Dnešnému svetu vládnu hlavne komunikačné zručnosti a cudzie jazyky. Práve preto podporujeme svoje deti od útleho detstva, aby si osvojili umenie komunikácie čo najrýchlejšie. Hovorí sa, že „koľko rečí vieme, toľkokrát sme človekom“. Ako teda motivovať deti, aby si vytvorili k jazykom pozitívny vzťah? Dôležité je rozvíjať ich potenciál nenútenou formou.

Efektívnym spôsobom môže byť učenie sa počas rôznych pohybových aktivít, hrania spoločenských hier či umeleckej činnosti, ako napríklad maľovanie, spev i tanec. Stačí si všimnúť, ktoré činnosti dieťa obľubuje a spojiť ich s učením. Deti totiž milujú tzv. „zlepšováky“, preto môžete skúsiť využiť farebné perá, ceruzky, či nálepky na znázornenie jednotlivých slov. Ak ešte nevie čítať, stačí si spoločne kresliť obrázky slovíčok z cudzieho jazyka, alebo neskôr precvičovať písanie týchto slov. Budú mať z učenia radosť a vďaka príjemným zážitkom si zapamätajú jednotlivé výrazy. Niekedy aj farebné podčiarkovanie, či pamäťové háčiky v podobe polepenia jednotlivých objektov izby dokážu hotové divy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
7 tipov ako dostať mačku do auta
08.03.2021   0
Ak mávate hrôzu z toho, že Vašu mačku treba niekam odviesť autom, nie ste sami. Mnohí majitelia šedivejú pri predstave, že opäť budú musieť vziať mačku a navštívíť napr. veterinára...
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.