VychovávameVychovávame deti

Mamy troch detí sú vystresované a štvordetné v pohode?

 Anna Veselá   08.10.2021   0

Existuje mnoho štúdií, ktoré sa venujú téme stresu mamičiek. Najlepšie z nich vychádzajú mamy štyroch (a plus ďalších) potomkov. Samozrejme, museli prekonať veľa prekážok, aby sa v materskom živote dostali do tejto uvoľnenej fázy.

Jednou z tých najťažších prekážok bolo určite posunúť sa sem z kategórie „trojdetných“ mám, ktoré podľa výskumov pociťujú väčší stres v porovnaní s ich „kolegyňami“ s jedným alebo dvomi deťmi.

Dobrá správa pre mamy troch detí je, že tento stres sa zmenší a bude to jednoduchšie, akonáhle privítajú do rodiny štvrté dieťa.

Viacdetná rodina
Shutterstock

 

Magické číslo štyri?

Je to o povahe žien, že sa pre štvrté dieťa rozhodnú práve tie, ktoré sú psychicky odolnejšie a lepšie zvládajú stres v každodennom živote?

Alebo platí, že čím početnejšia rodina, tým lepšie sa naučíme zvládať stres a nechať veci plynúť (lebo inú možnosť ani nemáme, jedine, že by sme sa stresom nechali úplne povaliť?)

»»»»»» Prečítajte si aj: 16 vecí, ktoré sú iné, keď máte 3 deti.

 

Je fakt, že s každým ďalším dieťaťom sa mamy cítia istejšie vo svojej roli, nemusia sa učiť všetky nové veci tak, ako pri prvých deťoch.

Sú viac sebavedomé, majú potvrdené svoje kompetencie, netrápia sa pochybnosťami, či to robia dobre. Majú už ten potrebný nadhľad, ktorí si vydreli pri prvých deťoch.

Zároveň na tom, aby bolo menej stresu, sa podieľajú aj deti samotné – tímovou prácou a putom medzi súrodencami.

Ďakujem, detí mám dosť

Napriek tomu, ako „bombasticky“ to znie, veľa rodičov sa na ďalšie plodenie detí nenechá nahovoriť a vedia „svoje.“

»»»»»» Prečítajte si aj: Tri deti za štyri roky.

 

Pre niektorých sú tri deti naozaj strop. Svoj rodičovský život pri tomto počte vnímajú ako zvlášť náročný. Priznávajú, že s dvomi deťmi to bolo jednoduchšie, lepšie zvládnuteľné a že číslo tri je „ťažké“ a štvrté si nevedia predstaviť ani omylom.

To, ako vnímame záťaž, nemusí závisieť od presného počtu detí. Skôr sa v tom odrážajú naše postoje, skúsenosti, z ktorých vychádzajú nejaké presvedčenia.

Shutterstock

 

Viac detí, viac práce

S väčšou rodinou prichádza objektívne viac práce. Niečo si vieme zjednodušiť, ale to neznamená, že nám tým odbudne napríklad prádlo na pranie. Toho je objektívne toľko, koľko je členov rodiny. A áno, môže to znamenať, že práčka pôjde od rána do večera.

S varením to nemusí byť obštrukcia, len kým sa neukáže potreba variť zvlášť pre tých členov rodiny, ktorí majú nejaké diétne obmedzenie (jeden laktózovú intoleranciu, druhý bezlepkovú stravu, tretí chce len mäso a štvrtý je presvedčený vegán).

Nielen veľké srdce, ale aj dosť energie

Na jednej strane sa to môže dať jednoduchšie v tímovej hre rodiny. Na druhej strane, odhadnúť tú mieru, kedy je to ešte ok, aby deti nevychovávali samy seba, aby to nebolo o tom, že sa starší len starajú o tých mladších súrodencov, môže byť ťažké. Nemôžeme očakávať, že toto vykryjú deti.

Každé dieťa by sa malo cítiť milované, jedinečné, mať pozornosť a starostlivosť rodiča aspoň na chvíľu iba pre seba – a túto otázku – na aký počet detí mám energiu a mentálnu silu – si musí každý rodič zodpovedať sám pre seba. Odhadnúť, či na to mám alebo nemám, a nehanbiť sa za negatívnu odpoveď. 

Lebo len vtedy, keď si rodičovstvo užívame, menej cítime, aké je to stresujúce (a niekedy aj skľučujúce) a tým lepšie to budeme robiť.

»»»»»» Prečítajte si aj: Aké je to mať deti s veľkým vekovým rozdielom v 6 bodoch.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 dôvodov, prečo je dobré byť mamou neskôr
22.10.2021   0
Štúdie ukazujú, že mať deti v neskoršom veku je dobré pre mozog, pretože ho robí „bystrejším.“
Bylinky v tehotenstve a počas dojčenia
21.10.2021   0
Veľa byliniek sa v tehotenstve, alebo v období dojčenia neodporúča. Chcela by som spomenúť bylinky, ktoré vhodné nie sú, ale aj to ako sa dajú pomocou byliniek vyriešiť niektoré tehotenské obtiaže, napríklad tehotenská nevoľnosť, ťažkosti po pôrode, či ktoré bylinky užívať pri dojčení.
Prehľad peňažných dávok pre rodiča
14.10.2021   1
Čakáte bábätko? V súvislosti s narodením a starostlivosťou o dieťa Vám môže vzniknúť nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Správajú sa lepšie deti v jasličkách a škôlke, alebo tie, ktoré sú doma?
25.10.2021   0
Častá rodičovská dilema: dať dieťa do jasličiek, či do škôlky skôr, ako bude mať tri? Vedci z francúzskej Sorbonne sú však v tomto prípade na strane inštitúcií.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
20.10.2021   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
Dojčím proti svojej vôli.
19.10.2021   1
Bojíme sa v tomto napätom spoločenskom ovzduší nahlas povedať, že stačilo, že my vlastne už vôbec dojčiť nechceme!
detské choroby
CRP hodnoty. Kedy je CRP vysoké a treba antibiotiká?
25.10.2021   0
Z výsledkov CRP testu lekár zistí, či sú alebo nie sú antibiotiká potrebné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Operácia: Nosová mandľa
23.10.2021   0
Kedy treba ísť na operáciu? Čo sa deje pred operáciou? Kedy sa nesmie operovať? Ako je to s anestéziou? A čo sa deje po operácii.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
18.10.2021   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
zvery
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.
Pomoc, môj kocúr značkuje!
12.10.2021   1
Značkovanie znamená, že si kocúr označí svoje územie močom, aby tak dal okoliu vedieť, kde sa nachádza jeho teritórium.
Každý pes si zaslúži láskavý domov
04.10.2021   0
4. október je Svetový deň zvierat. Zodpovedná starostlivosť o psa začína už jeho hľadaním.