VychovávameVychovávame deti

Na internát alebo do kláštora tie deti dať. O čom snívame cez prázdniny

 Takakika   08.01.2019   3

Väčšinou sa neviem dočkať pondelkov, ale tento rok mi to nevyšlo. Detičky išli do školy až v utorok. Dva týždne prázdnin a tri víkendy zjavne nestačili, tak im pridali jeden deň navyše.

Chcela by som to poňať úprimne. Mne sa to tak trochu nehodilo a susedovi už vôbec nie, búchal nám v nedeľu na obed, čo to nevedel vydržať. A ja mu rozumiem.

Shutterstock

 

...

Občas si predstavujem, ako sa musí vyštverať niekam na stôl, kde nám trieska do stropu z papierových stien, keď sme hluční nad pomery, ktoré už nedokáže uniesť. Lebo my nie sme celkom normálna rodina a toto nie je len taká obyčajná bytovka.

Tu je počuť všetko. Keď sa rozprávame s deťmi, zároveň počujem, ako sa rozprávajú aj tí pod nami. V noci netuším, či išlo na wc moje dieťa alebo splachuje sused vedľa.

Susedia sú zvieratá

A minule ten šuchot po polnoci, čo ma prebral z plytkého spánku po piatej káve. Zasvietim, pýtam sa, kto je tam. Nič. Šuchoce sa však ďalej. Skontrolujem jedným očkom deti, tie ležia v posteli. A mne to dochádza. Aj ja mám susedov hore nado mnou. V streche. Nedupú, nevrieskajú. Sú to iba potkany.

Tak čo je horšie, aké zvieratká, možno by som položila suseda na otázku, ale odpoveď poznám. Občas snívam, že si kúpim lodný kontajner a postavím si ho uprostred polí. Až kým deti nevyrastú.

A potom sa vrátim na zem. Spravím si tú štvrtú až piatu kávu. Lebo treba prežiť také zaťažkávajúce skúšky, ako napríklad tie prázdniny. Aj s bonusovým dňom navyše.

 

Minulý rok to bolo o inom.

Boli sme na chalupe s rovnako utrhnutými deťmi ako sú tie moje a väčšinu času sa starali o svoje vlastné animácie. Na Silvestra sme ich oblepili fosforeskujúcimi tyčinkami, roboticky žiarili v tme, keď sa so smiechom a slovníkom plných exkrementov naháňali po poliach. Posielali sme do neba lampióny s odkazmi pre nášho ocina. Bolo to nostalgicko-romantické, aj aperolové.

Ale teraz ten aperol chýbal

Takmer celé prázdniny sme boli doma. Chorí. Nikam sme nechodili. A návštevy priebežne rušili. Za jedným povieval zelený sopeľ, druhého bolel zub. Na Štedrý deň pohotovosť, prvý sviatok vianočný s opuchnutou tvárou v pyžamách a so sopľami skladáte lego.

Potom na otočku zapáliť ocinovi sviečku, lebo veď Vianoce a chýba nám tu. Celý deň v aute. Potom zase domov prázdninovať. Čo znamená len zuby a sople, a lego, a telka, a pyžamo a stále tak dokola. Bez aperolu.

Shutterstock

 

Hlavne, že sme prítomní

Lepšie chvíle striedajú tie horšie alebo najhoršie, to keď sa na Nový rok pristihnete, že už od zlosti trháte svetielkami na stromčeku. Polovička ihličia dolu, lebo magnézium nezabralo.

A viete, čo je na smiech, okrem vašej tváre v zrkadle? Že v ten deň visí na webe váš najnovší článok s rodičovskými predsavzatiami. Vraj byť viac prítomní, keď sme s deťmi? Naozaj by sa nedalo ešte viac???

Stihli sme sa vykričať, potrieskať dvermi, povedať si prepáč, čo vydržalo vždy najviac pätnásť minút, to je totiž tá prítomnosť, tu a teraz. A znova sa udobriť a zasmiať sa, že sme šibnutá rodina.

Ako na Nový rok, tak po celý rok, opakujete si.

Tomu sa povedia zmiešané pocity. Lebo viete, že takto to bude vyzerať minimálne dovtedy, kým nezačne škola. Ale nie v pondelok, až v utorok!

Keď na ďalší deň jedno z detí omylom kopne do stromčeka, ten sa zvalí a na zemi ostane aj druhá polovica ihličia, už vám to ani tak nepríde. A keď druhé dieťa trieska dverami, lebo ste uvarili na obed nesprávny druh cestovín (široké rezance sú hnusné, on chcel rúrky) a vrieska, že ste najhoršia matka na svete a do toho začne búchať sused, že máte byť ticho, úprimne mu rozumiete, len by ste tajne chceli vidieť, či naozaj stojí na stole alebo na kuchynskej linke a či búcha len päsťou alebo tĺčikom na mäso.

Ale veď život je taký krásny. Milujem prázdniny.

Napadlo mi to, keď sme s chlapcami pozerali prepletení jeden do druhého až tretieho Harryho Pottera. Že on tam je v tej škole celý rok!

Občas snívam, že si kúpim lodný kontajner a postavím si ho uprostred polí. Alebo o tom, že raz za nimi budem plakať, keď pôjdu na internát.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Monika Palečková napísané 14.01.2019 14:12

Ak u vás počuť aj šepot od susedov tak potom budeme urcite susedy. Aké ja som naozaj nikomu nebuchala na plafon! Big Grins Big Grins Big Grins

Miša napísané 09.01.2019 13:02

Veru. Inak, my sme to cez prazdniny vynimocne ustali, ale na pohotovost sme nakoniec smykali v nedelu podvecer. Grcacka. Takze nam sa to okrem pyzamoveho pondelka pridal dalsi tyzden...je to tu, oprsany stromcek si stoji dalaj v zabordelovanej obyvacke, ale aspon ze cestoviny po 4 dnoch suchej stravy nakoniec bodnu takeho ci onakeho tvaru :-)

A veru aj k tomu zaveru. Kamoska mi totiz cez vianoce pisala, ze ma prvy krat syna mimo domu, daleko, a hoci na videotelefone, ale so slzami v ociach...

Greta napísané 08.01.2019 14:22

To je všetko taká pravda :-) Super napísané, ako vždy.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
TOP odborníci na výchovu, ibaže bezdetní
19.06.2019   2
Profi pestúnka priznala, že jej bolo ľahko rozprávať druhým rodičom, ako sa majú správať, no teraz, keď to zažíva sama na sebe, je to celkom iná šálka kávy.
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?