Keď babička kŕmi dieťa, čím vy nechcete

Klára Grafová 0

Často od rodičov počúvame ponosy na to, že keď zveria deti babičke, môžu si byť istí, že ho nakŕmi nejakými vecami, ktoré už stokrát povedali, že ich dieťa jesť nemá – čokoládou, keksíkmi, cukríkmi, čokoládovými „cereáliami“…

Riešiť, či neriešiť babičkine pravidlá?

Ak sa ako rodičia snažíte o vyváženú stravu, zdravé jedlá, ak sa snažíte svojim deťom limitovať sladkosti a vyhýbať sa sladeným nápojom, môže to byť veľmi frustrujúce, ak počas pobytu u starých rodičov dieťa kontinuálne zažíva nejaké iné pravidlá.

Niekedy sú starí rodičia ešte aj „domasedi“ či televízni maniaci (či už zo svojej podstaty alebo s ohľadom na vek a fyzické limity) a o to je to horšie, že dieťa ak je u nich, tak naozaj má úplne iný režim. Okrem toho, že dostáva veľa nevhodného jedla, ešte sa aj málo hýbe.

Otázkou potom ostáva, čo s tým ako rodičia chceme/môžeme robiť. Niekedy je to naozaj ťažké, najmä pokiaľ u babky a dedka má dieťa tráviť veľa času, keď sa napr. oň majú starať denne.

Takže, čo robiť? Prejaviť a vyjadriť svoj nesúhlas, sklamanie z toho, že nerešpektujú vaše pravidlá a riskovať nepochopenie a hnev druhej stany? Alebo to nechať tak a dúfať, že dieťa časom pochopí, kde platia aké pravidlá?

Tak ako vo všetkom v rodičovstve, budete musieť urobiť to, čo sa zdá ako najlepšie pre dieťa a vašu rodinu. Vo všeobecnosti by nejaká rada mohla znieť: Niekedy je nevyhnutné sa ozvať. A niekedy je OK nechať to tak.

Kedy sa ozvať a kedy to nechať tak

Napr. ak vaše dieťa trpí potravinovou alergiou je na nejaký druh potravín citlivé, prípadne, ak máte pocit, že vaše dieťa je veľmi aktívne po sladkostiach a cukre obsiahnutom v sladených nápojoch alebo ak prišlo domov s bolesťou brucha potom, čo mu babička dala vyprážaný fast food – toto treba určite odkomunikovať.

Povedať, že z takého a takého dôvodu si neželáte, aby dieťa dostávalo takéto jedlá. Je skvelé, ak v tomto prípade dokážete odložiť emócie a ostanete na strane faktov:

„Ema mala pri poslednej návšteve u zubára veľa kazov a zubného kameňa. Snažíme sa preto obmedziť sladkosti a bublinkové nápoje.“

Alebo: „Miško mal posledné dni problém so zápchou, preto si chceme byť istí, že cez deň zje dostatok zeleniny a ovocia.“

Netreba hneď starých rodičov obviňovať z toho, že ich strava a starostlivosť privodila dieťaťu problémy.

Čo ešte môžete urobiť

Môžete nakúpiť nejaké potraviny, ktoré akceptujete a priniesť ich s dieťaťom k starým rodičom, môžete dieťaťu urobiť obed – v duchu, že chcete babičke ušetriť čas.

Je tiež dobré oceniť starých rodičov, že si vážite, že trávia čas s vašim dieťaťom. Buďte tiež otvorení ku kompromisom. Ak babička vezme dieťa raz do mesiaca na zmrzlinu alebo na zákusok, zrejme sa z toho nikto nezblázni.

Prípadne, ak sa jedná o prázdninový výlet k babičke a pobyt u nej, myslím, že deti potrebujú zažiť aj istú voľnosť od našich pravidiel. Myslím, že vtedy deti vedia jasne odlíšiť, že u babky sú to prázninové pravidlá, prázdninová strava – všetky tie koláče, buchty, pirohy, nanuky a doma – doma to zas bude iné, ako sme všetci zvyknutí. 

Horšie, než babkine občasné stravovacie výstrelky sú pravidelné nezdravé návyky v jedle doma. Bordel v žalúdku, bordel v hlave.

Nezabudnite, deti vedia rozlišovať. Ak vy ako rodičia jasne nastavíte domáce pravidlá, aj v stravovaní a budete jasne komunikovať vaše hodnoty, čo sa jedla týka, nemal by byť problém, aby deti vedeli „prešaltovať“ z prázdninového režimu na ten bežný.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár