VychovávameVychovávame deti

Musíme zniesť, keď sa hnevajú za to, že sme im nevyhoveli

 Anna Veselá   17.05.2020   0

Jordan B. Peterson, kanadský profesor psychológie, je autorom bestselleru 12 pravidiel pre život, s podtitulkom Liek na chaos.

Rodičov by mohlo vytrhnúť z letargie jeho piate pravidlo, ktoré znie: „Nedovoľte svojim deťom robiť nič, pre čo by ste ich prestali mať radi.“

Shutterstock

 

Nemôžeme byť s deťmi kamaráti

Peterson, ktorý sa v knihe odvoláva na svoju klinickú prax, tvrdí, že súčasných rodičov často paralyzuje strach, že ich deti už nebudú mať rady alebo ich prestanú milovať, ak ich budú za všetko trestať.

Boja sa dvoch slov, ktoré sa spomínajú spolu: disciplína a trest. Túžia byť s deťmi za každú cenu priateľmi. Peterson ich od toho dôrazne odhovára. Prečo? Lebo dieťa bude mať v živote veľa priateľov, no len dvoch rodičov, ak vôbec. A rodičia sú viac, nie menej než priatelia.

 

Musíme zniesť, keď sa hnevajú za to, že sme im nevyhoveli

Jednou z vecí, ktoré sa ako rodičia musíme naučiť, je tolerovať momentálny hnev, či dokonca nenávisť detí, ktorá spravidla nasleduje ako reakcia na výchovné opatrenia zo strany rodiča. Zavedenie disciplíny je prejavom zodpovednosti, pripomína psychológ.  

Lenže mnohí rodičia odmietajú prevziať zodpovednosť za výchovu svojich detí – vyhýbajú sa konfliktu, ktorý je pri správnej výchove nevyhnutný. Zatvárajú oči. Jednoducho nechcú byť za zlých.

Neuvedomujú si jednu vec: buď môžu vychovávať dieťa oni alebo môžu túto zodpovednosť preniesť na spoločnosť, ktorá drasticky potrestá všetky nenapravené chyby detského správania.

 

Peterson sa nebojí ísť do polemiky o trestoch.

Peterson rodičom radí, že ak nepomáhajú iné výchovné opatrenia, môžu dieťa fyzicky obmedziť (napríklad pevne schytiť dieťa za rameno) a ak neúčinkuje ani to, možno ho budú musieť prehnúť cez koleno.

„Dieťaťu, ktoré testuje hranice pôsobivo vynaliezavými spôsobmi, môže pľasnutie po zadku naznačiť, že dospelý to myslí vážne.“

Tvrdí, že používať frázy typu „Fyzické tresty nič neospravedlňuje“ alebo „Ak budete deti biť, len ich naučíte sa biť,“ je veľmi jednoduché používať. Prispievajú však podľa neho k predstave, že „dospelí diabli akoby zázrakom vyrastajú z predtým nevinných detských anjelikov.“

Jedna po zadku?

V diskusii o bitke podľa Petersona nemožno ignorovať intenzitu a dôvod úderu.

„Ak by slovo „bitie“ presne opisovalo celý rozsah fyzickej sily, potom by medzi dažďovými kvapkami a atómovými bombami neexistoval žiadny rozdiel. Na intenzite záleží, rovnako ako aj na kontexte,“ hovorí Peterson.

Neprehliadajte, keď sa dieťa správa nevhodne, tým mu vôbec nepomáhate. „Špinavú robotu prenechávate iným, ktorí to urobia omnoho drsnejšie,“ pripomína Peterson.

Deti potrebujú jasné pravidlá a správnu disciplínu.

Milujete svoje dieťa a nepáči sa vám, čo robí?

Potom premýšľajte, ako ich budú vnímať ľudia, ktorým na nich tak nezáleží, odporúča Peterson. Lebo vie, že druhí ich budú za ich činy alebo nedbalosť prísne trestať.

Ako rodičia to nemôžeme dovoliť. Je našou primárnou povinnosťou naučiť naše deti, aby vedeli v spoločnosti fungovať, lebo to im otvorí príležitosti a poskytne im sebadôveru a istotu. Toto funguje, a nie keď sa budeme oháňať podporou individuálnej identity.

Jordan B. Peterson: 12 Rules For Life – An Antidote to Chaos, 2018 (na Slovensku vyšlo vo vydavateľstve TATRAN).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...