VychovávameVychovávame deti

Kedy je dieťa schopné rozlišovať medzi správnym a nesprávnym?

 Pavlínka Pavlíková   21.02.2021   0

Slovo komunikácia (odvodené od latinského communicare) vo význame znamená= urobiť spoločným, sprostredkovať svoje myšlienky/zámery niekomu druhému. 

 

Komunikovať potrebujeme všetci a predpoklady schopnosti komunikácie sú vrodené každému. Od malička sa deti učia ukazovať na veci, gestikulovať a ovládať ľudskú reč. Neskôr sa učia ako sa správať, čo je správne a nesprávne. V priebehu rokov sa človek postupne zarad'uje do istej sociálnej skupiny, socializuje sa a tak postupne chápe  širším spoločenským súvislostiam. 

Psychológovia určili konkrétny vek, kedy je dieťa schopné regulovať reč a svoje konanie.

Štúdia podľa Lurija tvrdí, že:

Dieťa 1-3 rokov: ešte nie je schopné využívať svoju reč k regulácií správania.
Dieťa 3-4 rokov: je schopné uplatniť inštrukcie tak, že ich prevezme do svojej rečovej činnosti a reguluje tak svoje správanie.
Dieťa 4-5 rokov: aj pri odlišnom znení obsahu inštrukcie sa rečový podnet môže stať účinným článkom regulácie.
Dieťa od 6 rokov: už nemusí vyjadrovať nahlas svoje zámery, ale koná podľa vnútorných regulácií.

Rozlišovať medzi správnym a nesprávnym

Podľa psychológa Kurica: až na konci predškolského veku môžeme hodnotiť konanie dieťaťa za mravné, pretože až vtedy je schopné rozlišovať medzi spávnym a nesprávnym. 

Ďalej, v období 10 až 15 rokov myslenie dospieva do štádia formálnych operacií, ktoré zaisťujú flexibilitu a reverzibilitu myslenia a umožňujú poznať povahu mravných noriem. 

Až v období adolescencie 14-15, 15-20 rokov sa vytvorí konkrétna štruktúra mravných hodnôt. 

 

Zrelý v komunikácii

Vývoj komunikácie prebieha neustále, od narodenia. Za zrelého komunikanta môžeme považovať človeka, ktorý sa vie jasne prejavovať voči druhým, vie prijať zodpovednosť za to čo myslí a hovorí.

Jedine kvalitnou úrovňou komunikácie si vie človek zabezpečiť stále  sociálne vzťahy, ktoré sú potrebné pri jeho zlepšovaní kvality života (napr. práca, spokojnosť, životný partner...).

Ak by sme išli do minulosti, tak práve slovo komunikácia (odvodené od latinského communicare) vo význame znamená= urobiť spoločným, sprostredkovať svoje myšlienky/zámery niekomu druhému. 

Pri komunikácií môžu nastať rôzne prekážky,

technické napr. zvýšená hladina hluku a technický šum. Taktiež prekážkami môžu byť psychické bariéry, za tie považujeme napr.: hanblivosť, neistotu, obmedzenú schopnosť komunikácie.

Tieto psychické bariéry sa u niektorých ľudí vyskytujú v detstve a môžu pretrvávať aj v dospelosti.

V dospelom veku vedia pôsobiť negatívne, či už v pracovnom alebo súkromnom živote. Ako riešenie sa používajú rôzne tréningy komunikácie alebo psychoterapeutické cvičenia. Niektoré komunikačné bariéry sa dajú postupne odstrániť a iné aspoň zmierniť. 

 

Zdroje:

LOKŠOVÁ,I.,PORTÍK,M.: Pedagogická komunikácia, Prešov: Rektorát Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach,1993, 102 s., ISBN 80-7097-274-2

JANOUŠEK,J.: Sociální komunikace, Praha:Svoboda, 1986

KURIC,J,kol..: Ontogenetická psychologie. Praha: SPN, 1986, 264s.,ISBN 14-409-86

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlínka Pavlíková

Ahoj, volám sa Pavlínka. Som študentkou andragogiky na UK a vo voľnom čase sa venujem športu, videjkám o vareni, pečeni, cestovaniu, oblasti beauty, ale aj histórií.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...