VychovávameVychovávame deti

Kedy je dieťa schopné rozlišovať medzi správnym a nesprávnym?

 Pavlínka Pavlíková   21.02.2021   0

Slovo komunikácia (odvodené od latinského communicare) vo význame znamená= urobiť spoločným, sprostredkovať svoje myšlienky/zámery niekomu druhému. 

 

Komunikovať potrebujeme všetci a predpoklady schopnosti komunikácie sú vrodené každému. Od malička sa deti učia ukazovať na veci, gestikulovať a ovládať ľudskú reč. Neskôr sa učia ako sa správať, čo je správne a nesprávne. V priebehu rokov sa človek postupne zarad'uje do istej sociálnej skupiny, socializuje sa a tak postupne chápe  širším spoločenským súvislostiam. 

Psychológovia určili konkrétny vek, kedy je dieťa schopné regulovať reč a svoje konanie.

Štúdia podľa Lurija tvrdí, že:

Dieťa 1-3 rokov: ešte nie je schopné využívať svoju reč k regulácií správania.
Dieťa 3-4 rokov: je schopné uplatniť inštrukcie tak, že ich prevezme do svojej rečovej činnosti a reguluje tak svoje správanie.
Dieťa 4-5 rokov: aj pri odlišnom znení obsahu inštrukcie sa rečový podnet môže stať účinným článkom regulácie.
Dieťa od 6 rokov: už nemusí vyjadrovať nahlas svoje zámery, ale koná podľa vnútorných regulácií.

Rozlišovať medzi správnym a nesprávnym

Podľa psychológa Kurica: až na konci predškolského veku môžeme hodnotiť konanie dieťaťa za mravné, pretože až vtedy je schopné rozlišovať medzi spávnym a nesprávnym. 

Ďalej, v období 10 až 15 rokov myslenie dospieva do štádia formálnych operacií, ktoré zaisťujú flexibilitu a reverzibilitu myslenia a umožňujú poznať povahu mravných noriem. 

Až v období adolescencie 14-15, 15-20 rokov sa vytvorí konkrétna štruktúra mravných hodnôt. 

 

Zrelý v komunikácii

Vývoj komunikácie prebieha neustále, od narodenia. Za zrelého komunikanta môžeme považovať človeka, ktorý sa vie jasne prejavovať voči druhým, vie prijať zodpovednosť za to čo myslí a hovorí.

Jedine kvalitnou úrovňou komunikácie si vie človek zabezpečiť stále  sociálne vzťahy, ktoré sú potrebné pri jeho zlepšovaní kvality života (napr. práca, spokojnosť, životný partner...).

Ak by sme išli do minulosti, tak práve slovo komunikácia (odvodené od latinského communicare) vo význame znamená= urobiť spoločným, sprostredkovať svoje myšlienky/zámery niekomu druhému. 

Pri komunikácií môžu nastať rôzne prekážky,

technické napr. zvýšená hladina hluku a technický šum. Taktiež prekážkami môžu byť psychické bariéry, za tie považujeme napr.: hanblivosť, neistotu, obmedzenú schopnosť komunikácie.

Tieto psychické bariéry sa u niektorých ľudí vyskytujú v detstve a môžu pretrvávať aj v dospelosti.

V dospelom veku vedia pôsobiť negatívne, či už v pracovnom alebo súkromnom živote. Ako riešenie sa používajú rôzne tréningy komunikácie alebo psychoterapeutické cvičenia. Niektoré komunikačné bariéry sa dajú postupne odstrániť a iné aspoň zmierniť. 

 

Zdroje:

LOKŠOVÁ,I.,PORTÍK,M.: Pedagogická komunikácia, Prešov: Rektorát Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach,1993, 102 s., ISBN 80-7097-274-2

JANOUŠEK,J.: Sociální komunikace, Praha:Svoboda, 1986

KURIC,J,kol..: Ontogenetická psychologie. Praha: SPN, 1986, 264s.,ISBN 14-409-86

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlínka Pavlíková

Ahoj, volám sa Pavlínka. Som študentkou andragogiky na UK a vo voľnom čase sa venujem športu, videjkám o vareni, pečeni, cestovaniu, oblasti beauty, ale aj histórií.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.