VychovávameVychovávame deti

Iba 5 percent detí má režim

 Anna Veselá   20.06.2022   0

Koľko času by deti mali venovať spánku, fyzickej aktivite a koľko je ešte bezpečná doba pred displejom? Tieto otázky si pokladajú rodičia, keď sa snažia prísť na to, čo je pre ich deti najlepšie z hľadiska ich vývoja.

Shutterstock

 

Spánok, pohyb a limity pred obrazovkou

Švédsky psychiater Anders Hansen zhrnul odporúčania vedcov: aby deti čo najviac využili svoj potenciál, potrebujú mať pohyb najmenej hodinu denne, mali by spať 9 až 11 hodín a mobil používať najviac dve hodiny denne. Pre deti mladšie ako 8 rokov je rozumná hranica hodina denne.

Pravidlá, ktoré by nemalo byť až tak ťažké dodržať, čo poviete? A predsa ich dodržiava asi len 5 percent detí.

S nerežimom súvisia aj ďalšie veci: deti sa prestávajú hrať, nevedia čakať, lebo všetko chcú mať hneď a zaraz, slabo zvládajú frustráciu.

»»»»»»»» Prečo sú deti znudené, nevedia čakať a nezvládajú frustráciu?

 

Deti sa prestávajú hrať

Detský mozog vyžaduje hru, aby sa mohol rozvíjať: aby ovládal impulzívnosť, naučil sa zamerať pozornosť, socializoval sa.

Americká pediatrická akadémia varuje, že deti sa už nehrajú. Na hru nezostáva v nabitom rozvrhu vystresovaných rodičov a detí miesto. Za to až 80 % dvojročných detí pravidelne používa digitálne hračky.

Deti, ktoré trávia príliš mnoho času na telefónoch a tabletoch namiesto toho, aby sa vyjašili na ihrisku, sú odstrihnuté od možnosti získať dôležité motorické schopnosti: nielenže prváci potom nevedia správne uchopiť ceruzku a pero, ale môžu mať problémy s matematikou a teoretickými predmetmi.

Prečo? Lebo keď boli malé, sa hrali na nesprávnom „ihrisku“ – napriek mnohým akože edukačným aplikáciám, tieto nedokážu nijakým spôsobom rozvíjať hrubú, ani jemnú motoriku.

Aspoň hodinu denne strávte niekde vonku medzi zeleňou. Bicyklujte, prechádzajte sa, lovte ryby, pozorujte vtáky, hmyz. Každý deň spolu večerajte bez telefónov a televízie. Zahrajte si spolu jednu rodinnú stolovú alebo kartovú hru každý deň. Môže to byť človeče, pexeso, double, čokoľvek máte radi,“ radí kanadská terapeutka Victoria Prooday.

 

Deti potrebujú všetko hneď a zaraz

Schopnosť vydržať chvíľkovú nepohodu, odoprieť si okamžitú odmenu v prospech niečoho lepšieho v budúcnosti je nesmierne dôležitá. Podľa toho, ako to ide deťom, je možné odhadovať, ako sa bude vyvíjať ich ďalší život:

Štvorročné dieťa, ktoré vydrží štvrť hodinu počkať, aby dostalo dva bonbóny, namiesto toho, aby dostalo jeden hneď, bude mať za niekoľko desiatok rokov lepšie vzdelanie a prácu,“ tvrdí Anders.

Deti sú však vďaka obrazovkám zvyknuté na to, že odmenu dostanú hneď a zaraz. Nemajú sa kde trénovať v trpezlivosti. Ich mozog zlenivie, lebo nie je cvičený v tom, aby dokázal niečo vydržať. A tak, keď začnú deti chodiť do školy a majú sa naučiť nové veci, prvé, čo im napadne je „Nemôžem, toto je pre mňa príliš ťažké,“ alebo „Nudím sa.“

Takisto sa znižuje aj počet detí, ktoré sa učia hrať na nejaký hudobný nástroj. Deti sú natoľko zvyknuté na rýchlu odmenu, že pokiaľ im niečo nejde okamžite, radšej to vzdajú.

Zvýšte deťom tep

Ak niečo v súčasnej instantnej dobe pomáha, je to podľa Andersa pohyb. Ak chcete, aby sa deti viac naučili a boli pokojnejšie, rovnako ako rozmýšľate nad limitmi elektroniky, vyhraďte im v rozvrhu čas venovaný pohybovej aktivite. Deti sa budú lepšie sústrediť a nebudú natoľko impulzívne.

Pohyb má pozitívny dopad na koncentráciu, ktorá sa dokáže zlepšiť už po jednej prechádzke či behu. Fyzická aktivita zlepšuje výkonné funkcie, ako napríklad schopnosť plánovať alebo presúvať pozornosť. Na to však treba nielen jednorazovú prechádzku, ale pravidelnú fyzickú aktivitu trvajúcu týždne či mesiace.

Ako sú na tom vaše deti?

»»»»»»»»» Prečítajte si aj: Tichá tragédia. Deťom chýba normálne detstvo.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Už sa nemusíte báť pôrodu. Vieme, ako sa pripraviť a zvládnuť to
28.06.2022   0
Veľa žien, ktoré sa pôrodu obávali, mali krásnu, pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť. Patria k nim najmä tie ženy, ktoré sa na pôrod pripravovali – psychicky, aj fyzicky.
Pekelné muky letného tehotenstva (len pre silné povahy)
22.06.2022   0
9 z 10 mužov ti potvrdí, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Medzi nami dievčatami, 10 z 10 ti povie, že je to len hoax.
Tehotná na festivale?
21.06.2022   0
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Koľké v poradí sa dieťa narodilo?
28.06.2022   0
Prvorodené - narodilo sa prvé a prvým chce zostať, po narodení súrodenca (najmäk ak je medzi nimi malý vekový rozdiel) sa môže cítiť "zbavené" trónu: hľadá prílišnú pozornosť a ak ju nenájde, cíti sa prehliadané, neisté.
Cumlíky, cumlíky, ach tie cumlíky...
27.06.2022   12
V tomto období riešim dilemu s cmúľaním cumlíka... A tak som si zistila informácie o cumlíkoch – aký je vhodný, odkedy a dokedy ho používať, a či vôbec...
Prečo musia v škôlke spať? - reakcia pedagóga
24.06.2022   11
Téme poobedňajšieho spania, či nespania v školkach, ktoré tak často medzi sebou rozoberáme, sme prizvali predškolskú pedagogičku, Mgr. Ľudmilu Janigovú. Ponúkame Vám reakciu odborníka na článok "Prečo musia v škôlke spať" od Lucie H.
detské choroby
Tieto lieky nejdú so slnkom dokopy
20.06.2022   0
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy.
6 vecí, ktoré majte na pamäti, keď hovoríte s deťmi o smrti blízkeho človeka
16.06.2022   0
Je nesmierne náročné byť v pozícii rodiča, ktorý stratil partnera, či svojho rodiča, ktorého dieťa malo veľmi rado. Nikdy deťom neklamte, pochopia zo situácie, z vašich prejavov, že sa deje niečo vážne, „zlé“.
Kleptománia v detskom veku
10.06.2022   1
Sú deti, u ktorých sa vyvinie porucha zvaná kleptománia. Je definovaná ako „opakované, nutkavé kradnutie predmetov, ktoré osoba nepotrebuje. Patrí do skupiny „porúch ovládania impulzov“.
auto
Prvý trip s európskou teslou – Renault Megane E-TECH Electric
21.06.2022   0
26 rokov Meganu a 10 rokov skúseností Renaultu s elektromobilitou. To bola cesta k dnešnej novinke Megane E-TECH Electric.
Spoľahlivé auto pre mladú rodinu: Dôležité sú bezpečnostné prvky, no nepodceňujte ani typ karosérie
16.06.2022   0
Niekto sa pri výbere nového vozidla rozhoduje podľa ceny, iný podľa vonkajšieho vzhľadu a ďalší zas podľa vybavenia interiéru.
Karavána najnovších elektických a hybridných modelov značky RENAULT cestuje po Slovensku
07.06.2022   0
K dispozícií je 6 elektrických, hybridných a plug-in hybridných modelov Renault.