ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
VychovávameVychovávame deti

Objím ma, prosím!

 Mária Kohutiarová   14.08.2016   0

Pred nedávnom sme mali u nás návštevu. Dievčinka, s ktorou sa kamarátim cez celé Slovensko, mala čas, prišla. Naše deti ju nikdy predtým nevideli, tí starší trošku frfľali. Ale najkrajšie bolo (a vždy je), keď už tu tá „návšteva“ je.

Bolo to také čarokrásne; ledva som si kúsok z tej Katky utrhla, moje deti sa šli o ňu potrhať. A potom, keď už kdesi sedela vo vlaku, prišla sms: „Ďakujem za prijatie. Ešte nikdy nikde som nedostala toľko láskavosti a toľko objatí ako u vás doma.“

Ingimage

 

Bez rozdielu veku

Jasné, moji dospievajúci chlapci teraz majú pauzu. Alebo teda forma objatia sa zmenila. Tomu staršiemu stačí poklepanie na plece, tomu mladšiemu šťuchnutie pod rebro.

Ale tí ostatní ... nedbali by, keby sme sa objímali od rána do večera. Pritom každý z nich je iný.

Kým naša staršia dospela do štádia, že je ochotná nielen dať sa objať, ale aj sama objať, prešli sme si kadečím. To, že dnes príde zo školy a sama sa mi zavesí na krk, beriem stále aj po dvoch rokoch „návratu k nehe“ (ani ako dieťa to nechcela robiť a nemala také veci rada) ako zázrak.

Mám pocit, že mi vždy blikajú oči prekvapením... a určite viem, že mám v nich zakaždým slzy.

Tá mladšia, to je zas trošku ochrana zdravia. Aj ona sa objíma rada. Len... akosi ma prerástla vo všetkých parametroch, plus jej „inakosť“ cez ADHD sa vždy prejaví nielen spontánnym stisnutím, ale aj skúškou pevnosti mojich kostí a nosnosti jej váhy.

Tak musím dávať pozor. Aby som - v dobrom - tie objatia prežila.

Ingimage

 

Naše vrabce, tie sa prilepia na kohokoľvek.

Ich vek je k tomu „náchylný“. Každý to robí inak. Náš flegmoš si na to spomenie v krízových okamihoch a siaha po objatiach ako po spáse svojej duše :)

Ten po ňom je iná káva; vylezený na bráne sleduje, kedy sa vracia ocko z práce a rovno z múrika (taký menší, len dvojmetrový) skočí ockovi do náručia a nie a nie sa pustiť.

Najmenší benjamín sa objíma s každým doma a najviac so mnou. Robí nám to dobre, aj keď jeho štvorročné pusy ako bonus k objatiam sú ešte riadne mokré.

Čarovné večery

Objať sa – to je fajn hocikedy. Ale večer táto túžba narastá do megalomanských rozmerov. Vrabce (teda spodná trojka) nezaspia bez nežností, dokonca náš „skákač bránový“ tesne pred spaním ešte roztvorí náruč a povie: Prosím objať! A do môjho náručia sa doslova schúli... Zaspí vždy prvý.

A všetci traja by nedbali, aby som s každým ešte robila objímaciu párty v posteli – ale urobiť to s troma naraz na trojposchodke... a tak improvizujem. Ale mami, nezabudni, mňa ešte raz, lebo Šimona si už dva razy!

Vyštverám sa od nich (áno, ešte ich uspávam) a padnem do objatia našej odkliatej staršej panny: práve prišla z vychádzky z nočnej záhrady a je romanticky naladená. Bez slov, tichúčko si zavesí hlavu na moje rameno... a v tom okamihu je všetok jej pragmatizmus preč. Je tu „iba“ moje dieťa, hoci má po maturite a jasné ciele.

Ingimage

 

Tak nad tým premýšľam

Prečo sú takí? Prečo napriek svojim danostiam a odlišnostiam nemajú problém s nehou a otvorením sa? Nikdy sme ich plánovite neučili: „Objímajte sa, prosím, teraz!“ A robia to teda aj medzi sebou navzájom – aj tí, čo sú na tie mamine objatia už „nedotkliví“.

Jediné, na čo  som prišla, je fakt, že sa objímame my dvaja. Často. Pred deťmi. Bez obáv. Som nosená na nehe a ony to vidia a vedia.

Zažívajú naše dotyky (regulérne pre ich oči) a vidia fakt, že láska, aj keď je unavená, má ohučané uši z prevádzky so siedmimi deťmi či z telefonátov v poisťovni, vie aj bez slov urobiť veľa. Vždy. Aj keď je dobre, aj keď to škrípe.

Tento vzorec sa učí veľmi ľahko odpozeraním. A je prudko nákazlivý. Skúste.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.