VychovávameVychovávame deti

Nevychovávame deti narovnako, je to len ilúzia

 Anna Veselá   18.05.2019   0

Ako môžu byť súrodenci takí rozdielni? Ako môžu byť takí iní, keď majú tých istých rodičov, zdieľajú rovnaký životný priestor, ovplyvňuje ich identické prostredie, majú spoločné zážitky a skúsenosti?

To sa pýtajú často aj ich rodičia, ktorým nejde do hlavy, kde sa stala chyba v systéme. Vychovávajú ich predsa „narovnako,“ tvrdia.

V skutočnosti „narovnako“ nikdy vo výchove neplatí.

Shutterstock

 

Aj my sa meníme

Museli by sme si ako rodičia priznať, že s každým ďalším dieťaťom, ktoré pribudne do rodiny, sa správame inak, ako keď sme sa stali rodičmi prvýkrát.

Aj my sa meníme, vyvíjame, posúvame. A čo sme považovali za dôležité pri jedináčikovi, na tom sa zasmejeme a mávneme rukou, keď máme doma dve, tri, štyri deti.

Mohli by sme povedať, že len čo sa narodí druhé dieťa, zväčša opúšťame rigidné predstavy o rodičovstve a stávame sa viac uvoľnenými. Niekedy aj nasilu, donútení situáciou, lebo si už nemôžeme dovoliť niektoré luxusné záležitosti vo výchove, ako keď sme mali na všetko čas, ktorý sme mohli celkom venovať jednému bábätku.

 

Také, ako pri prvom, to už nikdy nebude.

Už dávno mi ostala v hlave myšlienka, že každé „nové“ dieťa, ktoré sa narodí do rodiny, hľadá miesto, ktoré ešte nie je obsadené. Že chce nájsť originálnu identitu, ktorú v rodine zatiaľ nemajú.

Z detskej perspektívy to dáva logiku: ak je starší brat vynikajúci študent, potom sa javí byť ľahšia cesta, ako si získať pozornosť rodiča, keď on bude zase výborný v športe, namiesto toho, aby mali rovnako dobré vysvedčenia.

V úmysle byť iný ako môj brat alebo sestra je častokrát ukrytá túžba po tom, aby bolo dieťa svojimi rodičmi milované – také, aké je.

Ovplyvňujú nás predstavy a očakávania rodičov

Väčšina rodičov by vám povedala, že múdrejšie a šikovnejšie v škole je staršie dieťa, ktoré máva lepšie známky ako mladší súrodenci. Rodičia majú spravidla vyššie očakávania od prvorodených detí a viac na nich tlačia, pripisujú veľkú dôležitosť ich školským výsledkom.

Je zaujímavé, že ak rodičia veria staršiemu dieťaťu a projektujú si ho ako to inteligentnejšie a schopnejšie, veľmi pravdepodobne sa to časom odrazí na jeho prospechu – pozitívne. Naozaj bude najúspešnejšie spomedzi súrodencov.

Môže to byť rola, v ktorej sa najstarší ocitne bez toho, že o ňu stál. Ktorú mu súrodenci môžu závidieť. Záujem rovná sa láska.

Rodičia zasievajú rivalitu, hoci by to nepriznali

To, čo môže najstaršie dieťa považovať za tlak zo strany rodičov, aby dosahovalo skvelé známky (a môže ich za to ticho neznášať a trpieť pocitom nespravodlivosti, lebo nakladajú len na jeho plecia a ostatní súrodenci majú ľahší život), na to sa môžu mladšie deti žiarlivo dívať ako na záujem, po ktorom by ony veľmi túžili, ale nikdy ho v takej miere nezažili.

Keď rodičia všetko naplno prežívajú s prvorodeným, doslova si to s ním odbijú, pri ďalších deťoch to môžu brať ako samozrejmosť. Mladšie deti sú citlivé na to, ak rodičia neprejavujú toľko emócií ako pri najstarších.

To sa zvykne prejaviť buď stratou záujmu o školu (aj tak to nemá význam, nikto si ma nevšíma) alebo prehnanou potrebou zviditeľniť sa v niečom novom, neporovnateľnom a nemerateľnom – s ich najstarším súrodencom.

Neprojektujme si ich na múdrych a športovcov

Ako rodičia máme veľký vplyv na to, akým smerom sa budú naše deti uberať – ak budeme podporovať to, v čom sú jedineční, namiesto toho, aby sme živili predstavy o rolách, ktoré by v rodine mali mať deti (najstaršie – najmúdrejšie a pod.).

Tým zároveň ovplyvňujeme aj ich vzájomné vzťahy k lepšiemu. Ak deti prijímame také, aké sú a milujeme ich vzácne originály, potom nevzniká ani potreba medzi sebou súťažiť o priazeň a lásku rodičov. Pretože si ju zaslúžia len preto, že vôbec sú.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?