VychovávameVychovávame deti

Moje deti nemôžu mať všetko, a to je pre nich najlepšie

 Anna Veselá   05.12.2022   1

Ako väčšina dnešných rodičov, aj ja robím priam nemožné, len aby som zo svojich detí vychovala dokonalých dospelých ľudí. Lenže náš projekt akosi nevychádza. A sme zodpovední za dnešnú veľmi slabú generáciu.

Generáciu, ktorá je celkom neschopná žiť bez mamy a bez otca. Generáciu, ktorá sa naučila dostať na podnose všetko, čo si zaželá a už ani nevie, čo by si mala želať.

Generáciu, ktorá je motoricky nemotorná, nevie urobiť poriadny kotúľ, ani držať v ruke ceruzku. Ktorá žije svoj život online.

 

Kde robíme chybu?

Len čo sa narodia, naša pozornosť sa zameriava na to, aby sa správne vyvíjali, fyzicky, mentálne, aj emocionálne.

Čo najdlhšie ich dojčíme, pretože vieme, že materské mlieko je nielen láska, ale aj inteligenčná a imunitná infúzia (máme naštudované!).

Potom prídu prvé lyžičky príkrmov a miesto obyčajného zemiaku servírujeme batáty a kopec iných, exotických potravín, o ktorých sme ešte pred pol rokom nevedeli, že existujú.

Sami ich nejeme, ale deťom chceme dopriať to najlepšie. Keď sa im náhodou nepáči, čo majú na tanieri, nedbali by sme im hneď vyvárať niečo iné.

Od začiatku sa s nimi hráme, štvornožkujeme po dlážke, staviame kocky, čítame rozprávky, spievame pesničky, plávame, chodíme na výlety, na tvorivé dielničky, do divadla, do kina, do múzea, na krúžky, na cudzie jazyky.

Náš vlastný je vyplazený až po zem, aby sme to všetko vtesnali do diára alebo, aby sme si to mohli dovoliť.

 

Sami si pletieme bič

Dlho mi trvalo, kým som si priznala, že som unavená z neustáleho vymýšľania a plánovania aktivít, len aby sa nenudili. Na vetu „nudím sa“ som mala alergiu.

Mala som pocit, že im musím vyplniť každých päť minút života, len čo otvoria ráno oči, až kým (konečne) nepôjdu spať. Sama som si na seba plietla bič.

A potom príde nepríjemný pohľad do zrkadla, lebo sa môžem snažiť, ako chcem, ale deti to aj tak neocenia. Len sa sťažujú, bez ohľadu na to, čo pre nich pripravím. Tak veľmi ma hnevalo, že nedokážu byť spokojní!

»»» Prečítajte si aj: Odborník na inteligenciu: Rodičia, neriešte nudu detí!

A to strašné správanie

Od malička im dávame na výber, či červené alebo zelené tričko. Či si chcú radšej kresliť alebo skladať lego.

Dávame im slobodu, životný priestor, rešpektujeme ich. Nesmieme zvýšiť hlas, ani zdvihnúť varovný prst, slovne ponížiť, a už vôbec nie udrieť.

Myslíš si, že úcte a rešpektu ich učíš vlastným príkladom, a oni namiesto toho na teba kričia, kopú, nadávajú ti. Je im úplne cudzie, že by si ťa mali vážiť, pre nich neexistujú autority, ani doma, ani v škole.

Dnes dieťa nemusí na ulici nikoho pozdraviť, keď na to nemá náladu... až tam sme dospeli.

 

Všetko za nich robíme

Namiesto toho, aby som ich dávno naučila používať príbor, dlho som im zvykla jedlo krájať. Nedala som im šancu, aby si vyskúšali natrieť maslo (avokádovú nátierku) na chlieb.

Obúvala som ich a vyhýbala som sa kúpiť tenisky so šnúrkami, hoci medzičasom som mala doma školáka. Ako často som nosila školskú tašku, robila domáce úlohy...

Zistila som, že nie som jediná vyšťavená mama. Je nás celý krúžok.

Pristihli sme sa, že robíme za nich všetko: ustielame postele, odkladáme zo stola použité taniere, zdvíhame pyžamo, ktoré zo seba ráno striasli v strede detskej izby.

Držali vôbec niekedy v ruke vysávač, handričku na prach? Vedia, ako použiť štipce na prádlo?

»»» Prečítajte si aj: Prečo sú dnešné deti znudené, netrpezlivé a nezvládajú frustráciu?

Toto chceme pre svoje deti?

Tou svojou nekonečnou láskou a pozornosťou a servisovaním ich pripravujeme o všetko. O to, aby mali svoje povinnosti, svoj podiel na fungovaní rodiny, svoj vlastný, nielen organizovaný čas, svoje vlastné túžby a sny.

Ako môžeš o niečom snívať, ak je to pre teba ľahko dosiahnuteľné? Ako môžeš oceniť niečo, keď sám nevieš, koľko úsilia a driny ťa stojí výsledok? Ako si dokážeš vážiť niečo, keď sa sám nestaráš o nič?

Toto chceme pre svoje deti? Ja nie.

Moje deti nemôžu mať všetko.

Nemôžem za nich robiť všetko. Je načase začať robiť veci inak (je načase prestať robiť veci za nich).

Tento týždeň budeme doma. Tvorivé dielničky si urobia na koberci v kuchyni, kým budem variť večeru. Jednu a tú istú pre všetkých. Pomôžu pripraviť stôl, aj ho upracú po jedle.

Tento týždeň si budú niesť svoje tašky, obúvať sa, aj si viazať šnúrky sami. A neodídu z domu, kým nebudú mať pyžamo tam, kde patrí.

Kto sa pridá?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 62 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
LindaN napísané 07.12.2022 10:00

nesúhlasím s tým aby moje deti museli zdraviť napríklad ubliakanú drbnutú susedu, jej pošahaného nervného ožratého muža alkoholika, ľudí ktorých nepoznajú a o ktorých mi sami povedali, že nie sú pre nich dôležití. Moje deti nemajú problém pozdraviť učiteľov v škole, mňa, moju mamu a lekárov. Ale veľmi som proti neopodstatnenej a zbytočnej výchove k tomu, aby sa stali z detí blbečkovia ktorí majú radi všetkých a ktorých majú všetci radi. A som rada že pochopili vo svojom takmer dospelom veku, že vychádzať s ľuďmi sa dá len vtedy, keď majú obe strany o to záujem a nie je trestný čin určitých ľudí zo svojho života vymazať a zabudnúť že vôbec existovali.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
Tehotenstvo ako riziko
21.01.2023   0
Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem nízky vek matky, (menej ako 19 rokov), vysoký vek ( viac ako 38 rokov), zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“
Poslíčkovia, falošné kontrakcie pred pôrodom. Ako sa prejavujú?
16.01.2023   0
Ako rozoznám, či mi už začína pôrod? Čo sú vlastne kontrakcie a čo poslíčky? Ako si uľaviť pri poslíčkoch? Čo sa meria pri kontrakcii? Ako sa menia kontrakcie počas pôrodu?
babetko
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?
19.01.2023   0
Nedávno sa ma pýtali, aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A či naozaj dojčenie zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?
Podprsenka na dojčenie: kedy ju kúpiť a akú vybrať?
16.01.2023   0
V čom by mala byť „dojčiaca“ podprsenka iná, špeciálna? Ako a kedy ju vyberať, keď sa náš horný objem v tehotenstve zväčšuje? Nestačí fitnes športová podprsenka?
detské choroby
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
16.01.2023   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.