ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Jesper Juul: Bez vedenia v rodine nie je ani výchova

 Anna Veselá   23.03.2018   0

Rodinný terapeut a autor mnohých kníh s tematikou rodinného života a výchovy a tiež veľká autorita, Jesper Juul, hovorí, že rodičia môžu vychovávať zdravé dieťa iba vtedy, ak sa v rodičovskej úlohe cítia kompetentní a schopní, nie bezmocní.

Deti podľa Juula potrebujú vedenie, ale vedenie nie je to isté, čo výchova. Bez vedenia v rodine však nie je ani výchova. Podľa Juula je ideálne vedenie proaktívne, flexibilné, založené na empatii a dialógu.

Shutterstock

 

Keď v rodine chýba vedenie

Rodičia sú často stratení v každodennej rutine, problematické sú obyčajné veci, ako je vstávanie, vychystanie sa von, jedlo a podobne. Ak sa s tým rodičia trápia, je to jasný znak toho, že v rodine chýba vedenie. Pokiaľ dospelé osoby nemôžu deti priviesť k spolupráci a pomoci, mali by prehodnotiť svoj koncept vedenia a zmeniť ho.

Keď rodičia nevedia povedať NIE

Pre začiatok, hovorí Juul, je nutné všimnúť si rozdiel medzi naozajstnými potrebami dieťaťa a želaniami. Potom už bude ľahšie spoznať, kedy povedať dieťaťu nie. To len nám, rodičom, je niekedy ťažké povedať nie, a to z celkom sentimentálneho dôvodu. Bojíme sa, že nás deti nebudú milovať.

Malé deti si myslia, že rodičia sú tu od toho, aby splnili všetky ich želania, ale treba ich naučiť, že aj druhí ľudia majú svoje potreby a precvičovať tak ich sociálnu inteligenciu.

Ak sa aj dieťa hodí o zem, keď počuje naše nie, Juul hovorí, že treba na tom svojom „nie“ trvať a zároveň dieťaťu povedať „Aj tak ťa ľúbim.“ Malé deti si naše „nie“ môžu preložiť aj tak, že nie sú milované, keď nedostanú od rodičov, čo chcú. Musíme im vysvetliť, že ich neodmietame a že ich ľúbime, bez ohľadu na to, že im práve hovoríme „NIE.“

Vyhýbajme sa dokonalosti

Existuje nebezpečenstvo, ktoré môže otráviť každý vzťah, aj ten medzi rodičmi a deťmi, a to je perfekcionizmus. Rodičia by mali byť vzorom, ale podľa Juula je sklon k perfekcionizmu horší ako rakovina, pretože je nemožné byť dokonalý.

Aj dieťaťu musíme ukázať, že sme „živí“ rodičia, nie dokonalí. Teda vedieť pred nimi ukázať emócie, keď sa nám aj niečo nepáči. Rodičia i deti musia fungovať v rodine, v ktorej je normálne robiť chyby.

Poďakujme sa deťom

Deti a rodičia sa môžu učiť jedni od druhých, ale rodičia v prvom rade musia v sebe objaviť a rozvíjať pocit vlastnej hodnoty, iba potom sa môže ten istý pocit rozvíjať u ich detí, hovorí Jesper Juul.

Zriedka si uvedomujeme, že vďaka našim deťom máme príležitosť rásť ako osoby, a to len preto, že vôbec sú, existujú. Narodeniny dieťaťa sú skvelou príležitosťou povedať mu, koľko ste sa toho od neho naučili, kam ste sa ako osoba posunuli a že vďaka nim je náš život kvalitnejší.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.