Mami, mám tam dole dieru! Ako doma voláte pohlavné orgány?

Jana Andrejuvová 0

Šuška, buchta, cikáčik alebo pipík? Aj vy doma používate eufemizmy, namiesto pomenovania vagína či penis? Mnohým sa nám to jednoducho k bábätkám nehodí.

Väčšinou používame pri malých deťoch názvy, ktoré sme si pamätáme z detstva – kedy by sme však mali deti usmerniť ich správnym pomenovaním?

Ako hovoriť s deťmi o pohlavných orgánoch?

Aké pomenovania sú vhodné pre pohlavné orgány podľa veku detí?
Shutterstock

 

Kluci majú penis a holky vagínu

Túto vetu informovaného chlapčeka z filmu Policajt zo škôlky poznajú snáď všetci. Možno máme na začiatku rodičovstva snahu na deti nešušľať a pomenúvať veci pravými menami – väčšinou to však akosi nejde. Obzvlášť pri pohlavných orgánoch. 

Pinďúr, pipík, pišulák alebo šuška, knedľa či buchta, prípadne cikula pre obidve pohlavia – to je len pár pomenovaní, ktoré používajú rodičia pre označenie prirodzenia svojich detí.

Len veľmi málo rodičov používa od malička pred deťmi presné pomenovanie „penis“ a „vagína.“

Priznám sa, že aj v našej rodine máme pipíkov a šušky. Moje deti síce o penise a vagíne vedia, ale nepoužívajú tieto slová. Keď boli menšie, približne vo veku okolo 3 rokov – jedna z mojich dcér prišla za mnou s objavom, že v šuške má dieru a včera tam ešte určite nebola…

Chlapci majú penis, dievčatá vagínu.
Shutterstock

 

Od akého veku správne pomenovať pohlavné orgány?

Opýtali sme sa na názor Evy Polákovej, detskej psychologičky.

„Mali by sme používať slovník, ktorý je deťom, aj rodičom prirodzený. Opýtať sa trojročného dieťaťa, či ho bolí pišulka je iste prirodzenejšie, ako spýtať sa ho, či má problém s vagínou,“ hovorí Eva Poláková.

Podľa jej slov, je to na rodičoch, aké pomenovanie pre pohlavný orgán v rodine zvolia. 

Dôležité je, aby ten-ktorý názov bol rodičom prirodzene vysloviteľný, nemali by pritom mať traumu, alebo rozprávať v kŕči, len preto, že hovoria o pohlavnom orgáne.

To sa však týka detí v predškolskom veku.

„S nástupom do školy by sa už malo pomaly prejsť k pomenovaniu jednotlivých častí tela správnym názvom – aby aj deti vedeli ako sa čo nazýva,“ odporúča Eva Poláková.

Pokiaľ sa však na to deti pýtajú aj skôr, všetko im treba zrozumiteľne vysvetliť. Približne od druhého stupňa, to znamená od 5. triedy, by už teda dieťa určite malo vedieť správne názvy pohlavných orgánov.

»»»»»»»» Prečítajte si aj:

Penis, semenníky, vagína, pošva

Hákliví rodičia môžu dať prednosť eufemizmom, ale deti, ktorí nepoznajú správnu terminológiu pre genitálie, môžu byť zle pochopené pri prípadnom sexuálnom obťažovaní.

Komunikácia s tými správnymi slovami, pomáha dospelým porozumieť tomu, čo sa deje. Podľa odborníkov je väčšia pravdepodobnosť, že sú deti schopné vysvetliť, keď sa im deje niečo nepríjemné a znepokojujúce.

»»»»»»»» Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár