VychovávameVychovávame deti

Peterson: Rodičia nechcú byť za zlých. Špinavú robotu presúvajú na iných.

 Anna Veselá   06.05.2019   0

Jordan B. Peterson, kanadský profesor psychológie, je autorom bestselleru 12 pravidiel pre život, s podtitulkom Liek na chaos.

Rodičov by mohlo vytrhnúť z letargie jeho piate pravidlo, ktoré znie: „Nedovoľte svojim deťom robiť nič, pre čo by ste ich prestali mať radi.“

Shutterstock

 

Nemôžeme byť s deťmi kamaráti

Peterson, ktorý sa v knihe odvoláva na svoju klinickú prax, tvrdí, že súčasných rodičov často paralyzuje strach, že ich deti už nebudú mať rady alebo ich prestanú milovať, ak ich budú za všetko trestať.

Boja sa dvoch slov, ktoré sa spomínajú spolu: disciplína a trest. Túžia byť s deťmi za každú cenu priateľmi. Peterson ich od toho dôrazne odhovára. Prečo? Lebo dieťa bude mať v živote veľa priateľov, no len dvoch rodičov, ak vôbec. A rodičia sú viac, nie menej než priatelia.

 

Musíme zniesť, keď sa hnevajú za to, že sme im nevyhoveli

Jednou z vecí, ktoré sa ako rodičia musíme naučiť, je tolerovať momentálny hnev, či dokonca nenávisť detí, ktorá spravidla nasleduje ako reakcia na výchovné opatrenia zo strany rodiča. Zavedenie disciplíny je prejavom zodpovednosti, pripomína psychológ.  

Lenže mnohí rodičia odmietajú prevziať zodpovednosť za výchovu svojich detí – vyhýbajú sa konfliktu, ktorý je pri správnej výchove nevyhnutný. Zatvárajú oči. Jednoducho nechcú byť za zlých.

Neuvedomujú si jednu vec: buď môžu vychovávať dieťa oni alebo môžu túto zodpovednosť preniesť na spoločnosť, ktorá drasticky potrestá všetky nenapravené chyby detského správania.

 

Peterson sa nebojí ísť do polemiky o trestoch.

Peterson rodičom radí, že ak nepomáhajú iné výchovné opatrenia, môžu dieťa fyzicky obmedziť (napríklad pevne schytiť dieťa za rameno) a ak neúčinkuje ani to, možno ho budú musieť prehnúť cez koleno.

„Dieťaťu, ktoré testuje hranice pôsobivo vynaliezavými spôsobmi, môže pľasnutie po zadku naznačiť, že dospelý to myslí vážne.“

Tvrdí, že používať frázy typu „Fyzické tresty nič neospravedlňuje“ alebo „Ak budete deti biť, len ich naučíte sa biť,“ je veľmi jednoduché používať. Prispievajú však podľa neho k predstave, že „dospelí diabli akoby zázrakom vyrastajú z predtým nevinných detských anjelikov.“

Jedna po zadku?

V diskusii o bitke podľa Petersona nemožno ignorovať intenzitu a dôvod úderu.

„Ak by slovo „bitie“ presne opisovalo celý rozsah fyzickej sily, potom by medzi dažďovými kvapkami a atómovými bombami neexistoval žiadny rozdiel. Na intenzite záleží, rovnako ako aj na kontexte,“ hovorí Peterson.

Neprehliadajte, keď sa dieťa správa nevhodne, tým mu vôbec nepomáhate. „Špinavú robotu prenechávate iným, ktorí to urobia omnoho drsnejšie,“ pripomína Peterson.

Deti potrebujú jasné pravidlá a správnu disciplínu.

Milujete svoje dieťa a nepáči sa vám, čo robí?

Potom premýšľajte, ako ich budú vnímať ľudia, ktorým na nich tak nezáleží, odporúča Peterson. Lebo vie, že druhí ich budú za ich činy alebo nedbalosť prísne trestať.

Ako rodičia to nemôžeme dovoliť. Je našou primárnou povinnosťou naučiť naše deti, aby vedeli v spoločnosti fungovať, lebo to im otvorí príležitosti a poskytne im sebadôveru a istotu. Toto funguje, a nie keď sa budeme oháňať podporou individuálnej identity.

Jordan B. Peterson: 12 Rules For Life – An Antidote to Chaos, 2018 (na Slovensku vyšlo vo vydavateľstve TATRAN).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.