VychovávameVychovávame deti

Jesper Juul: Bez vedenia v rodine nie je ani výchova

 Anna Veselá   23.03.2018   0

Rodinný terapeut a autor mnohých kníh s tematikou rodinného života a výchovy a tiež veľká autorita, Jesper Juul, hovorí, že rodičia môžu vychovávať zdravé dieťa iba vtedy, ak sa v rodičovskej úlohe cítia kompetentní a schopní, nie bezmocní.

Deti podľa Juula potrebujú vedenie, ale vedenie nie je to isté, čo výchova. Bez vedenia v rodine však nie je ani výchova. Podľa Juula je ideálne vedenie proaktívne, flexibilné, založené na empatii a dialógu.

Shutterstock

 

Keď v rodine chýba vedenie

Rodičia sú často stratení v každodennej rutine, problematické sú obyčajné veci, ako je vstávanie, vychystanie sa von, jedlo a podobne. Ak sa s tým rodičia trápia, je to jasný znak toho, že v rodine chýba vedenie. Pokiaľ dospelé osoby nemôžu deti priviesť k spolupráci a pomoci, mali by prehodnotiť svoj koncept vedenia a zmeniť ho.

Keď rodičia nevedia povedať NIE

Pre začiatok, hovorí Juul, je nutné všimnúť si rozdiel medzi naozajstnými potrebami dieťaťa a želaniami. Potom už bude ľahšie spoznať, kedy povedať dieťaťu nie. To len nám, rodičom, je niekedy ťažké povedať nie, a to z celkom sentimentálneho dôvodu. Bojíme sa, že nás deti nebudú milovať.

Malé deti si myslia, že rodičia sú tu od toho, aby splnili všetky ich želania, ale treba ich naučiť, že aj druhí ľudia majú svoje potreby a precvičovať tak ich sociálnu inteligenciu.

Ak sa aj dieťa hodí o zem, keď počuje naše nie, Juul hovorí, že treba na tom svojom „nie“ trvať a zároveň dieťaťu povedať „Aj tak ťa ľúbim.“ Malé deti si naše „nie“ môžu preložiť aj tak, že nie sú milované, keď nedostanú od rodičov, čo chcú. Musíme im vysvetliť, že ich neodmietame a že ich ľúbime, bez ohľadu na to, že im práve hovoríme „NIE.“

Vyhýbajme sa dokonalosti

Existuje nebezpečenstvo, ktoré môže otráviť každý vzťah, aj ten medzi rodičmi a deťmi, a to je perfekcionizmus. Rodičia by mali byť vzorom, ale podľa Juula je sklon k perfekcionizmu horší ako rakovina, pretože je nemožné byť dokonalý.

Aj dieťaťu musíme ukázať, že sme „živí“ rodičia, nie dokonalí. Teda vedieť pred nimi ukázať emócie, keď sa nám aj niečo nepáči. Rodičia i deti musia fungovať v rodine, v ktorej je normálne robiť chyby.

Poďakujme sa deťom

Deti a rodičia sa môžu učiť jedni od druhých, ale rodičia v prvom rade musia v sebe objaviť a rozvíjať pocit vlastnej hodnoty, iba potom sa môže ten istý pocit rozvíjať u ich detí, hovorí Jesper Juul.

Zriedka si uvedomujeme, že vďaka našim deťom máme príležitosť rásť ako osoby, a to len preto, že vôbec sú, existujú. Narodeniny dieťaťa sú skvelou príležitosťou povedať mu, koľko ste sa toho od neho naučili, kam ste sa ako osoba posunuli a že vďaka nim je náš život kvalitnejší.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.