VychovávameVychovávame deti

Médiá a influenceri versus naše deti. Ako deti naučiť mať vlastné názory?

 Juliana Murcinová   13.03.2023   0

V dnešnej dobe silného hlasu influencerov, youtuberov a médií majú deti od útleho veku veľa fiktívnych hrdinov a vzorov, ktoré chcú nasledovať. Môže sa stať, že preberajú názory a postoje druhých osôb bez uváženia a racionálneho vyhodnotenia situácie.

Ako môžeme prispieť k tomu, aby v budúcnosti deti robili správne a autonómne rozhodnutia, neverili hoaxom a nenechali za seba rozhodovať druhých?

shutterstock

 

Kedy deti začínajú mať vlastný názor?

Základy budúceho kritického myslenia detí a budovania ich vlastných názorov sa začínajú kreovať už v predškolskom období. Už pri logických hrách deti využívajú dôležité kognitívne procesy, ktoré sú potrebné pre úspešné riešenie problémov a rozhodovanie sa v rôznych oblastiach života, vrátane školského prostredia a pracovnej sféry.

Reč je najmä o syntéze a analýze. Je nesmierne dôležité, aby sa deti naučili tieto zručnosti už v predškolskom veku, aby si mohli rozvíjať svoje kognitívne schopnosti a lepšie sa pripravili na budúce úlohy a výzvy.

Aké myslenie ovplyvňuje naše rozhodnutia?

Syntéza sa týka schopnosti kombinovať rôzne prvky alebo časti do jedného celku a pomáha vytvárať nové riešenia problémov alebo nové výsledky nášho úsilia. Tento proces je dôležitý pre tvorbu nových koncepcií a nápadov a môže byť užitočný v rôznych oblastiach života, ako sú umenie, dizajn či technológie.

Analýza je schopnosť rozložiť celok na menšie časti a porozumieť ich vzťahom a funkciám. Tento proces je dôležitý pre rozvoj kritického myslenia, ktoré je zodpovedné za to, že sme schopní analyzovať a hodnotiť rôzne informácie, s ktorými sa v živote stretneme. Vďaka správne rozvinutému analytickému mysleniu vedia už aj deti robiť rozhodnutia postavené na zrelej úvahe rozličných detailov a aspektov.
Obe tieto schopnosti teda priamo súvisia s tým, ako veľmi sa deti nechajú ovplyvniť názormi iných osôb alebo ako uveria informáciám, ktoré sa dočítajú alebo si vypočujú na sociálnych sieťach.

Ako môžeme podporiť základy kritického myslenia u detí?

„Edukačné hry sú skvelým spôsobom, ako pomôcť deťom rozvíjať tieto zručnosti. V predškolskom období sa môžu hry orientovať na jednoduché úlohy, ako sú triedenie, kategorizácia, skladanie puzzle, vytváranie vzorov a podobne, aby sa deti naučili základné zručnosti v analýze a syntéze“, hovorí Zuzana Bátorová, odborníčka na edukačné hry, Zvedavé deti.

Pri hraní edukačných hier by sa mal klásť dôraz na zábavu a interakciu s deťmi, aby sa podporil ich záujem a motivácia. Z. Bátorová dodáva radu: „Dôležité je, aby boli hry prispôsobené veku a schopnostiam detí, aby sa cítili sebavedomo a úspešne“.
Vývoj myslenia u predškolských detí zahŕňa postupné zdokonaľovanie analýzy a syntézy. V tomto období sa deti učia rozpoznávať vzorce, triediť objekty a získavať základné zručnosti v matematike a čítaní. Existuje mnoho detských hier, ktoré môžu pomôcť pri rozvoji syntetického a analytického myslenia u detí.

Aké hry sú vhodné?

1. Puzzle

Hry s puzzle, ako sú napríklad skladačky, sú vynikajúcim spôsobom, ako podporiť syntetické myslenie. Deti musia identifikovať menšie časti obrazu a poskladať ich do jedného celku.

2. Konštrukčné hry

Stavebnice a bloky sú ďalšou skvelou možnosťou, ako podporiť syntetické myslenie. Deti musia využívať jednotlivé časti stavebníc a správne ich skladať do jedného celku.

 

3. Hry so vzormi

Deti sa učia vytvárať a pozorovať vzory detailným sledovaním farieb, tvarov a veľkostí.

4. Hry na triedenie a kategorizáciu

Tieto hry pomáhajú deťom naučiť sa triediť objekty na základe spoločných vlastností a kategorizovať ich do skupín.

5. Logické hry

Logické hry, ako sú napríklad hry s riešením hádaniek, môžu pomôcť pri rozvoji analytického myslenia. Deti rozvíjajú schopnosť riešiť problémy a zároveň logicky uvažovať.

6. Hry s pamäťou

Hry, pri ktorých deti využívajú vizuálnu pamäť, ako sú napríklad pexeso, sú ďalšou skvelou možnosťou, ako podporiť analytické myslenie. Deti si musia zapamätať pozície kariet a následne ich nájsť.

7. Matematické hry

Tieto hry využívajú základy počítania a predstavujú skvelý spôsob, ako pomôcť deťom rozvíjať analytické myslenie a základné počtové zručnosti.

8. Jazykové hry

Medzi hry, počas ktorých deti rozvíjajú reč, patrí napríklad dopĺňanie viet alebo hry s asociáciami, okrem analytického myslenia rozvíjajú aj slovnú zásobu.

 

Pre všetky spomenuté hry je dôležité držať sa odporúčania, aby boli prispôsobené veku a schopnostiam detí. Len tak sú deti motivované k spolupráci a hry sú účinné pri rozvoji ich syntetického a analytického myslenia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.