ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
VychovávameVychovávame deti

Iba tri päťdesiat

 Mária Kohutiarová   12.04.2012   0

foto: isifa.com

Dnes som kontrolovala mojej štvrtáčke úlohy. Čosi kamsi odbehla, tak ako ona – skok sem, chichot, dupot, dohadovanie sa s chlapcami a zrazu bola späť.

Vysmiata ako slniečko a v ruke pracovný zošit z matiky. Položila mi ho s nebeským úsmevom na stôl a vraví: „Mama, musím si to zalepiť“.

To, že lepíme furt nešťastné učebnice z „hajzľového“ jemne drevitého papiera, s lepenou väzbou, to je už štandard. Ale teraz išlo o iné: Anna mala krížom pretrhnutú stranu uprostred pracáku.

„A to je čo?“ Pýtam sa v podozrení, ktoré vo mne evokuje jej spôsob „manipulácie“ s učebnicami a školským pomôckami.

„No už som to nepotrebovala, tak som to šla dať preč a ono sa to pretrhlo.“

„A ako si to dávala preč?“

Ja viem, vyzerá to ako krížový výsluch a tak to aj bolo. Ale moja intuícia sa potvrdila: rozšafne zdrapený pracovný zošit za onú pôvodne celú stranu sa pokúšala prehodiť od stola na posteľ. No a „hlúpa“ strana sa nevedela rozhodnúť, či má ísť s celým zošitom na posteľ alebo ostať pri majiteľke.  Výsledok – je známy.

Zvážnela som:

„Anna, čo si to urobila? Vieš dobre, že s tým nesúhlasím, aby ste takto zaobchádzali s knihami...“

Slniečko oproti pohaslo, ale predsa sa len pokúsilo o obhajobu:

„To nie je kniha, iba zošit.“

„To je jedno, aj to sa musí tlačiť, je s tým robota a ocko za to musí zaplatiť. Vieš koľko to stojí?“

Anna zaujala výstražný postoj:

„Viem. Videla som, keď prišli. Stojí to iba tri eurá päťdesiat.“

„Uhm,“ pokračujem, „tak len tri eurá aj čosi. Ale – tvoj ocko na tieto peniaze musí celý deň pracovať. A tebe je to „len“ – vari nevidíš, aký príde domov unavený? Skús to zarobiť ty...“

Rozjašené oči sú vážne, Annine ruky pomaly prikrývajú hambiacu sa tvár.

„No a – spočítaj, čo všetko si môžeš napríklad kúpiť za tie peniaze: ja donesiem za to domov mlieko, chlieb, pečivo plus maslo alebo jogurty. Dosť na to, aby sme celý deň mali čo jesť, nie? Tak je to len tri päťdesiat?“

Anna sa potichučky šuchtá do svojej izby, hlava sklonená, ja hundrajúc lepím tú nešťastnú stranu.

Možno je to pre niekoho len tripäťdesiat... ale aj to sú peniaze a nepadajú zo stromu.

Ako si môžu deti vážiť veci, keď sa budú pohybovať v slovíčku „len“?

Teraz je to len jedno číslo pred desatinnou čiarkou, ale s jedlom rastie chuť – čo ako to len bez brzdenia rodičov bude za chvíľu mať tri čísla pred čiarkou?

Najprv treba odstreliť aj to malé číslo z mysle detí, a potom aj to slovíčko „len“ či „iba“ v súvislostiach, kde nemajú čo robiť...

Určite to nebude žiadna rodičovská chyba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.