Montessori stratégie, ktoré môžete používať s deťmi doma

Anna Veselá 1

Montessori je metóda vzdelávania, ktorá ide ďalej ako klasická výučba. Spôsob, akým Montessori pedagógovia pristupujú k deťom, je možné praktizovať dennodenne aj doma, bez ohľadu na to, do akej škôlky alebo školy vaše dieťa chodí.

Shutterstock

Zapojte deti do každodenných aktivít

Či je to malé bábätko, ktoré položíte v kuchyni niekde, kde bude mať na vás výhľad, kým varíte alebo umývate riad alebo staršie dieťa, ktoré vám môže pomáhať vešať prádlo, vytrhávať burinu v záhrade alebo preosiať múku na koláč, už od malička môžu byť súčasťou našej domácej rutiny a zapájať sa do chodu domácnosti.

Bez ohľadu na to, čo robíte, vždy sa dá nájsť spôsob, ako vám deti môžu pomôcť, keď im ukážete ako. Deti si tak osvoja potrebné pracovné návyky a zároveň majú povedomie, že sú platnými členmi, s ktorými sa v rodine počíta.

Používajte techniku, ktorá je opakom „time-out-u“

Deti sa častokrát správajú „zle,“ lebo je to ich spôsob, ako nám chcú dať najavo, že potrebujú našu pozornosť. Namiesto toho, aby ste deti poslali do izby, potrestali ich alebo im dali time-out, pokúste sa aj vo vypätej situácii o trochu nadhľadu.

Nadýchnite sa a azda sa vám podarí dešifrovať, čo dieťaťu v skutočnosti chýba. Možno je to „len“ váš čas alebo vaše objatie. Ak sa to dá, na chvíľu prerušte to, čo práve robíte a venujte plnú pozornosť dieťaťu. Niekedy aj obyčajných desať minút stačí, aby si dieťa doplnilo svoje emocionálne zásoby a prestalo žobrať o váš pohľad tým najhorším možným správaním.

Technika „time-out“ vás od detí vzďaľuje a vyvoláva pocity viny a hanby. Ale tento spôsob vás naopak zblíži, a to je cieľ.

Shutterstock

Umožnite im čo najviac slobodného pohybu

Jedna z vecí, ktorými sa Montessori školy odlišujú od druhých je, že sa deti môžu v triedach slobodne pohybovať, vybrať si sami, kde budú sedieť, odísť na záchod bez toho, aby si pýtali dovolenie a podobne.

Túto metódu používajú učitelia aj doma od narodenia, napríklad keď bábätko položia na deku namiesto hojdačky alebo detskej ohrádky, aby sa mohli slobodne hýbať a skúmať okolie.

V bezpečnom domácom prostredí nemusí dieťa stále počúvať, aby nechytalo to alebo tamto, ani ho netreba upozorňovať, aby dávalo pozor, lebo spadne. Dieťa potrebuje priestor, v ktorom sa môže voľne pohybovať, rozvíjať svoje motorické schopnosti a objavovať svet.

Povedzte dieťaťu, čo bude nasledovať

Keby ste navštívili Montessori jasle, jedna z prvých vecí, ktorú by ste si všimli, je spôsob, akým sa Montessori učiteľky rozprávajú s deťmi. Vždy hovoria aj tým najmenším z nich, čo sa bude robiť, čo je inak spôsob, ktorým dávate druhému najavo, že si ho vážite, aj keď je to iba „malý“ človiečik.

Nesprávate sa k nemu ako k veci. Napríklad: „Teraz ťa zoberiem a vymením ti plienku.“ Starším deťom môžete povedať napríklad: „Teraz ťa podržím za ruku, kým prejdeme cestu.“

Používajte pravé nástroje

Ľudia sú často prekvapení, keď v Montessori škôlkach alebo školách vidia, že už malé deti používajú naozajstné nože, hrable či ihly na šitie. Montessori rodičia posúdia, či je ich dieťa pripravené vziať do ruky pravý nožík s tým, že mu ukážu, ako ho treba používať a samozrejme, presvedčia sa, že je všetko v poriadku, aby si mohli byť istí.

Deti sú spravidla opatrnejšie, keď im do ruky dáme ozajstný nástroj namiesto plastovej hračky. Vedia samé, aký je v tom rozdiel a majú voči tomu rešpekt.

Shutterstock

Robte veci s deťmi, nie za nich

Montessori metóda hlása samostatnosť, čo je niečo, čo učitelia sústavne so svojimi deťmi nadvičujú. Pointa je v tom, že sa rodič správa ako partner, nerobí veci za dieťa alebo namiesto neho.

Takíto rodičia napríklad zavolajú deti, aby im prišli pomôcť s jednoduchými prácami v kuchyni. Robiť veci s deťmi a nie namiesto nich, je samozrejme náročné na čas aj trpezlivosť, ale iba toto je spôsob, ako deti viesť k zodpovednosti a samostatnosti.

Učte ich slušnému správaniu a vľúdnosti

Dobré maniere alebo čo sa sluší a čo nie: učiť deti od malička, ako sa majú správať v rôznych situáciách je efektívnejšie, ako deti iba napomínať za nevhodné správanie. 

Vo všeobecnosti sa deti chcú správať dobre, lenže nie vždy vedia ako. Niektoré veci, ktoré sa nám zdajú jasné, nemusia byť zrejmé malému dieťaťu. S deťmi treba vždy o všetkom rozprávať, nemôžete iba očakávať, že deti vedia, ako sa správať v každej situácii.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. tieto veci absolutne neriešim. Deti ma zahrade bazen, hojdačky, šmykačky, detske ihrisko, pieskovisko, maju tam toho vela a su spokojne, šťastne

Pridaj komentár