ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Na internát alebo do kláštora tie deti dať. O čom snívame cez prázdniny

 Takakika   08.01.2019   3

Väčšinou sa neviem dočkať pondelkov, ale tento rok mi to nevyšlo. Detičky išli do školy až v utorok. Dva týždne prázdnin a tri víkendy zjavne nestačili, tak im pridali jeden deň navyše.

Chcela by som to poňať úprimne. Mne sa to tak trochu nehodilo a susedovi už vôbec nie, búchal nám v nedeľu na obed, čo to nevedel vydržať. A ja mu rozumiem.

Shutterstock

 

...

Občas si predstavujem, ako sa musí vyštverať niekam na stôl, kde nám trieska do stropu z papierových stien, keď sme hluční nad pomery, ktoré už nedokáže uniesť. Lebo my nie sme celkom normálna rodina a toto nie je len taká obyčajná bytovka.

Tu je počuť všetko. Keď sa rozprávame s deťmi, zároveň počujem, ako sa rozprávajú aj tí pod nami. V noci netuším, či išlo na wc moje dieťa alebo splachuje sused vedľa.

Susedia sú zvieratá

A minule ten šuchot po polnoci, čo ma prebral z plytkého spánku po piatej káve. Zasvietim, pýtam sa, kto je tam. Nič. Šuchoce sa však ďalej. Skontrolujem jedným očkom deti, tie ležia v posteli. A mne to dochádza. Aj ja mám susedov hore nado mnou. V streche. Nedupú, nevrieskajú. Sú to iba potkany.

Tak čo je horšie, aké zvieratká, možno by som položila suseda na otázku, ale odpoveď poznám. Občas snívam, že si kúpim lodný kontajner a postavím si ho uprostred polí. Až kým deti nevyrastú.

A potom sa vrátim na zem. Spravím si tú štvrtú až piatu kávu. Lebo treba prežiť také zaťažkávajúce skúšky, ako napríklad tie prázdniny. Aj s bonusovým dňom navyše.

 

Minulý rok to bolo o inom.

Boli sme na chalupe s rovnako utrhnutými deťmi ako sú tie moje a väčšinu času sa starali o svoje vlastné animácie. Na Silvestra sme ich oblepili fosforeskujúcimi tyčinkami, roboticky žiarili v tme, keď sa so smiechom a slovníkom plných exkrementov naháňali po poliach. Posielali sme do neba lampióny s odkazmi pre nášho ocina. Bolo to nostalgicko-romantické, aj aperolové.

Ale teraz ten aperol chýbal

Takmer celé prázdniny sme boli doma. Chorí. Nikam sme nechodili. A návštevy priebežne rušili. Za jedným povieval zelený sopeľ, druhého bolel zub. Na Štedrý deň pohotovosť, prvý sviatok vianočný s opuchnutou tvárou v pyžamách a so sopľami skladáte lego.

Potom na otočku zapáliť ocinovi sviečku, lebo veď Vianoce a chýba nám tu. Celý deň v aute. Potom zase domov prázdninovať. Čo znamená len zuby a sople, a lego, a telka, a pyžamo a stále tak dokola. Bez aperolu.

Shutterstock

 

Hlavne, že sme prítomní

Lepšie chvíle striedajú tie horšie alebo najhoršie, to keď sa na Nový rok pristihnete, že už od zlosti trháte svetielkami na stromčeku. Polovička ihličia dolu, lebo magnézium nezabralo.

A viete, čo je na smiech, okrem vašej tváre v zrkadle? Že v ten deň visí na webe váš najnovší článok s rodičovskými predsavzatiami. Vraj byť viac prítomní, keď sme s deťmi? Naozaj by sa nedalo ešte viac???

Stihli sme sa vykričať, potrieskať dvermi, povedať si prepáč, čo vydržalo vždy najviac pätnásť minút, to je totiž tá prítomnosť, tu a teraz. A znova sa udobriť a zasmiať sa, že sme šibnutá rodina.

Ako na Nový rok, tak po celý rok, opakujete si.

Tomu sa povedia zmiešané pocity. Lebo viete, že takto to bude vyzerať minimálne dovtedy, kým nezačne škola. Ale nie v pondelok, až v utorok!

Keď na ďalší deň jedno z detí omylom kopne do stromčeka, ten sa zvalí a na zemi ostane aj druhá polovica ihličia, už vám to ani tak nepríde. A keď druhé dieťa trieska dverami, lebo ste uvarili na obed nesprávny druh cestovín (široké rezance sú hnusné, on chcel rúrky) a vrieska, že ste najhoršia matka na svete a do toho začne búchať sused, že máte byť ticho, úprimne mu rozumiete, len by ste tajne chceli vidieť, či naozaj stojí na stole alebo na kuchynskej linke a či búcha len päsťou alebo tĺčikom na mäso.

Ale veď život je taký krásny. Milujem prázdniny.

Napadlo mi to, keď sme s chlapcami pozerali prepletení jeden do druhého až tretieho Harryho Pottera. Že on tam je v tej škole celý rok!

Občas snívam, že si kúpim lodný kontajner a postavím si ho uprostred polí. Alebo o tom, že raz za nimi budem plakať, keď pôjdu na internát.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Monika Palečková napísané 14.01.2019 14:12

Ak u vás počuť aj šepot od susedov tak potom budeme urcite susedy. Aké ja som naozaj nikomu nebuchala na plafon! Big Grins Big Grins Big Grins

Miša napísané 09.01.2019 13:02

Veru. Inak, my sme to cez prazdniny vynimocne ustali, ale na pohotovost sme nakoniec smykali v nedelu podvecer. Grcacka. Takze nam sa to okrem pyzamoveho pondelka pridal dalsi tyzden...je to tu, oprsany stromcek si stoji dalaj v zabordelovanej obyvacke, ale aspon ze cestoviny po 4 dnoch suchej stravy nakoniec bodnu takeho ci onakeho tvaru :-)

A veru aj k tomu zaveru. Kamoska mi totiz cez vianoce pisala, ze ma prvy krat syna mimo domu, daleko, a hoci na videotelefone, ale so slzami v ociach...

Greta napísané 08.01.2019 14:22

To je všetko taká pravda :-) Super napísané, ako vždy.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
26.03.2019   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Po rokoch som sa vrátila rodiť do Považskej Bystrice a dobre som urobila
26.03.2019   0
Keďže už nie som najmladšia mama, a vlastne ani prvorodička, tak som očakávala to staré: „Teraz tlačte! Teraz dýchajte! Teraz robte toto!“ Namiesto toho prišlo niečo úplne iné. Príjemná atmosféra, zhovorčivý lekár, ktorý si ku mne sadol, pýtal sa na bolesti, pýtal sa, či som neuvažovala nad epidurálkou. Spýtal sa ma, či nebudem mať problém, keby bolo treba riešiť nástrih a podobne. Sestry rovnako, usmiate, spokojné, vládla tam dobrá atmosféra.
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   2
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
10 varovných príznakov rakoviny u psa
26.03.2019   0
Ako sa prejavia príznaky rakoviny u psov? Kedy musíme spozornieť, aby sme čím skôr vedeli zasiahnuť a začať s liečbou. Čo to vlastne rakovina je?
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.