VychovávameVychovávame deti

Naše malé audiencie

 Mária Kohutiarová   13.04.2015   4

Slovíčko audiencia navodzuje atmosféru vyšších politických špičiek, či čias dávno kráľovských. V našej domácnosti však fungujú audiencie stále a majú čoraz väčší úspech. 

 

Čas osobitne pre každé dieťa

Asi nie je podstatné, že naša domácnosť presahuje parametre akejkoľvek štatistiky ohľadne členov rodiny... Istotne pocit  zúrivého premýšľania, kde nájsť čas osobitne pre každé dieťa, rieši nejeden rodič. Neobišlo to ani nás.

Pritom sa tak ako každý snažím venovať deťom maximum času, byť s nimi vonku, ísť na zmrzku či do cukrárne, potúlať sa s mojimi dievkami po obchodoch (základ pre babské jázdy) a s chlapcami rozoberať všetky „dôležitosti“...

ruzova mamicka a syn

 

Len ja a ono

Napriek tomu sa naša zostava sústavne sťažovala na nedostatok osobitnej hodinky pre každého z nich, kde by nik okrem mňa a jedného kusa dieťaťa nebol.

Začal to náš primán, ktorý dochádza každý deň mimo domu do školy a pociťoval ako handicap nemožnosť so mnou rozobrať všetky svoje výhry a prehry dňa. Súhlasila som a po čase sme si našli aj optimálny termín, ktorý sa snažíme dodržiavať.

Vždy večer, kým manžel číta ostatným rozprávku a ja dojčím nášho najmenšieho špunta, bola obývačka vyhradená nám dvom. Zistila som, že tá cca sústredená, nikým nerušená dvadsaťminútovka mi odkryje celého môjho najstaršieho syna úplne v inom pohľade.

Bol zrazu čas rozobrať tajné zákutia srdca, denné zážitky, pozrieť sa pod iným uhlom na pocit nespravodlivosti z prísnosti svojho otca a tiež mi bol takto daný priestor vkladať do môjho syna niečo, čo má každá mama dávať - solidaritu, trpezlivosť, spolupatričnosť, hľadanie dobrého i tam, kde to je náročné.

 

Týždeň rozdelený na drobné

Po čase, ktorý, podotýkam, nebol veľmi dlhý, sa audiencie začali dožadovať aj všetci ostatní rozprávajúci. A tak sme pekne rozdelili týždeň na drobné - v pondelok Samuel, v utorok Viktorka, v stredu Jakub, vo štvrtok Dorotka, v piatok Miki a v sobotu Šimon...

Tí dvaja poslední zatiaľ nejako na „audiencii“ netrvajú - ešte im to nezaplo a sú so mnou v podstate celý deň. Nedeľa ostala po vzájomnej dohode pre nás všetkých, čo nás s manželom naplnilo úľavou. Deliť nedeľu na hodiny by bolo už príliš veľké šialenstvo...

Fungujeme v nedotknuteľnom systéme 

V tomto systéme fungujeme už dobrého pol roka a nemôžem si ho vynachváliť. Audiencia - napriek občasnému frflaniu nášho tata kvôli neposlušnosti detí - je nedotknuteľné, nezmeniteľné právo našich detí.

Tí mladší sa vďaka tomu naučili konečne aj riadne poznať dni v týždni a všetci sa svorne na svoju chvíľku tešia. A to aj napriek tomu, že nie vždy sú témy tejto chvíľky presne také, ako by chceli - je to totiž aj moja výchovná páka, a neváham ju použiť, keď treba. Slovko do uška, ktoré má napraviť neposedu, je najlepšie povedať len vo dvojici.

 

Človek sa takto nielen všeličo dozvie, ale sa aj pobaví. Najčastejšie témy mojich detí sú ozaj očarujúce:

  • Samuel: „Mami, dnes zas meškala 50 v Bratislave na rohu tej a tej ulice (ja si to ozaj nepamätám) a na Vinohradoch železniční policajti vôbec nelegitimovali fajčiacich pasažierov...“ /10 rokov/
  • Viktorka: „Mami, kedy ja budem môcť ísť na prvý ples? A čo všetko musím vedieť?“ /9 rokov/
  • Jakub: „ Mami, prečo nemôžem konečne chodiť na futbal? Už aby si mala ten šoferák. Veď my už máme v triede aj brankára, nemá kto kopať do lopty!“/7 rokov/
  • Dorotka: „Chcela by som vedieť, ako sa vyrába televízor, alebo ako sa vyrába sklo, alebo ako rádio...“ (Tým samozrejme žiada od svojej humanisticky zameranej matky presný technologický postup.)

Takže: môžem vám všetkým audiencie iba doporučiť. Vôbec nepatria do starého železa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Nelinka napísané 21.03.2008 18:48

To je dobrý nápad!

Ja mám sice iba 2 deti, ale tie sa o mňa neustále bijú a neviem sa rozpoliť.

Asi to tiež vyskúšame. Možno im to pomože aj pri žiarlivosti, lebo v tú

chvilu, budem iba pre jednu osamote.

Tak držím palce, aby to čo najdlhšie vydržalo!

Maťa napísané 19.03.2008 21:12

Výborný nápad dajte si ho patentovať. Prajem Vašej rodine veľa zdravia a šťastia.

Susanna napísané 13.03.2008 09:36

velmi mile, len ma napadlo a co otec? Necyba detom s a aj jemu vytozpravat.

lubka napísané 12.03.2008 11:01

Maria, srdecne vas pozdravujem, sice vas nepoznam , ale je mi vasa rodinka (pocet deti) velmi sympaticka. Ja mam deticky (mozno zatial;-)) len dve a suhlasim, ze naozaj kazde dieta potrebuje obcas (skor teda pravidelne) mamu len pre seba.

Prajem vam vsetko dobre, vela zdravia a radosti z vasej rodinky.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.