VychovávameVychovávame deti

Otcovu lásku si musíme zaslúžiť

 Anna Veselá   17.06.2021   0

Americký filozof Erich Fromm, ktorého preslávila kniha Umenie milovať, tvrdil, že kým matkina láska je bezpodmienečná, otcova láska nie:

Jej princípom je: Milujem ťa, lebo napĺňaš moje očakávania, lebo si plníš svoje povinnosti, lebo si ako ja.“

Shutterstock

 

Matka miluje bezpodmienečne

Pre novorodenca je matka všetkým: mama je teplo, mama je jedlo, mama je euforický stav uspokojenia a bezpečia, píše Fromm.

Až neskôr si dieťa uvedomí veci, aké sú, dokáže vnímať svoj smäd, mlieko, ktoré ho uspokojuje, prsník a matku ako rôzne entity. Naučí sa, ako sa správať k ľuďom, že sa mama usmieva, keď jem, že ma vezme do náručia, keď plačem...

Pre dieťa všetky tieto zážitky splynú v jednom: Som milovaný. Som milovaný, lebo som matkino dieťa. Som milovaný pre to, čím som, som milovaný, lebo som.

Nemusím robiť nič, aby som bol milovaný, matkina láska je bezpodmienečná,“ píše Fromm. „Všetko, čo musím robiť, je byť – byť jej dieťaťom. Matkina láska je blaženosť, mier, netreba si ju získať, netreba si ju zaslúžiť.“

Shutterstock

 

Potrebujeme lásku otca, jeho autoritu a vedenie

Matka je domov, z ktorého prichádzame, je príroda, hlina, oceán; otec nepredstavuje také prirodzené útočisko.“

Podľa Fromma je otec ten, kto učí dieťa, kto mu ukazuje cestu do sveta. Otcovskú lásku si treba zaslúžiť, môžeme ju stratiť kedykoľvek, keď nerobíme to, čo sa od nás očakáva. „Neposlušnosť“ je potrestaná stratou otcovskej lásky.

»»» Prečítajte si aj: Ako otcovia ovplyvňujú život svojich dcér.

Kým malé dieťa potrebuje matkinu bezpodmienečnú lásku a starostlivosť, vo veku okolo šiestich rokov začína mať potrebu otcovskej lásky, jeho autority a vedenia.

Fromm tvrdil, že matka má za úlohu zabezpečiť dieťaťu v živote bezpečnosť a otec ho má viesť k tomu, aby si dokázalo poradiť s problémami, s ktorými ho konfrontuje spoločnosť, do ktorej sa narodilo.

Shutterstock

 

Otcovia učia deti, ako obstáť vo svete

S tým súhlasí aj český rodinný terapeut Petr Glogar, ktorý sa venuje aj výchove chlapcov. Otcovia podľa neho dávajú lásku najavo zištne, s podmienkou, ktorá motivuje („musíme mu ukázať, čo v nás je“).

Otcovi nestačí, že má dieťa v rodnom liste jeho meno, svoju lásku smeruje na výkon, dodržanie sľubu, snahu, úsilie. Napríklad, že keď budeš kradnúť a klamať, nebudeš milovaný.

Otec je ten, ktorý syna uvádza do veľkého sveta. Otec syna otužuje, povzbudzuje k prekonávaniu prekážok, vysiela ho do sveta a hovorí mu: „To dokážeš!“ Život predsa spočíva v zdolávaní míľnikov.

Od dosiahnutia finančnej samostatnosti, založenia rodiny, získania trvalého zamestnania, výchovy vlastných detí, až k schopnosti zostarnúť, a nakoniec sa vzdať sám seba a zomrieť. A k tomu potrebujeme otca a múdreho muža,“ hovorí Glogar.

»»» Prečítajte si aj rozhovor s Petrom Glogarom: Matka a otec dávajú dieťaťu odlišný typ lásky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Príspevok pri narodení dieťaťa od obce
31.07.2021   0
Niektoré obce poskytujú príspevok pri narodení dieťaťa, niekde je to 50 eur, inde 200 eur. Za akých podmienok a dokedy si treba žiadať o príspevok?
Prídavok na dieťa 2021
30.07.2021   35
Prídavok na dieťa alebo "prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
Nezaopatrené dieťa
30.07.2021   0
Nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu - na účely prídavku na dieťa, daňového bonusu, zdravotného poistenia, dôchodkového poistenia, životného minima.
babetko
Tejto dáme postihnuté dieťa
01.08.2021   2
Ako sa vyberajú matky pre postihnuté deti? „Nechcem aby bola príliš trpezlivá, inak sa utopí v sebaľútosti a bolesti. Až sa spamätá z tej rany a zármutku, určite to zvládne.“
Materská je nuda. Život začína zasa až po nej.
31.07.2021   21
Materská. Je to neskutočná odrhovačka. Nič za tebou nie je vidieť. Každý deň stále len to isté. Navariť, upratať, prezliecť, obliecť, prebaliť, okúpať, pohrabať sa v pieskovisku. Som z toho unavená. Nič po mne nezostáva.
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?