VychovávameVychovávame deti

Je kreativita vrodená?

 Marcela Beňová   20.03.2023   0

Prečo niektoré deti zakreslia celý papier a iné sa zmôžu len na kostrbatú postavičku? Prečo susedova Lucka vyrobila vlastnú rozprávkovú knižku, kým vaše decká baví iba telka?

shutterstock

 

Kreativita určuje spôsob, akým sa deti hrajú, učia a nazerajú na svet. Rodičia preto už od narodenia dieťaťa hľadajú všemožné spôsoby, ako na nej zapracovať.

Rozvíjacie hračky, knižky, farbičky, tvorivé hry, montessori prístup. Stačí to? Alebo je kreativita dar a vrodený talent a my musíme nechať na dieťati, čo sa v ňom objaví?

Kreativita nie je len pre umelcov

Kreativitu si zvyčajne spájame s umením a kultúrou. Veď kto potrebuje pracovať tvorivo, ak nie spisovatelia, maliari a hudobníci? Nie je to však pravda.

Kreativita je schopnosť, ktorú využijete takmer v každej oblasti - od informatiky, cez učiteľstvo až po architektúru a matematiku. Umožňuje riešiť tzv. divergentné úlohy, kde na problém existuje viacero riešení.

Kreativita nám pomáha nájsť čo možno najoriginálnejší spôsob ako problém riešiť. Nezaobíde sa však bez ďalších schopností. Logika, kritické myslenie či sústredenosť nám zas pomáhajú, aby sme riešenie dokázali aplikovať.

 Prečítajte si aj: Správy z ich detského sveta

 

To môžeme vidieť vtedy, keď deti stavajú domček z lega. Deti s veľkou dávkou kreativity dokážu vymyslieť úžasné stavby a netradičné riešenia, kým deti, ktoré jej majú menej, sa zvyčajne držia riešení odpozorovaných zo svojho okolia.

Avšak to, či sa ich nápad podarí dotiahnuť do konca, treba aj ďalšie vlastnosti ako trpezlivosť či logické myslenie. Kreativita je teda dôležitá, ale nie všemocná.

Vrodená či získaná?

Pokiaľ ste sa pri pohľade na kresby a výtvory svojho dieťaťa zľakli, či sa náhodou nenarodilo bez tvorivosti, nemusíte mať obavy. S istou dávkou kreativity sa rodí každý.

Aj keď existuje viacero spôsobov jej pozorovania, nedá sa úplne zmerať. V každej oblasti života sa prejavuje v inej miere. U niekoho v komunikácií, u iného pri varení.

Psychológovia sa zhodnú v názore, že schopnosť tvorivo myslieť je rovnako ako šport vecou cviku, a dá sa na nej pracovať.

shutterstock

 

Je možné, že z vášho syna ani po celoročnom písaní slohov nebude spisovateľ, ale to nevadí. Kreativita sa najvýraznejšie objavuje v tej oblasti, ktorá je nám najbližšia a spája sa s ďalšími našimi dominantnými vlastnosťami.

Pokiaľ teda máte doma trojkára zo slovenčiny, ktorý vo voľnom čase rád opravuje rádio po otcovi alebo už vymyslel jednoduchú počítačovú hru, najlepšie urobíte, ak ho podporíte práve tam, kde sa cíti ako doma.

Kreativita totiž najlepšie funguje, ak sa spája s vnútornou motiváciou, s pocitom, že niečo robím len tak pre radosť a dobrý pocit, nie pre odmenu  v podobe pochvaly či známky.

Ako vychovávať kreatívne dieťa?

Podľa odborníkov je kreativita jedna z najdôležitejších vlastností, ktorá umožní uplatniť sa na pracovnom trhu. V budúcnosti to bude dokonca kľúčová pracovná schopnosť. Ak chcete podporiť kreatívne myslenie, zabudnite na záplavu špeciálnych hračiek.

Základom kreativity je totiž sloboda myslenia a kopa edukačných vymožeností ju občas skôr brzdí ako posúva. Tvorivé myslenie sa najrýchlejšie prejavuje pri obyčajnej hre, pričom dieťa reaguje na prostredie, v ktorom sa nachádza.

Ste je na piesku a zabudli ste si formičky? Možno dieťa vyskúša pri hre použiť konárik namiesto hrabličiek, a ak mu chýba vedierko, vezme na hru svoju čiapku.

Keď pri vyrábaní obrázka nebude mať trblietavé fixky a nálepky, myseľ dieťaťa zapojí kreativitu - začne hľadať zaujímavý materiál okolo seba, napríklad vatu, farebné cestoviny, kôru z pomaranča. Úplne sa vzdať pomôcok ale nemusíte.

Kreativita nepracuje osamotene. Dieťaťu v tvorivom myslení pomáhajú predchádzajúce skúsenosti či zážitky, ktoré využíva pri riešení nových výziev. To je dôvod, prečo spisovatelia radi čítajú, alebo fotografi sledujú Pinterest.

 

Detskej kreativite pomôžete, je dieťaťu vyberiete niekoľko hračiek a tvorivých pomôcok, ktoré ho ku hre inšpirujú, a potom mu necháte priestor a dostatok času, aby kreativita zapracovala.

Najviac jej majú aj tak deti

Psychológovia sa zhodnú v tom, že schopnosť tvorivo myslieť rastie spolu s vekom a množstvom skúseností, no samotná fantázia je najbohatšia práve v detstve. Vtedy dokážeme bez starostí stavať vzdušné zámky, premeniť sa na princeznú a vymýšľať hry rýchlosťou blesku.

Môže za to myseľ, ktorá nie je zaťažená inými projektami ako práca, starostlivosť o domácnosť a výchova detí. Práve čistá hlava a nedostatok negatívnych skúseností a povinností dávajú kreativite krídla.

Aj to je dôvod, prečo sa so vzdelávaním detí nemusíte nikam ponáhľať. Na angličtinu, lyže či koníky bude mať celý život. Ale čas, keď kreativita pracuje naplno, je len v ranom detstve. Tak ju nechajme, nech sa rozvíja.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rodila som v Trenčíne. Čo by mohla zlepšiť jedna z najlepších pôrodníc na Slovensku?
30.05.2023   0
Moje rozhodnutie ísť rodiť do pôrodnice v Trenčíne ovplyvnil náš projekt Sprievodca pôrodnicami, v ktorom nemocnica každoročne získavala prvé priečky medzi odborníkmi.
5 vecí, ktoré je treba zmeniť na šestonedelí nielen v trenčianskej pôrodnici
29.05.2023   2
O celkovom dojme z pôrodnice neraz rozhodujú maličkosti. Ľudské drobnosti. Slušnosť. Ochota. Empatia.
Rodinné prídavky, materské a rodičovské príspevky, daňový bonus 2023 (prehľad pre rodičov)
26.05.2023   5
Rodičia majú nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Ako by bábätko prebaľovala Mária Montessori
30.05.2023   0
Čo myslíte: používala by Montessori jednorazové plienky alebo by rodičov od nich odhovárala?
Kam mám to dieťa položiť?
27.05.2023   12
Kam ho mám uložiť, keď nespí? Kde mám to dieťa mať? Na zemi? V kolíske? Čo vlastne ono bude robiť, keď nebude spať?
Kedy sa deti začínajú smiať?
25.05.2023   0
Reflexne sa dieťa usmieva už v maternici. Cielene sa na vás usmeje niekedy medzi 6. a 12. týždňom života. Na tento úsmev čaká veľa mamín :-)
detské choroby
Infekčná mononukleóza
26.05.2023   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Bipolárna porucha v detstve a adolescencii
20.05.2023   1
U detí je mánia skôr obdobím extrémnej podráždenosti a deštruktívneho konania, než extrémneho šťastia. Depresia je u týchto detí sprevádzaná mnohými fyzickými problémami, častou absenciou v škole, zlými výsledkami.
Bolesť končatín
10.05.2023   1
Bolia ma nožičky... Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie? Otázky a odpovede – pátrajme po príčine bolestí:
auto
Chcete sa zoznámiť? Vypýtajte si Renault Austral na celé 2 dni.
26.05.2023   0
Zoznamka 365.Renault poskytuje možnosť výpožičky na 2 dni alebo 300 km.
Čo je aquaplaning a čo robiť keď sa do neho dostanete?
17.05.2023   0
Nejde o bežný šmyk na mokrej vozovke, ale o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky. Aquaplaning príchádza bez predchádzajúcich varovných signálov.
6 stresových situácií, ktoré musíme zvládať s deťmi v aute
14.04.2023   1
S deťmi v aute musíte mať pri šoférovaní dvojitú porciu koncentrácie, pretože aj pri najmenšej nepozornosti riskujete bezpečnosť a zdravie vás všetkých. Odopína si stále pásy? Vypadol mu dudlík? ...Takto to zvládnete: