ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Jesper Juul: Bez vedenia v rodine nie je ani výchova

 Anna Veselá   23.03.2018   0

Rodinný terapeut a autor mnohých kníh s tematikou rodinného života a výchovy a tiež veľká autorita, Jesper Juul, hovorí, že rodičia môžu vychovávať zdravé dieťa iba vtedy, ak sa v rodičovskej úlohe cítia kompetentní a schopní, nie bezmocní.

Deti podľa Juula potrebujú vedenie, ale vedenie nie je to isté, čo výchova. Bez vedenia v rodine však nie je ani výchova. Podľa Juula je ideálne vedenie proaktívne, flexibilné, založené na empatii a dialógu.

Shutterstock

 

Keď v rodine chýba vedenie

Rodičia sú často stratení v každodennej rutine, problematické sú obyčajné veci, ako je vstávanie, vychystanie sa von, jedlo a podobne. Ak sa s tým rodičia trápia, je to jasný znak toho, že v rodine chýba vedenie. Pokiaľ dospelé osoby nemôžu deti priviesť k spolupráci a pomoci, mali by prehodnotiť svoj koncept vedenia a zmeniť ho.

Keď rodičia nevedia povedať NIE

Pre začiatok, hovorí Juul, je nutné všimnúť si rozdiel medzi naozajstnými potrebami dieťaťa a želaniami. Potom už bude ľahšie spoznať, kedy povedať dieťaťu nie. To len nám, rodičom, je niekedy ťažké povedať nie, a to z celkom sentimentálneho dôvodu. Bojíme sa, že nás deti nebudú milovať.

Malé deti si myslia, že rodičia sú tu od toho, aby splnili všetky ich želania, ale treba ich naučiť, že aj druhí ľudia majú svoje potreby a precvičovať tak ich sociálnu inteligenciu.

Ak sa aj dieťa hodí o zem, keď počuje naše nie, Juul hovorí, že treba na tom svojom „nie“ trvať a zároveň dieťaťu povedať „Aj tak ťa ľúbim.“ Malé deti si naše „nie“ môžu preložiť aj tak, že nie sú milované, keď nedostanú od rodičov, čo chcú. Musíme im vysvetliť, že ich neodmietame a že ich ľúbime, bez ohľadu na to, že im práve hovoríme „NIE.“

Vyhýbajme sa dokonalosti

Existuje nebezpečenstvo, ktoré môže otráviť každý vzťah, aj ten medzi rodičmi a deťmi, a to je perfekcionizmus. Rodičia by mali byť vzorom, ale podľa Juula je sklon k perfekcionizmu horší ako rakovina, pretože je nemožné byť dokonalý.

Aj dieťaťu musíme ukázať, že sme „živí“ rodičia, nie dokonalí. Teda vedieť pred nimi ukázať emócie, keď sa nám aj niečo nepáči. Rodičia i deti musia fungovať v rodine, v ktorej je normálne robiť chyby.

Poďakujme sa deťom

Deti a rodičia sa môžu učiť jedni od druhých, ale rodičia v prvom rade musia v sebe objaviť a rozvíjať pocit vlastnej hodnoty, iba potom sa môže ten istý pocit rozvíjať u ich detí, hovorí Jesper Juul.

Zriedka si uvedomujeme, že vďaka našim deťom máme príležitosť rásť ako osoby, a to len preto, že vôbec sú, existujú. Narodeniny dieťaťa sú skvelou príležitosťou povedať mu, koľko ste sa toho od neho naučili, kam ste sa ako osoba posunuli a že vďaka nim je náš život kvalitnejší.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   3
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.