VychovávameVychovávame deti

Povedz mi, čo doma robí tvoje dieťa a ja ti poviem, ako ho vychovávaš

 Anna Veselá   29.01.2023   0

Veľa rodičov priznáva, že ich deti nemusia doma robiť nič, len nech nosia zo školy dobré známky. Sú hrdí na to, že ich deti vedia hrať na violončelo, sú super futbalisti aj florbalisti, vyhrávajú školské olympiády, pytagoriády, Hviezdoslavov Kubín.

No je to dosť, aby boli pripravené na život? Dokáže jednotka z písomky z matematiky prekryť fakt, že si dieťa na druhom stupni základnej školy ešte nevie ustlať posteľ? Takých príkladov by sa dalo spomenúť milión.

Shutterstock

 

K čomu vedieme deti?

Vedia vaše deti vymeniť posteľnú bielizeň? Dokážu vyvesiť prádlo? Vedia ho poskladať, uložiť do skrine? Robia si desiatu do školy?

Vynášajú smeti, vedia triediť odpad? Vysávajú detskú izbu? Utierajú prach? Aké jedlo vedia pripraviť? Keby ste ochoreli, dokázali by vám urobiť čaj?

Skôr, ako sa začnete zamýšľať nad tým, či majú na spomínané zručnosti vhodný vek, pouvažuje tiež:

Sú tieto veci pre vás rovnako dôležité ako to, či majú urobené domáce úlohy a pripravujú sa do školy? Alebo skôr ako sebaobsluhu, či domáce práce vyžadujete výborný prospech a investujete veľa času aj peňazí do krúžkov, aby sa mohli všestranne rozvíjať?

Prečo sú povinnosti doma dôležité

Možno ste nad tým doteraz neuvažovali, ale viesť dieťa k domácim prácam znamená odovzdať mu dôležitú výbavu do života, ktorú bude potrebovať na obyčajné prežitie.

 

Pokiaľ dieťa vie, ako sa zapína práčka, či varia špagety, je určite viac sebavedomejšie ako dieťa, ktoré si nikdy nemuselo pripraviť desiatu do školy. Takisto má lepšiu predstavu, koľko času a námahy vás stoja povinnosti okolo domácnosti a len tak môže oceniť, čo pre neho robíte.

Deti, okolo ktorých rodičia iba behajú a všetko robia za nich, sa k nim často aj správajú ako k sluhom, nemajú k nim úctu. Rodičia im to trpia a namiesto toho, aby im zverili povinnosti, sťažujú sa, že im s ničím nepomáhajú.

No nikdy nie je neskoro zmeniť to a od sťažností prejsť k činom: každé dieťa si zaslúži zveriť úlohu, za ktorú môže byť zodpovedné. Len tak môže byť plnohodnotným členom vlastnej rodiny.

»»»»»» Prečítajte si aj: Kríza nezodpovedných detí - rodičia sa sťažujú sami na seba.

Shutterstock

 

Má moje dieťa nejaké povinnosti?

Rodič, ktorý vychováva zodpovedné dieťa, nerobí za dieťa veci, ktoré by zvládlo samé. Vie totiž odhadnúť, koľko zodpovednosti dieťa zvládne. Dôveruje dieťaťu, nepodceňuje ho. Nepochybuje o tom, či je 8-ročné dieťa dostatočne schopné, aby si dokázalo povysávať izbu alebo či si prvák sám natrie na chlieb nátierku.

Rodič, ktorý vychováva zodpovedné dieťa, vie, že sa mu oplatí investovať čas, aby dieťa naučil akékoľvek zručnosti (čo je krajšie slovo ako povinnosti). Áno, niekedy stojí naozaj veľa času a trpezlivosti naučiť dieťa, ako si má skladať prádlo alebo mať pod kontrolou svoje vreckové. Na druhej strane, prať tridsaťročnému „mládencovi“ ponožky nechce asi nikto z nás.

Rodič, ktorý vychováva zodpovedné dieťa, mu nemusí často pripomínať, že je treba niečo urobiť. Nenechá ho vyhovárať sa, že nemohlo alebo zabudlo, neospravedlňuje ho.

Nemá problém vyvodiť dôsledky, ak si svoje povinnosti nesplní – dieťa vie, že príde o výsady. Pretože rodič, ktorý vychováva zodpovedné dieťa, vie, že ak dovolí, aby sa vyhýbalo zodpovednosti, nikdy nedospeje.

»»»»»» Prečítajte si aj: Psychicky odolné deti majú rodičov, ktorí nerobia tieto veci.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 20 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.