VychovávameVychovávame deti

Naozaj budú školy v júni robiť iba úschovňu pre deti?

 Kika Kováčiková   25.05.2020   0

Deti dostali tentoraz k MDD naozaj darček: kto bude chcieť, môže ísť na celý mesiac do školy! Môže, ale nemusí. A to je na tom to čarovné.

 

Keďže škola povinná nie je a všetkým je jasné, že 30 dní nestačí na to, aby sa zahojil tento dogabaný školský rok - nielenže sa nestihne prebrať nové učivo, ale ani zopakovať to staré – vynára sa otázka zo série o zmysle života, načo je to vlastne dobré.

Tak asi len úschovňu majú robiť, frustrovane si odpľuli niektorí a ako obyčajne sa do debaty votreli škaredé myšlienky o tom, že školy sú dobré akurát na to, aby si tam rodičia odložili deti, s ktorými nevedia doma vydržať.

V menej rozvinutých spoločnostiach všetci vedia, že na splodenie dieťaťa treba dvoch, ale na výchovu celú dedinu. No v našej moderne, ktorá sa dištancuje od akejsi spoluzodpovednosti a spolutvorbe „dobra“ našich detí, sme už hádam niekam pokročili. Chceš dať deti do školy, hneď ťa podozrievajú, že sa ich chceš zbaviť.

Áno, áno. Akosi často narážam na podobné komentáre o nás, súdobých rodičoch, na ktorých prišla koronakríza ako všetkých desať rán egyptských naraz: stačilo nás zatvoriť do bytu s vlastnými deťmi, aby sme mali vymaľované.

Keď sa ťa zima opýta, čo si robil v lete, vytiahneš kompót. Korona sa ťa opýta, ako si deti vychovával posledných desať rokov a vytiahneš fľašu. Namiesto vreckoviek použiješ rukáv. Veru, chce sa mi plakať takmer sústavne.

Nielenže nemôžem použiť júnovú úschovňu, ale neviem, ako so zanedbanou výchovou dám letné prázdniny a nedajbože príde druhá vlna epidémie v septembri, budem vybavená. Lebo som na výchovu dvoch galganov sama. A výchova v osamotení pomerne vyčerpáva. Ako veľmi? Tak, že som už unavená, ako ostatným hovorím, aká som unavená.

Keď tento týždeň odišli „tí dvaja“ s dedkom na ryby, prvú hodinu som sa nevedela spamätať zo šoku. Len som sa tak ponevierala, netušiac, čo si mám teraz so sebou počať. Ako postihnutá. Čo mi to len pripomenulo? Aha, jasné, dni na materskej.

Lenže teraz mám deti na prvom stupni. To je ale hnusný regres. Nehovoriac o chudákoch deťoch. Majú pred pubertou a vytiahli z krabíc lego duplo ako keby mali tri roky. Prosím, pomôžte mi. Zatlačme na letné internátne školy!

Ja by som chcela chodiť tiež, aspoň by som si prešla znova učivo zo základky. Takto len tápam. A závidím všetkým, ktorí koronu využili na ten sebarozvoj, či ako sa to volá. Mne to nevyšlo, naučila som sa len jednu vec, keď som pozerala Narcos, a to, že jednu nadávku používali na všetko.

Nie úschovňu budú robiť školy v júni. Bude to mentálny záchranný tábor pred zdecimovanými rodičmi.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...