VychovávameVychovávame deti

Od akého veku môžu byť deti doma samé?

 Kika Kováčiková   06.07.2022   2

Nielen počas prázdnin riešime dilemu, či môžeme nechať deti doma samé bez dospelého dozoru.

Chcete si na chvíľu odbehnúť do potravín alebo len čakáte pred vchodom na kuriéra. Je pre vás ok nechať za dverami trojročné dieťa v „opatere“ päťročného súrodenca? A čo váš piatak? Dokáže byť doma sám celý deň, aj si zohriať obed, kým sa vrátite z práce?

Shutterstock

 

Čo hovoria zákony

Na Slovensku nemáme zákon, ktorý by jednoznačne určoval vekovú hranicu, kedy sú deti dosť veľké na to, aby sme ich mohli nechať doma samé. V USA, v štáte Illinois môže ostať doma bez dozoru 14-ročné dieťa, v Kansase už 6-ročné. Väčšina štátov, podobne ako u nás, však pevnú hranicu stanovenú legislatívou nemá.

Vo všeobecnosti sa však v našich podmienkach predpokladá, že dieťa, ktoré navštevuje druhý stupeň základnej školy, by už malo vedieť zvládnuť prísť domov bez sprievodu rodiča a nejakú dobu na neho počkať, kým sa vráti z práce. To je aj najčastejší dôvod, prečo sa vám už spravidla nepodarí umiestniť piataka do družiny, resp. školského klubu detí.

Podobný príklad je dávka ošetrovné v prípade, že sa rodičia starajú o zdravé dieťa, keď je škola zatvorená z dôvodu karantény – vtedy sa sleduje dovŕšenie 11 rokov veku (10 rokov + 364 dní), čo je hranica, kedy môže čerpať ošetrovné rodič pri zdravých deťoch.

Na dieťa staršie ako 11 rokov, ktoré je zdravé, ale jeho škola je zavretá, rodič OČR čerpať nemôže, pretože sa predpokladá, že už jeho osobnú starostlivosť nepotrebuje.

Pandémia však znovu postavila otázku, nakoľko je táto veková hranica všeobecne aplikovateľná. Zrazu sme tu mali veľmi veľa detí jedenásťročných detí, ktoré mali byť doma samé celý deň, rovnako ako napríklad maturanti.

Preto sa uzákonila možnosť čerpania OČR aj na staršie – inak zdravé dieťa nad 11 rokov - podmienkou nároku na získanie OČR však bolo potvrdenie pediatra, že dieťa nie je spôsobilé mentálne alebo fyzicky samé sa o seba postarať v období počas uzatvorenia školy v krízovej situácii.

 

Čo hovoria psychológovia

Pri každom dieťati by sme mali uvažovať v nejakom kontexte, či sa o seba vie postarať, či dokáže dodržiavať pravidlá, robiť dobré rozhodnutia, ako reaguje na stresové situácie a tiež, keď ho chcete alebo musíte nechať doma samé, ako sa bez vás doma cíti.

Podľa psychologičky Márie Kopčíkovej, ktorá sa tejto téme venovala, by deti do 7 rokov nemali doma ostať samé nikdy, deti vo veku 8 – 9 rokov ½ - 1 hodinu. Staršie deti podľa ich zrelosti a uváženia rodičov.

Napokon, budete to vy ako rodič, kto bude volaný na zodpovednosť v prípade, že sa dieťaťu čokoľvek stane.

Trestný zákon a vek dieťaťa

Trestný zákon ochraňuje každé dieťa mladšie ako 18 rokov, ktoré si nemôže zadovážiť pomoc. Podľa súdnej judikatúry ide najmä o:

a) dieťa útleho veku, ktoré nie je schopné vlastnými silami čeliť nepriaznivej situácii, v ktorej sa ocitlo (spravidla ide o dieťa do 6 rokov),

b) aj staršie dieťa, ak pre svoju nesamostatnosť a stupeň svojho telesného i duševného vývoja, ako aj podmienky prostredia, kde zostalo opustené, nie je samé schopné sa vymaniť z danej situácie.

Prísnejšie sú posudzované deti do 6 rokov veku, ale za deti neschopné sa o seba postarať môžu súdy považovať aj staršie deti.

Napríklad Okresný súd  Poprad uznal vinnou z trestného činu opustenia dieťaťa matku, ktorá nechala v uzamknutom byte na 2. poschodí svoju dcéru vo veku 6 rokov a 2 mesiace. Tá sa ráno zobudila, otvorila okno a volala mamu. Okoloidúca asi o 06,30 hod. privolala políciu a dieťa bolo pomocou plošiny zložené z okna bytu.

Typickým príkladom opustenia dieťaťa, s ktorým sa stretávame v súdnej praxi, je opustenie dieťaťa osamelo žijúcou matkou, ktorá odíde z domácnosti, dieťa doma zamkne, nepostará sa o stravu, hygienu, či iné potreby, nezabezpečí k nemu dozor a vráti sa domov až po dlhšom čase, niekedy až o niekoľko dní.

Niekedy však stačí aj kratšie opustenie dieťaťa - do úvahy sa potom berú všetky okolnosti, ako vek dieťaťa, stupeň jeho telesného a duševného vývoja, povahu prostredia a pod.

Shutterstock

 

Nechať dieťa doma samé – zvážte všetky okolnosti

To, kedy necháme dieťa doma samé a za akých okolností, rozhoduje o jeho bezpečnosti, a tá by mala byť na prvom mieste.

Zodpovedať by sme si mali tieto otázky:

 • Ovláda dieťa svoje meno, priezvisko, adresu, telefónne číslo? Vie dieťa, kde budem a ako ma môže kedykoľvek kontaktovať? Vie zavolať na číslo 112 v prípade núdze?
 • Akú dlhú dobu bude dieťa doma samé? Bude to počas dňa, večer, či v noci? Bude dieťa potrebovať jedlo? Ak áno, aké jedlo si môže pripraviť bez toho, aby muselo zapnúť sporák, aby sa minimalizovalo riziko požiaru a popálenín?
 • Ako často sa od dieťaťa očakáva, že sa bude o seba starať? Koľko detí zostane doma samých? To, že sa dieťa dokáže postarať o seba ešte neznamená, že sa musí vedieť postarať aj o mladších súrodencov.
 • Je náš domov bezpečný? Hrozia nejaké nebezpečenstvá (máme doma zbrane, lieky, dostupný alkohol, zle skladované chemikálie, čistiace prostriedky, neupevnený nábytok a pod.)? Je bezpečné okolie domu?
 • Vie dieťa zamknúť dvere? Má od bytu či od domu kľúč alebo plán, ako sa dostane von? Vie dieťa, čo má robiť, keď príde k dverám návšteva?
 • Máme blízko iných dospelých (kamarátov, rodinu, susedov), ktorým dôverujeme a mohli by nám ponúknuť okamžitú pomoc v prípade núdze alebo ak by sa dieťa začalo báť? Môže ma dieťa ľahko kontaktovať alebo nejakého iného dospelého, ktorému dôveruje?

Nacvičte si to s deťmi

Ak vám príde dieťa dosť „veľké“ na to, aby ste ho nechali doma, môžete si svoju domnienku otestovať na krátky čas tak, že sa budete zdržiavať v blízkosti domu. Tak si overíte, ako to dieťa zvládne.

Porozprávajte sa s nimi.

 • Opýtajte sa ich, ako by reagovali, keď by niekto zazvonil na dvere, komu môžu otvoriť dvere, čo by robili, keby ste sa nevrátili.
 • Kedy vám majú ihneď zavolať?
 • Čo by urobili, keby začalo horieť alebo vytápať byt?
 • Čo považujú za stav núdze? Čo považujete za stav núdze vy ako rodičia?
 • Povedali by niekomu neznámemu do telefónu alebo na internete, že sú doma samé?
 • Vytvorte si spoločný kód alebo heslo pre prípad núdze.
 • Zavolajte deťom, kým ste preč, aby ste vedeli, ako sa im darí.

Prečítajte si aj: Chcete nechať dieťa doma samé?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Martina napísané 05.07.2022 06:37

Jazykové okienko: dieťa ostáva bez dozoru, a teda samo.

Martina napísané 05.07.2022 06:37

Jazykové okienko: dieťa ostáva bez dozoru, a teda samo.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Liek na popôrodnú depresiu? Dlhšia materská dovolenka
09.08.2022   0
Prvý rok po narodení dieťaťa všeobecne predstavuje zvýšené riziko vzniku depresie u žien, pričom približne 13 % matiek sa aj skutočne dostalo do popôrodnej depresie.
Ako sa mení vagína po pôrode
05.08.2022   0
Počas tehotenstva sa menia aj orgány pohlavnej sústavy. Vplyvom hormónov sa pošva zväčšuje, stáva sa pružnejšou, elastickejšou, aby umožnila prechod novorodenca pôrodnými cestami.
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
28.07.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Ukradla som kamarátke meno pre bábätko!
11.08.2022   0
Nielen ženy a autá, ale predovšetkým mená pre bábätká sa za žiadnych okolností nepožičiavajú.
20 domácich prác, ktoré reálne môžete očakávať od 2-3-ročných detí
10.08.2022   1
V poslednej dobe často vídam zoznamy domácich prác rozdelených podľa veku dieťaťa a pýtam sa: majú vôbec ich autori deti?
6 najväčších chýb pri uspávaní bábätka
09.08.2022   0
Má vaše maličké problém zaspať a v noci sa často budí? Toto sú najčastejšie chyby, ktorými rodičia narúšajú kvalitnú spánkovú rutinu.
detské choroby
Mrľa detská
02.08.2022   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
Ako rozpoznať, že sa niekto topí
23.07.2022   0
Vedeli by ste rozpoznať človeka, dieťa, ktoré sa topí? Bude mávať do vzduchu rukami a kričať o pomoc? Táto filmová predstava o topení sa nie je reálna. Ako teda rozpoznať, že vo vode je topiaci sa človek?
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
17.07.2022   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
auto
Ako jazdím elektrickým Meganom úplne zadarmo
10.08.2022   0
Akumulátor sa dá nabiť z 0% na 80% (deklarovaný dojazd vyše 300 km) za pol hodinu. Nabitie na dojazd 100 km sa uskutoční len za 7 minút. Cena na tento dojazd je len 1,5 EUR.
Dacia Jogger hodnota za peniaze
04.08.2022   0
Po zverejnení nových cien sa z davu rodín s deťmi ozývaly šťastné výkriky.
Dobrá príprava = menší stres pred dovolenkou
01.08.2022   0
Ideálny čas na dlhú cestu je medzi treťou a štvrtou hodinou ráno. V tomto čase je na cestách ešte málo áut. Deti sú také unavené, že v aute bez problémov spia ďalej. Pre vás to znamená, že môžete hodinu až dve šoférovať bez prestávky.