ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
VychovávameVychovávame deti

Nenahovárajme dieťaťu, že je všemohúce

 Daniele Dalloz   06.01.2017   1

Vždy, keď dieťa postavíme do situácie, na ktorú nie je zrelé, a dáme mu najavo, že je „výnimočné“ a schopnejšie, než v skutočnosti je, uvádzame ho do klamstva.

foto: ingImage

 

Ak necháme dieťa vyhrať

Ak predstierame, že hráme zle, aby dieťa vyhralo, nejednáme v jeho prospech. Väčšinou sa nenechá oklamať, alebo sa z neho stane veľmi zlý hráč, presvedčený, že hra znamená výhru, a nie potešenie z účasti na hre. Dá sa umiestniť tiež na inom miestne ako na prvom.

 

Ak v rodine vládnu deti, nie rodičia

Ak dávame dieťaťu najavo, že rozhoduje o životných plánoch rodičov. V niektorých domácnostiach máme veľmi často pocit, že tam vládnu deti, a nie rodičia. Dieťa sa zmocňuje celého priestoru, zaujíma čestné miesto pri stole a znemožňuje rozhovor dospelým.

Stáva sa dokonca, že dieťa má pod kontrolou aj telefón – správa na záznamníku je nahraná dieťaťom, dieťa zdvíha slúchadlo skôr ako rodič...

Ak sa dieťaťu zdôverujeme

Ak má dieťa rešpektovať súkromie rodičov, je z ich strany nutná zdržanlivosť. Ak sa dieťaťu zdôverujeme s dôvernými vecami (jeden si sťažzje na druhého, keď sa rodičia rozvádzajú)l, staviame dieťa do pozície, ktorú nie je schopné zvládnuť, a hlboko ho zraňujeme.

 

Pracovníci reklamy dobre pochopili, ako dôležité postavenie má v súčasnej dobe dieťa. Niekedy býva rozhodujúcou osobou pri nákupe auta alebo pri výbere značky výrobku. 

Vo všetkých týchto situácia dieťa nezaujíma pozíciu dieťaťa, ktorému dospelí a zodpovední, poskytujú pocit istoty. Ocitá sa na mieste, ktoré mu neprináleží a je falošné.

Nechajme deti rásť so starosťami prislúchajúcimi ich veku a rešpektujem etapy ich vývoja.

  • Ukážka je z knihy Lhaní, vydalo nakladatelství Portál. 
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
stastnablcha napísané 15.01.2017 10:53

ako vo vsetkom, tak aj v tomto je najtahsie najst mieru...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.