VychovávameVychovávame deti

Od narodenia s mobilom pri hlave. Ako ovplyvňujú naše deti telefóny?

 Anna Veselá   05.05.2022   0

Medzi alkoholikmi a narkomanmi len ťažko nájdeme dobrých rodičov, pretože na prvom mieste u nich nikdy nie je dieťa, ale návyková látka. Závislí ľudia svojim deťom odopierajú množstvo potrebnej pozornosti a pripravujú ich na rovnako závislý život.

A hoci porovnanie so smartfónmi vyznie pre niekoho pritiahnuté za vlasy, za inými závislosťami až tak veľmi nezaostávajú.

Shutterstock

 

Látková, či nelátková, ale stále závislosť

Ako sa priznal otec trojročnej Maddy v seriáli Maid, hoci chcel byť kvôli dcére triezvy, nedokázal si s ňou užiť spoločné chvíle, ani keď od radosti výskala na hojdačke.

Myslel len na to, že by potreboval pohárik a nebyť toho, že na ihrisku bola aj jej babička, asi by sa s ňou vybral rovno do baru, ako to zvykla robiť jeho mama, keď bol malý.

A čo my, ktorí nevieme prestať myslieť na svoj telefón? Je medzi nami až taký priepastný rozdiel?

Mobilové nutkanie

Je nám veľmi ťažko odolať nutkaniu pozrieť sa na displej, keď nám pípne správa alebo e-mail. Ťažko sa udržať a aspoň narýchlo neskontrolovať, či sa niečo nestalo, či nepribudla nejaká dôležitá novinka, nové srdiečko alebo lajk.

Výrobcovia mobilných telefónov aj sociálne siete zneužívajú rovnaký mechanizmus ako kasína a stávkové kancelárie: hackujú náš mozog, postupne nám dávkujú dopamíny, upozorňuje psychiater Anders Hansen, autor knihy Zachovaj si zdravý rozum.

Naši „díleri“ rozhodnú, kedy nám ukážu nový like na náš posledný post, hoci reálne klikol priateľ na Facebooku na palec hore dávno predtým. Robia to šikovne, aby v nás hecovali túžbu každú chvíľu siahať po mobile.

Preto je dosť možné, že neodoláme svojmu „štamprlíku“ – zatiaľ čo naše dieťa bude výskať radosťou na hojdačke, budeme mať sto chutí pozrieť sa na telefón, checknúť, či je niečo nové. Hoci aj každých desať minút. A možno, že kvôli telefónu nezachytíme, že nám dieťa z hojdačky spadne.

 

V deťoch vytvárame prázdno

Keď v prítomnosti malého dieťaťa každú chvíľu pozeráte do telefónu alebo ste za počítačom, či už kontrolujete sociálne siete, odpisujete na e-mail alebo sa hráte hry, ste možno fyzicky prítomný, aj blízko dieťaťu, ale nevenujete mu plnú, ani polovičatú pozornosť. Dieťa potrebuje kontakt s vami, namiesto toho dostáva nič. Prázdno.

Dieťaťu, ktoré ešte nemá vyformovanú osobnosť, to škodí. Rovnako to ubližuje vášmu vzťahu, lebo dieťa vás potrebuje celého. Nie iba na oko, nie roztržitého, zamysleného, večne myšlienkami pohrúženého do tej veci.

Práve takéto prázdno robí neskôr v živote z ľudí závislých, tvrdí terapeutka Philippa Perryová: „Snažia sa ho totiž zaplniť návykovými látkami alebo nutkavými činnosťami, aby umlčali neodbytný pocit, že sú odtrhnutí od sveta – prázdni.

»»»»»»»»»» Prečítajte si aj: Kokain by sme im nedali, ale smartfón deťom dovolíme.

Shutterstock

 

Radšej negatívnu pozornosť ako žiadnu

Podľa Perryovej deti potrebujú kontakt, aby sa ich mozog vyvíjal normálne – ľudia v izolácii sa normálne nevyvíjajú. Bez pozornosti sa necítia naše deti bezpečne. Hrozí aj to, že sa o pozornosť prihlási dosť nepríjemným spôsobom.

Ak nereagujete na väčšinu podnetov zo strany dieťaťa, bude ich vyjadrovať hlasnejšie alebo bude v staršom veku viac vyvádzať. Negatívne pozornosť rodiča je lepšia ako žiadna, pretože dieťa aspoň vie, že pre vás existuje,“ upozorňuje Perryová.

Sme im vzorom k závislosti

Okrem toho, ak vy alebo ktokoľvek, kto sa stará o dieťa, je v kuse na mobile, môžete si byť istý, že dieťa bude chcieť byť takisto neustále pred obrazovkou. Keď nevieme odolať my, ako budú vedieť oni?

Svoje vie o tom Tony Fadell, jeden z riaditeľov spoločnosti Apple a tvorcov iPadu, ktorý veľmi dobre pozná tento mechanizmus, na ktorý sa deti úžasne ľahko namotávajú:

Niekedy sa celý spotený náhle prebudím zo spánku a pýtam sa sám seba, čo sme to vlastne vytvorili. Viem, že moje vlastné deti majú pocit, akoby som ich oberal o kúsok ich samých, keď im techniku beriem z rúk. Nesmierne ich to rozruší a ešte niekoľko dní po tom majú abstinenčné príznaky.“

Shutterstock

 

Dať si limity a pozornosť

Ak vás tieto riadky trochu zasekli a obávate sa, že ste to s telefónmi pobabrali, nie je neskoro zmeniť to.

Viete s tým prestať – môžete použiť sami na seba rovnaké limity, aké používame aj na deti, keď nechceme, aby na telefónoch či iPadoch trávili 24 hodín denne, vo dne v noci. Nastavte si časovač alebo večierku, kedy vás nebudú rušiť žiadne notifikácie.

Keď nebudete na aparátoch, môžete deťom venovať svoju pozornosť. Netreba vymýšľať nič bombastické, žiadne výlety do aquaparkov, lunaparkov, či narodeninové oslavy v laser aréne. Deti aj rodičia potrebujú obyčajné každodenné drobnosti, každodenné interakcie, to stačí k spokojnosti a schopnosti byť šťastný, myslí si Perryová.

«»»»»»»»» Prečítajte si aj: Z extrému do extrému. Vychovávame dnes egomaniakov?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Kvasinkové infekcie u detí – kandidózy
16.05.2022   6
Najčastejším kvasinkovým ochorením novorodencov je tzv. soor v ústach. Ďalším často postihnutým miestom je oblasť pod plienkami a v kožných záhyboch. Nepríjemné sú vaginálne kvasinkové infekcie.
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.